Jak kupować tanie bilety lotnicze? To pytanie zadają sobie wszyscy marzący o podróżowaniu bez rujnowania się. Na szczęście z roku na rok podróże samolotem są coraz bardziej dostępne, a przy okazji coraz tańsze. Duża w tym zasługa tanich linii lotniczych. Najpopularniejsi budżetowi przewoźnicy to Ryanair i Wizz Air.

Tanio można latać nie tylko z wybranymi liniami. Poniżej znajdziesz kilka najważniejszych wskazówek, o których warto pamiętać przy planowaniu podróży.

Kiedy bilety lotnicze są najtańsze?

Jeśli chcesz trafić na tanie bilety lotnicze, najlepiej zacząć szukać korzystnych połączeń jeszcze na kilka miesięcy przed podróżą. Ceny biletów lotniczych nie są stałe, a im bliżej wylotu, tym szybciej rosną. W przypadku, gdy jesteśmy zdecydowani, nie ma co przeciągać zakupu. Na drugi dzień cena może być znacznie wyższa.

Kupowanie z wyprzedzeniem to podstawa, ale jaki termin wybrać? Bilety na połączenia w ważne święta, przykładowo Boże Narodzenie czy Nowy Rok, zazwyczaj są bardzo drogie. Jeśli możemy sobie na to pozwolić, lepiej sprawdzić ceny połączeń dzień czy dwa później lub wcześniej.

Ceny biletów lotniczych mogą czasem wydawać się podejrzanie niskie. Przykładowo za lot do Tajlandii w miesiącach letnich zapłacimy mniej niż zimą. To dlatego, że w wakacje w tej części Azji trwa pora deszczowa. Jeszcze przed kupnem biletu, warto więc sprawdzić, w jakich miesiącach odwiedzać wybrany kraj. To dotyczy zwłaszcza Azji i Ameryki Południowej.

Kiedy tania podróż wydaje się niemożliwa

Czasem bywa i tak, że szukając taniego biletu na przykład do Paryża, nie możemy znaleźć żadnych okazji w interesującym terminie. To jeszcze nie powód, żeby odwołać urlop we Francji. W Polsce działa kilkanaście cywilnych certyfikowanych lotnisk. Warto sprawdzić, czy taniej zamiast z Warszawy nie polecimy na przykład z Gdańska czy Poznania. Z doświadczenia wiem, że po doliczeniu kosztów transportu na lotnisko takie rozwiązanie i tak może być całkiem korzystne.

To samo dotyczy lotnisk w kraju, który chcemy odwiedzić. Zwłaszcza, jeśli planujemy nie city break, a większą objazdówkę. Wtedy nie ma co się ograniczać do tylko jednego portu lotniczego. Zostańmy na przykładzie Francji. Bardzo możliwe, że taniej niż do stolicy dolecimy przykładowo do Lyonu czy Tuluzy.

Tanie bilety lotnicze. Gdzie ich szukać?

Pamiętając o tych podstawach, wygodnie będzie wspomóc internetowymi wyszukiwarkami tanich biletów lotniczych. Najpopularniejsze to:

  • Skyscanner,
  • Kayak,
  • Kiwi,
  • Esky,
  • Momondo.

Jeżeli nie mamy wybranego kierunku i wiemy tylko, że chcemy polecieć gdziekolwiek „po taniości”, polecam zaznaczenie dowolnego kierunku w wyszukiwarce. Czasem można się zaskoczyć i trafić na na prawdę kuszące połączenia do ciekawych miejsc.

Dodatkowo co tydzień na stronie internetowej PLL LOT odbywa się tzw. Szalona Środa. Tego dnia możemy kupić bilety lotnicze nie tylko do europejskich krajów w bardzo korzystnych cenach.