Chojnickie Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne „Wspólna Ziemia” postanowiło wcielić w życie projekt muzeum, które pokaże nam nasze pogańskie korzenie. Sprawa nie jest prosta ze względu na ograniczoną ilość źródeł. Mają już na swój projekt miejsce - to grodzisko w Owidzu. Osada edukacyjna prowadzona jest przez lokalny samorząd. To właśnie w jej budynkach ma powstać stała ekspozycja gdzie poznamy Swarożyca, Welesa czy Świętowida. 
 

"Zamierzamy eksponować w nim zarówno wierne kopie nielicznych zachowanych zabytków archeologicznych, związanych z przedchrześcijańskimi wierzeniami Słowian" - piszą na swojej stronie pomysłodawcy projektu. Oprócz tego mają w planach także zbieranie i analizowanie nowoczesnych nawiązań do dawnych wierzeń w popkulturze. Obecnie "Wspólna Ziemia" zbiera środki na przygotowanie ekspozycji. Więcej na ten temat przeczytacie na stronie internetowej projektu.
 

Ten ciekawy projekt nie jest jedynym tego typu. Niedawno głośno było o wrocławskim pomyśle budowy słowiańskiej świątyni - Watry. Rozwój tego pomysłu możecie śledzić tutaj.