Historia i kultura wyspy

Hawaje to jedyny stan należący do Stanów Zjednoczonych, który leży wyłącznie na wyspach - archipelagu o tej samej nazwie. Z każdej strony oblewa go Ocean Spokojny. Jak powstały Hawaje? To tereny pochodzenia wulkanicznego, które wypiętrzyły się z morza wskutek ruchów tektonicznych. W skład archipelagu wchodzi łącznie 137 wysp, a 7 spośród nich jest zamieszkane. Cała powierzchnia wysp pokryta jest górami, znajduje się tutaj także wiele czynnych wulkanów. Gdzie dokładnie są Hawaje? Znajdują się w północno - środkowej części Oceanu Spokojnego, zajmują terytorium około 28 313 km² i zamieszkuje je na stałe około 1 427 500 osób. Leżą w sporym oddaleniu od linii brzegowej reszty Stanów Zjednoczonych.

Klimat i ukształtowanie geologiczne Hawajów sprawiają, że na wyspach żyje wiele endemicznych gatunków roślin i zwierząt, w tym także zagrożonych wyginięciem. Choć hawajski klimat jest tropikalny, temperatury odczuwane na wyspach nie osiągają ekstremalnych wartości dzięki często wiejącym od morza wiatrom. Na wysokości ponad 4200 m n.p.m, na szczytach wulkanicznych, zdarzają się opady śniegu. Występuje pora sucha oraz pora deszczowa.

Historia zasiedlenia Hawajów rozpoczęła się prawdopodobnie około 300 n.e. Przez wiele setek lat nie docierali tutaj Europejczycy, a archipelag był odizolowany od reszty świata. Żyli tutaj polinezyjscy osadnicy, którzy przybyli z innych wysp. Na przestrzeni lat od starożytności zaludnienie Hawajów wzrastało. Pierwszy europejski odkrywca Hawajów to Brytyjczyk James Cook. To wydarzenie zapoczątkowało podróże Brytyjczyków na wyspy. Niestety, wraz z nimi na archipelag dotarły choroby, które zmniejszyły drastycznie liczbę ludności.

Od końca wieku XVIII do końca wieku XIX Hawaje były królestwem, następnie stały się republiką. Od roku 1959 Hawaje są jednym ze stanów USA. Przyłączenie odbyło się na drodze referendum. Pomimo politycznej zależności, USA wspiera kulturę hawajską i promuje jej odrębność. Stale rozwija się też turystyka, z której obecnie utrzymuje się bardzo wielu mieszkańców wysp. Wycieczka na Hawaje staje się ciekawym, ale już nie zaskakującym pomysłem na spędzenie urlopu.

Atrakcje turystyczne na Hawajach

Hawaje to piękne i wyjątkowe wyspy, które warto odwiedzić. Oferują niezliczone atrakcje dla turystów, zarówno tych lubiących tłum, świetną zabawę, muzykę i nowe znajomości, jak i preferujących spokój, odpoczynek, ciszę. Hawaje to także miejsce o unikatowej kulturze. Planując podróż, warto zapoznać się z lokalną mitologią i zwyczajami, aby jeszcze lepiej poznać wyspy hawajskie. A oto kilka miejsc, które warto odwiedzić i rozrywek, z których warto skorzystać w trakcie pobytu.

Stolica - Honolulu

Honolulu, stolica Hawajów, leży na wyspie Oʻahu i jest największym spośród hawajskich miast. Powstało jeszcze za czasów Królestwa Hawajów, w roku 1816. Dziś jest portem morskim i stanowi ważny ośrodek turystyki. To tutaj przylatują podróżni z całego świata. Znajdują się tutaj liczne atrakcje, między innymi plaża Waikīkī, otoczona luksusowymi hotelami i butikami znanych, prestiżowych marek. Co ciekawe, można tu podziwiać między innymi kolorową i ciekawa dzielnicę Chinatown, pałac królewski Iolani, a także Muzeum Bishopa, w którym zlokalizowane jest centrum badań nad wulkanami.

Raj dla surferów

Hawaje to niekwestionowany raj i cel dla wszystkich, którzy kochają surfować. Można tu z powodzeniem rozpocząć swoją przygodę z tym dostarczającym adrenaliny sportem. Windsurfing, który można z powodzeniem uprawiać dzięki wysokim falom na Pacyfiku, jest tu niemal sportem narodowym. Osoby, które nie pragną aż takich emocji lub nie czują się na siłach, mogą spróbować snorkelingu z delfinami (pływanie z maską) lub stand up paddle boardingu - nietypowego, hawajskiego sportu, który polega na odpychaniu się wiosłem i pływaniu na desce po spokojnej wodzie. Niezwykła wodna fauna dostarcza wielu okazji do bajecznych obserwacji!

Wulkan Monea Kea

Hawaje jako wyspy wulkaniczne oferują też wiele szczytów, na które mogą wspinać się amatorzy wędrówek. Wulkan Monea Kea to jeden z nich. To najwyższy wulkan archipelagu, leżący na wsypie Hawaiʻi. Zarazem jest też jednym z najwyższych szczytów wulkanicznych na świecie. Na jego szczycie znajduje się obserwatorium astronomiczne.

Stożek wulkaniczny Diamond Head

Diamond Head to jeden z najpopularniejszych hawajskich wulkanów. Leży na wyspie Oʻahu, bardzo blisko Honolulu. Warto podjąć tę wędrówkę głównie ze względu na niesamowite widoki ze szczytu wulkanu - to między innymi panorama całego miasta z plażą Waikīkī na pierwszym planie.

Pearl Harbour

Miłośnicy historii z całego świata odwiedzają też tłumnie bazę wojskową Pearl Harbor, położoną tuż przy stolicy archipelagu. To właśnie tutaj nastąpił atak wojsk japońskich, który spowodował przyłączenie się dotąd neutralnych Stanów Zjednoczonych do II wojny światowej. Pearl Harbor to plaża oraz baza floty wojennej. Warto zarezerwować co najmniej kilka godzin na zwiedzanie, a bilety (darmowe!) zarezerwować odpowiednio wcześniej. Pearl Harbor to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc na Hawajach.

Zatoka Hanauma

To niesamowite miejsce położone tuż przy Honolulu. Można tutaj podziwiać bogate życie podwodne podczas snorkelingu. Przy wybrzeżach żyje około 400 gatunków ryb, żółwie wodne, fauna raf koralowych. To niezwykle tłoczne miejsce, przyciągające mnóstwo turystów, jest objęte ścisłą ochroną - leży na terenie parku narodowego. Dlatego decydując się na skorzystanie z jego uroków trzeba przestrzegać regulaminu.

Świątynia Ka Ulu o Laka

Hawaje to także niezwykłe wierzenia i bardzo barwna kultura. Nieodłącznie kojarzą się z tańcem hula, wykonywanym z kwietnym wieńcem na szyi. Taniec hula był pierwotnie i nadal dla wielu mieszkańców pozostaje elementem kultu i obrzędów religijnych. W świątyni Ka Ulu o Laka można zatańczyć hula dla bogini tańca. W niemal każdym turystycznym miejscu na Hawajach znajdują się szkoły tańca, gdzie turyści próbują swoich sił w tym radosnym, obrzędowym tańcu.

Kiedy jechać na Hawaje?

Hawaje to miejsce, gdzie panuje gorący klimat. Dlatego teoretycznie każda pora jest dobra, by je odwiedzić. Od maja do października trwa pora sucha, natomiast w listopadzie zaczyna się pora deszczowa, trwająca do kwietnia. Najlepiej wybrać się na wyspy w porze suchej, gdy opady nie utrudniają zwiedzania i korzystania z licznych rozrywek. Najwięcej pada w marcu i listopadzie. Warto jednak wiedzieć, że nawet w najchłodniejszych momentach w roku temperatura na Hawajach nie spada raczej poniżej 23˚C - a i to tylko w najchłodniejszych miejscach, na wyspie Lanai.

Kiedy jechać na Hawaje, żeby najbardziej skorzystać z przyjemności surfowania? Idealna pora to styczeń, luty i marzec - fale są wtedy największe i doświadczeni, wprawieni surferzy mogą korzystać z nich do woli. Także w tym okresie najłatwiej jest zaobserwować wieloryby przybliżające się do wybrzeży. Dlatego urlop na Hawajach poza porą suchą może być równie satysfakcjonujący, co w czasie jej trwania. Można wtedy komfortowo pozwiedzać, nauczyć się tańca hula lub skorzystać z wielu innych atrakcji oferowanych przez wyspę. Zimna czy nieprzyjemnej aury nie trzeba się tu obawiać przez cały rok.

Waluta i ceny na Hawajach

Hawaje to jeden ze stanów USA, więc obowiązującą tutaj walutą są dolary amerykańskie. Wyprawa na Hawaje niestety nie należy do tanich przyjemności. Ceny lotów z Polski rzadko spadają poniżej 4000 zł w jedną stronę. Dobrą wiadomość stanowi fakt, że ceny życia nie różnią się na Hawajach znacząco od cen charakterystycznych dla Polski.

Oczywiście, podróż na Hawaje może być niezwykle kosztowna, szczególnie, gdy zakwaterowanie jest tuż przy plaży w Honolulu, a w planie są zakupy w ekskluzywnych butikach i nurkowanie z rekinami (naprawdę - taka atrakcja ma wielu zwolenników!). Można jednak spędzić niezapomniany urlop na Hawajach dużo taniej.

 

Co przywieźć z podróży na Hawaje?

Hawaje to barwny kraj, który z pewnością chce się zabrać do domu nie tylko w sercu i pamięci. Uwaga! Wywożenie z wysp skał, piasku czy muszli jest nielegalne. Pozostaje zaopatrzyć się w pamiątki na lokalnych targowiskach. Niestety, figurki breloczki, bransoletki czy wieńce z kwiatów w większości są wykonywane poza Hawajami i nie stanowią wytworu lokalnej kultury. Warto postawić na jadalne pamiątki, między innymi orzechy macadamia lub poi, tradycyjną hawajską potrawę.

 

Ciekawostki o Hawajach

Hawaje są wyspą pełną barw i różnorodności. Mimo powszechnego stereotypu, nie są to tylko barwy jasne i radosne. Niestety, bezdomność jest problemem wielu lokalnych mieszkańców. Wbrew pozorom, nie wszystkich z nich można też nazwać "Hawajczykami". Na to miano w lokalnej kulturze zasługują jedynie potomkowie rdzennych mieszkańców wysp.

Warto też wspomnieć o tradycyjnym hawajskim pozdrowieniu "Aloha", którego z chęcią używają przyjezdni. "Aloha" to nie tyle "dzień dobry", co manifestacja hawajskiego podejścia do życia - pozbawionego przemocy, podziałów, uprzedzeń. Hawajczycy starają się współistnieć pokojowo mimo różnic etnicznych. To właśnie filozofia Aloha jest wyrazem tego światopoglądu.