Co spakować na wyjazd? Porady

Co zabrać na wakacje? To pytanie stawia sobie wiele osób, które planują wypoczynek. Odpowiedź na nie zależy od kilku czynników. Oto najważniejsze z nich:

  1. Lista rzeczy na wyjazd jest w pewnej mierze uzależniona od długości naszego wypoczynku. Jeśli planujemy dłuższą podróż, to naturalnie musimy zabrać ze sobą więcej rzeczy, np. ubrań. Na krótsze wyjazdy wystarcza zwykle skromniejszy bagaż.
  2. Jeśli nie wiemy dokładnie, co spakować na wyjazd, to zastanówmy się przez chwilę, w jaki sposób zamierzamy spędzać wolny czas podczas wakacji. Jeśli na przykład planujemy aktywny wypoczynek, to nastawmy się na wzięcie odpowiedniej garderoby i sprzętu medycznego na wypadek nieoczekiwanych sytuacji.
  3. Lista rzeczy na wakacje powinna być dostosowana do wymiarów naszego bagażu. Jest to istotne zwłaszcza w sytuacji, gdy podróżujemy samolotem i mamy ograniczone możliwości w tym zakresie. Relatywnie najłatwiej jest natomiast, gdy wybieramy się w podróż własnym samochodem - wtedy możemy pozwolić sobie zwykle na zabranie nieco większej ilości rzeczy.
  4. Jeśli planujemy wczasy w Polsce, jesteśmy pod pewnymi względami w lepszej sytuacji, niż gdy wybieramy się za granicę. W Polsce na przykład znacznie łatwiej jest przewidzieć, jakie ubrania ze sobą zabrać - znamy nasz klimat i zwykle wiemy, jakich warunków pogodowych możemy się spodziewać. Nawet jeśli czegoś zapomnimy, to łatwiej i taniej będzie nam coś dokupić, niż gdy nagle znajdziemy się w obcym kraju i zaskoczy nas aura pogodowa. Dlatego jeśli planujemy podróż za granicę, to rozważniej pakujmy potrzebne rzeczy. 
  5. Pakując się na wyjazd staraj się myśleć zarówno o przedmiotach, które są ci potrzebne na co dzień, ale także o rzeczach, które mogą okazać się przydatne raz na jakiś czas bądź na wypadek sytuacji losowej. Mamy tu oczywiście na myśli najbardziej potrzebne przedmioty, np. apteczkę czy zapas leków, których używasz, a których w razie potrzeby nie kupisz bez recepty. 

Ubrania

Jakie ubrania zabrać ze sobą na wyjazd? Jeśli wybieramy się w ciepłe rejony, to oczywiście podstawą powinny być letnie ubrania. Dla pewności warto jednak zawsze zabrać ze sobą coś na wypadek deszczu lub niższej temperatury. 

Zasadniczo najlepiej wybierać ubrania, które są dla nas wygodne i w których czujemy się swobodnie. Jeśli nie łączymy podróży z oficjalnymi spotkaniami, to raczej zrezygnujmy z bardzo eleganckich ubrań. Dla pewności zawsze warto zabrać ze sobą dodatkową parę obuwia - nigdy nie wiemy, czy akurat nie okażą się potrzebne. 

Jeśli w miejscu, gdzie będziemy wypoczywali, jest możliwość korzystania z pralki i żelazka, to możemy wziąć ze sobą nieco mniej rzeczy i nastawić się na robienie regularnego prania.

Kosmetyki

Osoby wybierające się w podróż zabierają ze sobą zwykle najbardziej przydatne kosmetyki - mydło, szampon, dezodorant, szczoteczka i pasta do zębów, chusteczki higieniczne, mokre chusteczki do higieny intymnej, krem do opalania. Panowie zwykle wezmą ze sobą jeszcze maszynkę do golenia, a panie - grzebień, szczotkę do włosów oraz inne, niezbędne elementy służące do codziennej pielęgnacji ciała. 

Warto zabierać ze sobą kosmetyki w niewielkich pojemnikach. W sprzedaży jest też coraz więcej produktów w opakowaniach o małej pojemności, które są idealnym rozwiązaniem dla osób podróżujących.

Apteczka

Wybierając się w podróż zawsze powinniśmy pamiętać o apteczce - tym bardziej, jeśli planujemy aktywne spędzanie wolnego czasu lub podróżujemy z osobami towarzyszącymi. 

Co powinno znaleźć się w apteczce każdego turysty? Przede wszystkim środki pomocy na wypadek urazu - bandaż, plastry, woda utleniona, środek odkażający. Oprócz tego przydatne mogą okazać się leki, zwłaszcza przeciwbólowe, na problemy żołądkowe i przeciw przeziębieniu. Warto mieć też pod ręką preparaty na owady i ukąszenia. 

Jeśli regularnie przyjmujemy jakieś leki, to oczywiście również zabierajmy je ze sobą w odpowiedniej ilości - tak, aby wystarczyły na czas naszej nieobecności w domu. 

Sprzęt

Sprzęt dobieramy zwykle w zależności od naszych zainteresowań i potrzeb. Jeśli planujemy aktywny wypoczynek - np. w górach - to oczywiście pamiętajmy o sprzęcie niezbędnym w trudnych, górskich warunkach. 

Warto też rozeznać się, czy w miejscu, do którego się wybieramy, znajdują się wypożyczalnie sprzętu. W ten sposób możemy zaoszczędzić miejsce w bagażu, a odpowiednie przedmioty wypożyczyć już podczas urlopu. 

Technologia

W dzisiejszych czasach trudno obejść się bez technologii. Dawniej wczasowicze zabierali ze sobą przede wszystkim aparat fotograficzny. Dziś oprócz aparatu zabieramy telefon komórkowy, tablet lub laptop. Sprzęty te nie tylko pozwalają nam na utrzymywanie kontaktu z bliskimi, ale też są pomocne np. w nawigacji. Służą też oczywiście celom rozrywkowym. 

Dokumenty

Wybierając się w podróż zabieramy te dokumenty, które będą nam bezwzględnie potrzebne. Oprócz dowodu osobistego czy paszportu, przyda się też karta bankowa (niezależnie od tego warto mieć przy sobie odpowiednią ilość gotówki, zwłaszcza jeśli podróżujemy za granicę). W przypadku wyjazdu do krajów Unii Europejskiej pomocna będzie Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która uprawnia do bezpłatnego leczenia na terenie Unii. Należy pamiętać, że karty te są wydawane dla każdej osoby oddzielnie. 

Osoby studiujące lub będące uczniami powinny wziąć też ze sobą legitymacje. Bardzo często pozwalają one na uzyskanie zniżek w lokalach gastronomicznych, podczas zwiedzania czy podróżowania. 

Inne

Jakie jeszcze przedmioty spakować do walizki? Jeśli wybieramy się w ciepłe rejony, to na pewno przydadzą się okulary przeciwsłoneczne. Istotne może okazać się też nakrycie głowy, więc warto spakować kapelusz czy czapkę. 

Warto też odpowiednio wcześnie zaopatrzyć się w przewodnik turystyczny czy mapę - zwłaszcza, jeśli wybieramy się na wakacje w góry lub do dużej miejscowości. 

Oczywiście podstawą jest też dobry humor - wyjazd bez niego z pewnością nie będzie należał do udanych!

Ile spakować na wyjazd?

Jak długa powinna być lista rzeczy do spakowania na wyjazd? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Zawartość bagażu będzie się różniła w zależności od miejsca podróży, środków transportu, planowanych form spędzania wolnego czasu czy zasobności portfela. Jeśli chcemy oszczędzić, to czasem warto zabrać rzeczy, które potencjalnie mogą nam się przydać, a na które szkoda będzie wydawać dodatkowe pieniądze - zwłaszcza, gdy będziemy zmuszeni płacić w obcej walucie. 

Zasada jest generalnie prosta - pakujemy najważniejsze przedmioty, tzn. takie, których używamy na co dzień (ubrania, kosmetyki, apteczka, telefon komórkowy, dokumenty) oraz te, które będą przydatne akurat w kontekście planowanych form spędzania wolnego czasu.

Unikać należy zabierania ze sobą zbyt wielu rzeczy. Jeśli na przykład lubimy czytać książki, to warto zabrać ze sobą jedną czy dwie pozycje, ale już niekoniecznie całą biblioteczkę. Ograniczmy się też do najbardziej potrzebnych elementów garderoby, a zamiast zestawu kosmetyków - zabierzmy te, które na pewno okażą się niezbędne. Nie przesadzajmy również z technologią, gdyż zajmuje ona dużo miejsca, a w dodatku jest podatna na uszkodzenia.