Za najnowsze badania odpowiada aplikacja randkowa Veggly, która przeznaczona jest dla wegan i wegetarian. W celu sprawdzenia preferencji miłosnych swoich użytkowników, administratorzy wykorzystali dane ponad 600 tysięcy użytkowników z okresu ostatnich trzech lat.

Weganie i wegetarianie częściej eksperymentują, ale większość z nich i tak preferuje monogamię

Analizowano wybory pod kątem relacji przyjacielskich, miłosnych oraz seksualnych. Okazuje się, że nawet o 60% więcej wegan i wegetarian niż mięsożerców jest gotowych na to, żeby wejść w otwarty lub poliamoryczny związek.

73,4% wszystkich użytkowników aplikacji wciąż jednak preferuje monogamiczne i stałe relacje. 56% wegan i wegetarian nie miałoby problemu z jednorazową randką, która zakończyłaby się w łóżku.

Prawie 34% użytkowników Veggly jest zainteresowanych otwartym, poligamicznym związkiem. Dane porównano z badaniami kanadyjskich seksuologów, które zostały opublikowane na łamach magazynu "The Journal of Sex Research". Okazuje się, że tylko 20% mięsożerców chce zaangażować się w otwarty związek.

– Naszym zdaniem wyniki tych badań są niezwykle interesujące. To ciekawe, że weganie chętniej decydują się na otwarte relacje. Teraz warto zastanowić się nad tym, dlaczego tak się dzieje – mówi Alex Felipelli, założyciel aplikacji Veggly.

Rezygnacja z jedzenia mięsa i odejście od powszechnych norm zwiększa pewność siebie

Psychologowie zwracają uwagę na to, że taki trend może wynikać ze stylu życia wegan. – Weganie i wegetarianie to osoby, które z różnych przyczyn podjęły decyzję o tym, żeby nie jeść mięsa. To często staje się jednym z głównych fundamentów ich wartości. Jeżeli spotkają się dwie osoby o podobnych poglądach i życiowych zasadach, dużo łatwiej jest im nawiązać relacje – mówi Jo Hemmings, psycholożka, która zajmuje się związkami.

– Wbrew pozorom przejście na weganizm lub wegetarianizm to często spore wyzwanie. Te osoby stają się bardziej pewne siebie i są gotowe podejmować odważniejsze decyzje, na przykład jeśli chodzi o rodzaj związku. To dlatego, że już raz udało im się „oderwać” od pewnej normy, jaką wciąż jest jedzenie mięsa – dodaje Hemmings. Psycholożka uważa, że weganie i wegetarianie mogą być również dużo częściej niż mięsożercy otwarci na eksperymenty w łóżku.

Od wielu lat stale rośnie zainteresowanie związkami niemonogamicznymi

Co ciekawe, według magazynu "Journal of Sex Research" zainteresowanie niemonogamicznymi związkami stale rośnie. Okazuje się, że w ciągu ostatnich 10 lat ilość wyszukiwanych fraz w Google, które dotyczyły otwartych związków, stale się zwiększała.

Inne badania z kolei pokazały, że obecnie przynajmniej jeden na pięciu mieszkańców Stanów Zjednoczonych „w jakimś stopniu” co najmniej raz w życiu zaangażował się w relacje niemonogamiczną.

Badacze przyznają jednak, że dokładne zbadanie seksualności ogółu społeczeństwa jest naprawdę trudnym wyzwaniem. Wynika to z faktu, że ludzie często wstydzą się rozmawiać o seksie oraz o swoich fantazjach i potrzebach. Dodatkowym problemem jest również kwestia aksjologiczna oraz to, czym dla człowieka jest „norma”.

Czym jest Veggly?

Obecnie na rynku dostępnych jest szereg aplikacji, które umożliwiają poznawanie ludzi przez internet i randkowanie. W dzisiejszych czasach coraz rzadziej to dziwi, a coraz więcej osób w ten sposób poznaje swoich partnerów, a czasem po prostu przyjaciół. Jedną z takich aplikacji jest właśnie Veggly.

Jest jednak jeden warunek, który trzeba spełnić przed rejestracją i założeniem nowego konta. Trzeba być weganinem lub wegetarianinem. Jest to bowiem portal dla osób, które szukają osób o tym samym stylu odżywiania się. Serwis powstał w 2017 roku.

Oprócz deklaracji diety, sam serwis nie różni się specjalnie od innych tego typu. Osoby, które nas zainteresują przesuwamy w prawo, natomiast te, które nie - w lewo. W przypadku połączenia w parę, możemy wejść w konwersacje z daną osobą. Tak w XXI wieku zaczyna się miłość.

Źródło: Independent