Portugalia to wino, jedne z najpiękniejszych plaż na świecie, piłka nożna, muzyka i... odwieczny dylemat: Lizbona czy Porto? Kraj wysunięty najdalej na zachód w kontynentalnej Europie znajduje się na Półwyspie Iberyjskim. Dzieli go z Hiszpanią. Portugalia nie kończy się jednak na linii wybrzeża. Turyści równie chętnie co do Algarve, podróżują też na Azory i Maderę. Wyspy te nie bez powodu są nazywane krainą wiecznej wiosny. To zasługa całorocznej ciepłej, słonecznej aury i zielonych krajobrazów.

Mówimy o niewielkim kraju. Powierzchnia Portugalii to zaledwie 92 212 km kw. Dla porównania powierzchnia Polski wynosi 322 575 km kw. Podróżnicy przestrzegają jednak, że wielkość Portugalii może być złudna i nie da się tam zobaczyć „wszystkiego” na raz. Nawet jeśli dysponujemy dwutygodniowym urlopem. Sama Lizbona może nas wciągnąć na dłużej.

Przekonała się o tym Weronika Warzkowicz-Nasternak. W „Podcaście National-Geographic.pl” dziennikarka opowiedziała o swojej wieloletniej miłości do portugalskiej stolicy. Wystarczył jej czterodniowy pobyt. Od tamtej pory, czyli od kilkunastu lat, wraca do Lizbony regularnie.

Portugalia pogoda

Portugalia charakteryzuje się ciepłym umiarkowanym klimatem śródziemnomorskim z wyraźną porą deszczową w zimie. Lata są jednak gorące i suche, a orzeźwiająca morska bryza zapewnia przyjemne warunki do zwiedzania. Na północy jest zazwyczaj nieco chłodniej i bardziej wilgotno. Południe z kolei jest gorętsze i bardziej suche. Najbardziej zróżnicowane temperatury zastaniemy w środkowej części kraju, gdzie lata są cieplejsze, a zimy chłodniejsze.

Kto lubi wygrzewać się na słońcu, powinien rozważyć wyjazd do Portugalii w okresie od czerwca do sierpnia. Najcieplejszym miesiącem w roku jest lipiec ze średnią dzienną maksymalną temperaturą 30 stopni Celsjusza i średnią najniższą 22 st. C.

Portugalia flaga

Dzisiejsza portugalska flaga została zaprojektowana w 1910 roku po rewolucji, która obaliła monarchię i proklamowała republikę. Flaga jest podzielona pionowo na dwa główne kolory, zielony i czerwony. Zielona część jest mniejsza. Na środku znajduje się żółta kula armilarna i czerwona tarcza.

Portugalska flaga / fot. Alexander Spatari/Getty Images

Czerwień symbolizuje przelaną krew walczących o to, by Portugalia stała się republiką. Zieleń z kolei nadzieję na przyszłość. Portugalska flaga reprezentuje zatem zarówno przeszłość, jak i przyszłość. To, że czerwonego jest więcej to nie przypadek. Dysproporcja między kolorami oddaje przywiązanie Portugalczyków do przeszłości i melancholii.

Portugalia ciekawostki

Portugalski to jeden z najczęściej używanych języków na świecie. Szacuje się, że to pierwszy język ponad 220 milionów native speakerów. Większość z nich zamieszkuje Brazylię. Podróżując po Portugalii, zwłaszcza po mniej turystycznych miejscach, angielski może się nie przydać. Przed wyjazdem warto więc zapoznać się z podstawowymi portugalskimi zwrotami albo przypomnieć sobie hiszpański, jeśli uczyliśmy się go wcześniej. Te dwa języki są do siebie dość podobne, ale aby nie narazić się lokalsom, lepiej ich nie mieszać.

Oto inne ciekawostki o Portugalii, które warto znać. Niezależnie od tego, czy planujemy urlop na zachodnim krańcu Europy, czy nie.

  1. W Lizbonie działa najstarsza księgarnia na świecie. Livraria Bertrand została otwarta w 1732 r.
  2. Portugalia jest największym producentem korka na świecie (ponad 50% światowej podaży). To właśnie na zachodzie Europy rozciągają się jedne z najbardziej bujnych lasów dębów korkowych na świecie. Szacuje się, że stanowią 34% światowej powierzchni tego typu kompleksów leśnych.
  3. Portugalia co roku zajmuje wysokie miejsca w zestawieniach najbezpieczniejszych państw na świecie. W rankingu Digital Emigre z maja 2023 r. ojczyzna Cristiano Ronaldo znalazła się na 6. pozycji.
  4. Posiadanie narkotyków w Portugalii zostało zdekryminalizowane. Dotyczy to nie tylko konopi indyjskich, ale też mocniejszych używek.
  5. W Portugalii znajduje się najdalej na zachód wysunięty punkt lądu stałego Europy. To wznoszący się na wysokość 144 metrów przylądek Cabo da Roca.
  6. Portugalia ma jeden z najniższych wskaźników urodzeń w UE. W 2021 r. wynosił 7,7%. Spadek utrzymuje się od lat pięćdziesiątych XX w.
  7. Portugalia i Anglia są częścią jednego z najstarszych sojuszy na świecie. Pokój podpisany w 1373 roku przez króla Anglii Jakuba III oraz króla Portugalii Ferdynanda i królową Eleonorę do dziś.
  8. Portugalia jest jednym z najstarszych państw narodowych w Europie. Jest zamieszkana nieprzerwanie od czasów prehistorycznych. Przez wieki była domem między innymi dla Celtów, Kartagińczyków i Rzymian.
  9. Narodowa potrawa Portugalii to bacalhau, czyli suszony, solony dorsz. Co ciekawe, nie ma jednego przepisu na bacalhau. Według niektórych źródeł Portugalczycy dysponują ponad 300 recepturami.
  10. Najwyższym szczytem Portugalii jest Mount Pico.

Najbardziej znani Portugalczycy

Aż trudno uwierzyć, że Portugalia nigdy nie wygrała mundialu i tylko raz zajęła pierwsze miejsce na mistrzostwach Europy w piłce nożnej. W końcu to ojczyzna jednego z najsłynniejszych piłkarzy na świecie. Mowa oczywiście o Cristiano Ronaldo. Sportowiec urodził się w mieście Funchal na Maderze. Z Portugalii pochodzą też inni utytułowani piłkarze. Między innymi Eusébio czy Luís Figo.

Na zachodnim krańcu Europy urodzili się również wybitni żeglarze z nieocenionym wkładem w historię odkryć geograficznych. Vasco da Gama jako pierwszy dotarł drogą morską z Europy do Indii, opływając Afrykę od południa. Z kolei wyprawa, która wypłynęła pod dowództwem Ferdynanda Magellana, jako pierwsza opłynęła Ziemię.