Portugalia. To najdalej wysunięte na zachód państwo Europy od lat przyciąga do siebie turystów ze wszystkich stron świata. Wakacje w Portugalii to coraz częściej wybierany sposób spędzania letniej kanikuły. 
Nie brakuje tu bowiem miejsc do zwiedzania. Turyści mogą liczyć zarówno na aktywną formę wypoczynku, jak i na chwile relaksu na urokliwych plażach. 

Portugalia to także dwa archipelagi wysp - Azory i Madera, które cieszą się ogromnym powodzeniem wśród turystów. Również w Portugalii znajduje się słynne sanktuarium w Fatimie, będące celem wędrówki pątników z całego świata. 
Stolica Portugalii - Lizbona uznawana jest za jedno z najpiękniejszych miast Europy i każdy, kto przechadzał się jej urokliwymi uliczkami, wie że ów tytuł - choć nieoficjalny -  jest w pełni zasłużony.

W Portugalii również miłośnicy wina poczują się jak u siebie w domu. I nie, nie chodzi tu o wyśmienite rodzaje win, choć te także zasługują na uwagę. Ale Portugalia jest…największym na świecie królestwem korka, zaś dęby korkowe stanowią prawdziwe bogactwo tego kraju.

Powodów, żeby zakochać się w Portugalii jest o wiele więcej. Wybraliśmy zaledwie dziesięć, aby choć odrobinę przybliżyć czytelnikom ten wyjątkowy zakątek świata. Zapraszamy do galerii.

1. Portugalia to najpiękniejsze plaże w Europie

Południe Portugalii i  popularny teren wypoczynkowy, słynący z złocistych plaż, łagodnego klimatu (temperatura nie spada tu zazwyczaj poniżej 15˚ C) oraz świeżych owoców morza. To właśnie portugalski region Algarve zdobył w 2020 roku tytuł „Europe's Leading Beach Destination”, przyznawany w prestiżowym konkursie World Travel Awards. Algarve wyprzedził w drodze na podium francuskie Cannes, greckie Korfu, hiszpańską Majorkę i Marbellę oraz turecki Oludeniz.

2. "Pasztet z denata"

Jedzenie w Portugalii to bez wątpienia Pastéis de nata. A skąd się wzięła ta mało apetyczna nazwa skądinąd smakowitej potrawy?
Polscy przewodnicy tłumaczą, że nazwę tego najsłynniejszego portugalskiego deseru wymawia się podobnie jak "pasztet z denata".
Fenomenalne budyniowe babeczki pochodzą z przyklasztornej piekarni, a ich oryginalny, pilnie strzeżony przepis znają zaledwie trzy osoby. Nasz przepis (wiernie odzwierciedla smak portugalskiego smakołyku) znajdziecie tutaj: https://www.national-geographic.pl/artykul/pasztet-z-denata-portugalskie-niebo-w-gebie

3. W Portugalii znajdziesz najlepsze ananasy

Zjemy je na Azorach. Te z Portugalii są nieco mniejsze od tych z Ameryki Południowej i Hawajów, potrafią jednak rzucić na kolana intensywnością aromatu. Dziś to jeden ze smaków kojarzących się z portugalskimi wyspami. 
Owoce wyrastają na krzaczkach w cieplarniach wzniesionych z drewna i szkła. Zwiedzając Portugalię najwięcej plantacji znajdziemy w Fajã de Baixo, na przedmieściach Ponte Delgada, stolicy São Miguel. Można tam nie tylko przyjrzeć się hodowli, ale też spróbować ananasowego likieru. 

4. Portugalia: najpiękniejszy pieszy szlak w Europie

To właśnie w Portugalii znajduje się jeden z najpiękniejszych szlaków wędrownych w Europie. Na to wyróżnienie zasłużyła portugalska sieć pieszych szlaków turystycznych Rota Vincentina. Nagrodzono ją europejskim certyfikatem jakości „Leading Quality Trails – Best of Europe”.

5. Portugalia i tramwaj zwany 28

Podróżując po Portugalii każdy szanujący się turysta musi się przejechać zabytkowym tramwajem nr 28 do Alfamy, najstarszej dzielnicy Lizbony, niezniszczonej przez trzęsienie ziemi w 1755 r. Obowiązkowe punkty: Castelo de Sao Jorge ( zamek św. Jerzego, pamięta czasy świetności Portugalii )  i gotycka katedra św. Antoniego.

6. Portugalska uczta dla oczu

Drugie pod względem wielkości miasto Portugalii, Porto,  skutecznie konkuruje ze stolicą o koronę najpiękniejszego. Jest niczym sklep ze słodyczami. Można je konsumować od środka, czyli promenady nad rzeką Duero. 
Będąc w Portugalii trudno się oprzeć urodzie tysięcy kamieniczek oblepiających okoliczne wzgórza. Ich kolorowym fasadom przypominającym patchwork, wielkim oknom wpatrzonym w rzekę, na której kołyszą się łodzie zwane rabelo, mozaikom z płytek azulejos. Ale Porto ma też wyjątkowej urody mosty. Ponte Luís I to jego ikona. Dwukondygnacyjna stalowa konstrukcja zbudowana przez ucznia Gustawa Eiffela to uczta dla oczu, nie tylko architektów.

7. Portugalia, a może raczej koniec świata?

Taką bowiem opinią cieszył się skalny przylądek Cabo da Roca do czasu, gdy Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę. Widok słońca chowającego się w oceanie warty każdych pieniędzy. Portugalia jest magiczna! 

8. Portugalia to Fado

Obowiązkowym punktem pobytu w Portugalii jest występ fado. Niekoniecznie trzeba iść na drogi koncert. Muzyki na żywo najlepiej posłuchać przy dobrym jedzeniu. Wystarczy znaleźć restaurację, w której wieczorami odbywają się występy, i wybrać się tam na kolację (dobrze zrobić wcześniej rezerwację). W Portugalii posiłek w takiej restauracji to już wydatek rzędu 30 euro. Mimo to – warto!

9. W Portugalii wino tanie jak barszcz

W portugalskim Porto wytwarza się tradycyjne mocne wino o aromacie dębu i wanilii z dodatkiem spirytusu winnego. Jeszcze do niedawna trunek nie cieszył się uznaniem ekspertów. Porto wytwarza się w północnej części kraju, w dolinie rzeki Duero – to około 2,5 godziny drogi od Lizbony i raptem niecałe pół od Porto. 
Pozytywnym  zaskoczeniem są ceny wina w Portugalii. Butelkę dobrej jakości trunku można kupić już za 3 czy 4 euro. Warto więc zabrać też trochę dla znajomych w Polsce.

10. Plenery fotograficzne na Maderze

Madera w Portugalii to podzwrotnikowy raj i niesamowite miejsca do robienia zdjęć. Archipelag wysp wulkanicznych Portugalii leży na Oceanie Atlantyckim jest idealnym miejscem dla tych, którzy chcą poczuć morską bryzę, „siedząc w górach”. Niesamowite klify, woda, zieleń… Ten krajobrazowy mix sprawia, że warunki do fotografowania krajobrazu są w Portugalii idealne!