Korfu: położenie

Korfu to najbardziej wysunięta na północ i druga co do wielkości malownicza grecka wyspa na Morzu Jońskim. Wyspa Korfu ma kształt sierpa, a jego wklęsła strona wychodzi na wybrzeże Albanii i Grecji. Pomarańczowe ogrody greckiej wyspy Korfu przyciągają swym aromatem wczesną wiosną, żyzne gaje oliwne obiecują cudowny letni chłód, a słynne greckie wino zachwyci smakosza najbardziej wyrafinowanego konesera. Korfu na wczasy to mały raj w samym centrum Morza Śródziemnego.

Korfu położona jest między wybrzeżem kontynentu a półwyspem włoskim, co oznacza śródziemnomorski klimat. Średnia roczna temperatura na wyspie wynosi 22 ° C, deszcze padają zimą od połowy października do połowy marca. W miesiącach letnich temperatura wzrasta do 29-31 ° C. Temperatura wody w miesiącach letnich sięga 22-25 ° C.

Tradycyjnie wyspa nazywała się Kerkyra, od imienia żeńskiej postaci z mitologii greckiej. Według legendy sam Posejdon zakochał się w córce Asopa i nimfie Metopa, pięknej Kerkyrze. Po porwaniu ukochanej Posejdon zabrał ją na piękną, szmaragdową wyspę. Urodzony syn otrzymał imię Feak - ludzi, którzy osiedlili się na wyspie, nazwano jego imieniem.

Korfu: co zobaczyć?

Korfu w Grecji to miejsce idealne do wypoczynku, ale też zwiedzania. Co warto zobaczyć i co zwiedzać na Korfu?

Bogata historia wyspy rozgrzanej śródziemnomorskim słońcem sprawia, że jest ona atrakcyjna nie tylko pod kątem wakacji na plaży, ale także dzięki licznym zabytkom. W 2007 roku Grecka Korfu uzyskała status dziedzictwa UNESCO.

Na Korfu znajduje się całkiem sporo dobrze zachowanych zabytków architektury bizantyjskiej, prawosławnych klasztorów i pałaców. Korfu ma niezwykle malownicze krajobrazy. Z platform widokowych rozsianych po całej wyspie otwiera się niezapomniany widok na wybrzeże, żyzne równiny, gaje iglaste, pagórki i małe wioski otoczone zielenią, która jest powszechna na Korfu. Co warto zobaczyć na tej przepięknej wyspie?

  1. Stare miasto Kerkyra. Miasto zostało założone przez Greków w VIII wieku pne. Przez długą historię swojego istnienia wielokrotnie zmieniało władców. Miasto było własnością imperiów rzymskiego i bizantyjskiego, Republiki Weneckiej, Turków Osmańskich, Francji i Wielkiej Brytanii. Na początku XIX wieku przez siedem lat Kerkyra znajdowała się pod protektoratem imperium rosyjskiego. Od 2007 roku centrum miasta znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO ze względu na szczególną wartość architektoniczną.
  2. Park wodny Aqualand to kompleks rozrywkowy dla całej rodziny z ogromną liczbą atrakcji wodnych. Park wodny stworzył warunki dla odwiedzających w każdym wieku, więc nawet najmniejsze dzieci nie będą się nudzić. Aqualand jest jednym z największych parków wodnych w Grecji.
  3. PaleoFrurio Fort wenecki, wzniesiony w XV-XVI wieku na fundamencie twierdzy bizantyjskiej z VIII wieku. U podnóża wzgórza, na którym wznosi się fortyfikacja, znajduje się kościół św. Jerzego, ozdobiony doryckimi kolumnami. Świątynia została zbudowana pod rządami Brytyjczyków w XIX wieku.
  4. NeoFrurio Kolejna wenecka forteca, zbudowana w XVI wieku w celu wzmocnienia linii obronnej Korfu. Następnie budowę ukończyli Brytyjczycy i Francuzi. NeoFrurio znajduje się na wzgórzu Świętego Marka. Obecnie część pomieszczeń wykorzystywana jest jako biura portów morskich, druga część jest otwarta do zwiedzania. Na terenie twierdzy znajduje się mała galeria, w której czasami organizowane są wystawy.
  5. Liston Street (Kerkyra) Ulica została założona w latach 1807-14. Powstał na obraz charakterystycznych dla francuskiej stolicy paryskich „deptaków”. Początkowo dostęp do alei był dozwolony tylko dla przedstawicieli rodzin arystokratycznych.
  6. Plac Spianada (Kerkyra) Jeden z centralnych placów Kerkyry, otoczony malowniczą roślinnością i zabytkowymi budynkami. Znajduje się w pobliżu twierdzy PaleoFrurio i głównej promenady turystycznej św. Liston. Plac Spianada to bardzo wygodne i przytulne miejsce na niespieszne spacery, z którego stale korzystają turyści i mieszkańcy. Wokół placu znajdują się tawerny, w których można zjeść obfite dania kuchni greckiej.
  7. Pałac Achillion Kompleks pałacowy został zbudowany w 1890 roku na rozkaz austriackiej cesarzowej Amalii Elżbiety Bawarskiej. Korfu była ulubionym miejscem wypoczynku Elżbiety; tutaj często uciekała ze znienawidzonego i pompatycznego Wiednia. Po śmierci cesarzowej pałac stał się siedzibą cesarza Wilhelma II. Jego dekretem wnętrza zostały zaktualizowane. Obecnie muzeum znajduje się na terenie pałacu.
  8. Pałac świętych Michała i Jerzego Pałac został wzniesiony w latach 1819–24. dla brytyjskiego gubernatora Wysp Jońskich. Mieścił się w nim miejscowy senat i siedziba Rycerzy Zakonu Świętego Jerzego. Kompleks zbudowany jest w klasycznym stylu. Jego fasada ozdobiona jest długim rzędem kolumn jonowych. Obecnie w pałacu mieści się Muzeum Sztuki Azjatyckiej, w którym znajduje się bogata kolekcja dyplomaty G. Manosa, którą zebrał podczas swoich długich podróży do Azji.

Korfu: plaże

Wakacje na Korfu to też oczywiście plaże. Już z pokładu samolotu wyspa dosłownie przyciąga wzrok swoim niezwykłym szmaragdowym kolorem. Otoczona łagodnym turkusowym morzem wyspa Korfu robi niezapomniane wrażenia.

Oszałamiający kolor wyspy wynika z jej bogatej przyrody. Kwitnące sady pomarańczowe, bogate gaje oliwne - cała Korfu przypomina jedną wielką plantację. Wyspa Korfu obmywają dwa morza, a kolor wody różni się w zależności od regionu. Płytkie północne plaże są odpowiednie dla wczasowiczów z dziećmi. Na zachodzie woda jest zimna, ale piękne wybrzeże zachwyci pięknym widokiem, ale także przyciągnie miłośników nurkowania. Południowe plaże Korfu są idealne do spacerów.