Historia Bydgoszczy

Historyczne informacje o Bydgoszczy sięgają czasów średniowiecza. W XIII wieku w "Roczniku kapituły gnieźnieńskiej" pojawiła się wzmianka o grodzie Budegac, położonym nad rzeką Brda. Osada w tym rejonie istniała jednak już wcześniej. Prawa miejskie zostały nadane w 1346 roku z inicjatywy króla Kazimierza III Wielkiego.

W kolejnych wiekach Bydgoszcz stał się jednym z kluczowych miast Rzeczypospolitej. W mieście prężnie rozwijał się handel. Po traktatach welawsko-bydgoskich z drugiej połowy XVII wieku rozwój miasta został wyhamowany. Dopiero pod rządami pruskimi Bydgoszcz wróciła do czasów świetności.

W okresie międzywojennym miasto nadal się rozwijało. W czasie II wojny światowej Bydgoszcz została włączona do III Rzeszy. Po 1945 roku miasto ponownie znalazło się w granicach Polski. Rozwijał się tam zwłaszcza przemysł. Dziś Bydgoszcz jest jedną ze stolic województwa kujawsko-pomorskiego. Liczy prawie 350 tysięcy mieszkańców.

Co warto zobaczyć w Bydgoszczy?

Co zwiedzić w Bydgoszczy? W mieście o tak bogatej historii każdy znajdzie coś dla siebie. Szczególnej uwadze turystów polecamy między innymi:

  • Katedrę św. Marcina i Mikołaja: wzniesioną w XV wieku, w stylu gotyckim. W świątyni znajdują się dwa słynne wizerunki Maryi: gotycki obraz Matki Bożej Pięknej Miłości (Madonna z Różą) oraz barokowy wizerunek Matki Bożej Szkaplerznej. Godne uwagi jest także bogate wyposażenie z XVIII wieku,
  • ratusz: budynek powstały w XVII wieku, początkowo służył celom związanym z oświatą. Znajdowało się tutaj Kolegium Jezuickie. Po kasacie zakonu jezuitów w budynku funkcjonowało m.in. gimnazjum niemieckie i szkoła wydziałowa. Obecnie jest siedzibą władz miejskich,
  • Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego: założone w 1923 roku, gromadzi zbiory z zakresu archeologii, etnografii, grafiki, historii, numizmatyki, malarstwa, muzyki oraz techniki, 
  • Kanał Bydgoski: zbudowany w latach 1773-1774, jest najstarszym tego typu kanałem wodnym na terytorium Polski. Jeszcze w okresie międzywojennym był uważany za najbardziej okazałą drogę wodną w kraju. Od 2005 roku jest wpisany do rejestru zabytków,
  • mury obronne: powstały w XV i na początku XVI wieku, dziś zachowane we fragmentach,
  • Spichrze nad Brdą: dawne budowle magazynowe z końca XVIII wieku, będące pozostałością po dawnym handlu.

To oczywiście tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają na turystów w Bydgoszczy. Każdy, kto trafi do tego miasta z pewnością doceni uroki Wyspy Młyńskiej czy Starego Miasta. Co jeszcze można robić w Bydgoszczy?

Bydgoszcz: atrakcje na weekend

Oprócz wspomnianych już zabytków - które powinny stać się obowiązkowym elementem zwiedzania miasta - w Bydgoszczy znaleźć można wiele innych atrakcji turystycznych. Co zwiedzić w Bydgoszczy w weekend? Gdzie się wybrać na wycieczkę z rodziną?

Wybierając się do Bydgoszczy warto zajrzeć do pięknego Parku im. Kazimierza Wielkiego. To najstarszy miejski park w mieście, o powierzchni 2,24 ha. Jest położony w Śródmieściu i stanowi pozostałość znacznie większego parku z XVII wieku, należącego do zakonu klarysek. Dziś można tam wypocząć od zgiełku miasta, podziwiając piękno przyrody. Na terenie parku znaleźć można pomniki przyrody oraz efektowną fontannę Potop, pochodzącą z początku XX wieku. 

Godną uwagi atrakcją turystyczną jest także Bydgoski Tramwaj Wodny. Kursuje on w sezonie wiosenno-letnim po rzece Brda. Rejsy są wspaniałą okazją do podziwiania miasta z nietypowej perspektywy. 

Ważnym miejscem kultury jest z kolei Opera Nova - teatr operowy i muzyczny, założony w 1956 roku. Organizowany jest tam między innymi coroczny Bydgoski Festiwal Operowy, będący przeglądem sztuki operowej i baletowej. Wydarzenie cieszy się od lat wielkim zainteresowaniem. 

Miłośnicy przyrody znajdą wytchnienie na terenie Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku - parku leśnego o powierzchni 830 ha. Warto odnotować, iż jest to największy park miejski w Polsce. Na jego terenie znajduje się m.in. Ogród Zoologiczny (dawniej Ogród Fauny Polskiej), gdzie można podziwiać różne gatunki zwierząt z Polski i innych zakątków świata.

Przebywając w Bydgoszczy warto też zajrzeć do centrum handlowego Zielone Arkady - jest to największe tego typu miejsce w całym województwie kujawsko-pomorskim.

Te wszystkie miejsca i atrakcje najlepiej świadczą o tym, iż odpowiedź na pytanie "czy warto jechać do Bydgoszczy na weekend?" wydaje się oczywista. 

Co można robić w Bydgoszczy?

Co jeszcze można robić w Bydgoszczy? Gdzie się wybrać? Jakie nietypowe atrakcje w Bydgoszczy mogą znaleźć się w centrum zainteresowania turystów? 

W mieście można natrafić na liczne pomniki. Godna uwagi jest zwłaszcza słynna Łuczniczka - efektowna rzeźba z Parku Kochanowskiego. Jest to jedna z najstarszych rzeźb, jakie można znaleźć na terenie miasta.

Ciekawym miejscem jest również Muzeum Mydła i Historii Brudu. Jest to prywatne muzeum, w którym prezentowane są eksponaty dotyczące życia hignienicznego człowieka. Placówka powstała w 2012 roku i cieszy się coraz większą popularnością wśród turystów z całego świata.

W mieście znajdują się również inne ciekawe miejsca, w sam raz na wypoczynek z rodziną, np. Manufaktura Słodyczy - Karmelowa Kraina, Papugarnia, Wieża Ciśnień czy Family Park.

Ciekawostki o Bydgoszczy

Oto różne ciekawostki związane z Bydgoszczą:

  • po II wojnie światowej w mieście rozwinęło się szkolnictwo wyższe. Obecnie na terenie miasta funkcjonują m.in. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego i Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich,
  • w mieście funkcjonuje klub piłkarski Zawisza Bydgoszcz, który jest m.in. zdobywcą tytułu mistrza Polski i Pucharu Polski,
  • Polonia Bydgoszcz jest wielokrotnym zdobywcą drużynowego mistrzostwa Polski w żużlu,
  • w Bydgoszczy urodził się Zbigniew Boniek.