Portugalia to oczywiście wspaniałe plaże i miasta, ale też mniej popularna Rota Vicentina - sieć pieszych szklaków turystycznych w zachodniej i południowej części kraju.

Trzy lata temu uzyskała międzynarodowy certyfikat, dzięki czemu więcej osób dostało szansę poznać ten wyjątkowy szlak.

Rota Vincentina nagrodzono europejskim certyfikatem jakości „Leading Quality Trails – Best of Europe”, który przyznawany jest najlepszym szlakom turystycznym w Europie.

Pod uwagę brano piękno krajobrazu, lokalne atrakcje przyrodnicze i kulturowe (np. wodospady, jaskinie, wąwozy, zamki, historyczne budowle), bezpieczeństwo, dostęp do infrastruktury turystycznej (punkty gastronomiczne, transport publiczny, miejsca piknikowe, noclegi itd.), rodzaj drogi (ziemna, asfaltowa, z kostki itp.) oraz jakość oznakowania szlaku.

Oceny szlaku dokonało Europejskie Stowarzyszenie Turystyki Wędrownej (European Ramblers Association – ERA), które zrzesza 61 organizacji turystycznych z 34 krajów, w tym Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze (PTTK).

Dotychczas w całej Europie wyróżniono tym certyfikatem kilkanaście tras. Znajdują się one m.in. w Danii, Niemczech, Austrii, Luxemburgu i w Grecji. 

 

Na koniec świata

Portugalska trasa wiedzie przez region Alentejo i wybrzeże Costa Vicentina. Otwarto ją  w 2012 roku, w ubiegłym - wzbogacono o dodatkowe szlaki.

Obejmuje obecnie 400 km oznakowanych tras, ciągnących się od Santiago do Cacém na zachodzie Portugalii do Przylądka Świętego Wincentego na południowo-zachodnim wybrzeżu, uznawanego w średniowieczu za prawdziwy koniec świata!

Można poczuć tu autentyczną atmosferę portugalskich wiosek, podziwiać okoliczną przyrodę, zaskakująco dzikie wybrzeże Alentejo, w tym naturalny park Parque Natural do Sudoeste Alentejano e Costa Vicentina.

 

Sieć Rota Vincentina tworzą 3 trasy:

  • Historical Way (Caminho Histórico)

– odtwarza dawny szlak, którym wędrowali niegdyś pielgrzymi i podróżnicy. Wiedzie przez miasteczka i wioski, lasy drzew korkowych (charakterystyczne dla regionu Alentejo), łańcuchy górskie, wzdłuż rzek. Można ją pokonać pieszo lub na rowerze górskim. Cały szlak liczy 230 km i jest podzielony na 12 odcinków (od 12 do 25 km długości).

 

  • Fishermen’s Trail (Trilho dos Pescadores)

– biegnie wzdłuż wybrzeża Atlantyku, często klifami i plażami, z pięknym widokiem na ocean. Szlak nie jest wskazany dla osób z lękiem wysokości, wieje tu też silny wiatr. Składa się z 4 odcinków oraz 5 dodatkowych tras startujących z Historical Way. W sumie to 7 tras (od 6 do 22 km długości), do pokonania wyłącznie na piechotę.

 

  • Circular Routes (Percursos Circulares)

– to 5 krótkich tras na pół dnia spaceru (od 3,5 do 13 km długości), które rozpoczynają się i kończą w tym samym miejscu. Docenią je ci, którzy dopiero rozpoczynają piesze wędrówki. Pozawalają doświadczyć zarówno spokoju przyrody, jak i podpatrzeć życie tutejszych mieszkańców. Prawie wszystkie trasy można przejechać rowerem.

Zobacz szlak na filmie:

Rota Vicentina - Full Version 5m30s from Rota Vicentina on Vimeo.

 

Zrób to sam

Trekking przez region Alentejo spodoba się wszystkim, którzy cenią aktywny wypoczynek.

Najlepszy termin na wyprawę to okres od września do czerwca ze względu na chłodniejszą, sprzyjającą długim wędrówkom aurę. W czasie portugalskiego lata na  Rota Vincentina może być po prostu za gorąco.