Majówka nad morzem jest jak małe wakacje. Dla miejscowości turystycznych to pierwszy sprawdzian przed szczytem sezony, który przypada na letnie miesiące. W tym roku początek maja daje naprawdę duże możliwości wyjazdowe. Gdyby wziąć wolne 29 i 30 kwietnia oraz 2 maja, można przedłużyć swój weekend majowy aż do 9 dni. Taka perspektywa pozwala myśleć o dłuższym wyjeździe. Gdzie go zaplanować? Majówka nad morzem to jedna z najlepszych propozycji.

Majówka nad morzem w Polsce to strzał w dziesiątkę

Chociaż egzotyczne kierunki i tak zwane ciepłe kraje są zawsze kuszące, to majówka nad morzem w Polsce ma swój niepowtarzalny urok. Dni są coraz bardziej słoneczne, a natura już na dobre przebudziła się do życia po długiej i szarej zimie.

Początek maja to okres, w którym zakwitają konwalie i bez, na łąkach zobaczyć już można pierwsze tulipany i mak, jaśminowiec wonny zachwyca swoim zapachem, a w lasach pojawia się głóg. Majowa feeria barw w połączeniu z promieniami słońca i wiosennym powietrzem działają znacznie lepiej niż najlepsze zabiegi relaksacyjne. Gdyby do tego wszystkiego dodać morze, możemy śmiało uznać, że majówka nad Bałtykiem to strzał w dziesiątkę. 

Linia brzegowa Polski wynosi 770 km razem z Zalewem Szczecińskim i Zalewem Wiślanym. Wybrzeże składa się w sumie z trzech odcinków: wybrzeża zachodniego o długości ponad 500 km, wybrzeża środkowego nad Zatoką Gdańską o długości zaledwie kilkudziesięciu kilometrów oraz wybrzeża wschodniego o długości ponad 114 km. Ze względu na erozję i akumulację osadów wybrzeże ciągle się zmienia, a jego długość ulega niewielkim zmianom. To, co pozostaje niezmienne, to przepiękne miejsca nad Bałtykiem, których nad polskim morzem jest pod dostatkiem. 

Gdzie wyjechać na majówkę?

Wyjątkowym i urokliwym kierunkiem, który warto rozpatrzeć w kontekście weekendu majowego, jest gmina Rewal. W siedmiu miejscowościach – Rewalu, Pobierowie, Pustkowie, Niechorzu, Pogorzelicy, Trzęsaczu oraz Śliwinie – można spędzić pierwsze dni maja, wypoczywając na przepięknych i szerokich plażach. To region, który uwielbiają rodziny z dziećmi ze względu na ciszę i spokój oraz bliskość natury.

Pomorze Zachodnie to jednak propozycja również dla osób, które chcą połączyć plażowanie z doświadczeniem gwaru większego miasta i zwiedzaniem zabytkówSzczecin, stolica województwa zachodniopomorskiego, oferuje bliskość do wybrzeża oraz szereg ciekawych atrakcji. W tym historycznym mieście położonym nad Odrą można zobaczyć m.in.:

  • Zamek Książąt Pomorskich,
  • Rynek Sienny,
  • Bazylikę Archikatedralną św. Jakuba,
  • Bramę Portową,
  • Cmentarz Centralny, czyli największy w Polsce, a trzeci pod względem wielkości w Europie cmentarz, założony pod koniec XIX wieku,
  • Wały Chrobrego,
  • Filharmonię im. Mieczysława Karłowicza. 

Od 2023 roku w Szczecinie działa Morskie Centrum Nauki. Motywem przewodnim instytucji jest morze. Centrum w atrakcyjny i zajmujący sposób prezentuje zagadnienia z zakresu m.in. fizyki, matematyki, astronomii, geografii, medycyny, techniki, ekologii, socjologii, historii czy kultury. A wszystkie różnorodne zjawiska ukazuje na przykładach związanych z żeglugą, falami, wiatrem, rybołówstwem czy życiem portu. Jest to placówka unikatowa nie tylko w Europie, ale i na świecie.

Nie można zapomnieć również o Wyspie Wolin. To przepiękna i największa polska wyspa, która zachwyca przede wszystkim Wolińskim Parkiem Narodowym, wyjątkową fauną i florą i imponującymi klifami. Co ciekawe, legenda głosi, że to właśnie tutaj został pochowany jeden z najsłynniejszych wikingów – Harald „Bluetooth" Sinozęby. 

Są miejsca nad polskim morzem, w których spotkacie niewiele osób / Fot. Mike Mareen/Shutterstock

Nową atrakcją turystyczną wyspy Wolin jest otwarta w marcu 2024 roku wieża widokowa. Ma ponad 30 metrów wysokości. Do budowy obiektu zastosowano drzewo modrzewiowe. Z wieży rozpościera się panorama między innymi na Zalew Szczeciński, Wolin czy skansen Słowian i Wikingów. Wieża jest dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Można wjechać na nią wózkiem, skorzystać ze specjalnych barierek i narracji głosowych. Informacje zamieszczono w alfabecie Braille'a. Wieża jest czynna od godziny 9 do 19. Wstęp na nią jest bezpłatny.

Miłośników aktywnej turystyki z pewnością zainteresuje sieć dróg rowerowych w województwie zachodniopomorskim. Już teraz w zasadzie cały region można zwiedzić na rowerze, dobierając trasę do własnych potrzeb i umiejętności. Trasy biegną przez malownicze tereny, na które można zabrać ze sobą dzieci. Są też szlaki bardziej wymagające, polecane doświadczonym rowerzystom, pragnącym pokonać trudniejsze odcinki. Warto polecić Stary Szlak Kolejowy. Jego trasa łączy Morze Bałtyckie z Pojezierzem Wałeckim. Inna opcja to polsko-niemiecka trasa po Pomorzu Zachodnim. Spodoba się rowerzystom lubiącym relaks nad wodą, bo zgodnie z nazwą okrąża Zalew Szczeciński. Wiele odcinków prowadzi tuż nad brzegiem tego akwenu.

Weekend majowy w Trójmieście

Gdynia, Sopot i Gdańsk to trzy jakże różne od siebie miasta, ale razem tworzą niezwykłą, pełną kontrastów aglomerację. To miejsce, w którym historia jest wiecznie żywa, zarówno solidarnościowa, jak i z czasów II wojny światowej i okresu międzywojennego. W Trójmieście znajdziemy bowiem muzea, które w znakomity sposób opowiedzą turystom historię zarówno regionu, jak i naszego kraju. Oto lista muzeów, do których trzeba się wybrać, odwiedzając Zatokę Gdańską: 

  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku,
  • Muzeum Emigracji w Gdyni,
  • Europejskie Centrum Solidarności,
  • Muzeum Narodowe w Gdańsku,
  • Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni,

Gdańsk słynie z przepięknego starego miasta i charakterystycznej architektury. To miasto wygląda zjawiskowo o każdej porze roku, ale spacery wzdłuż Motławy najlepiej smakują w słoneczne dni. Sopot, najmniejsze z trzech miast, jest świetnym wyborem dla miłośników pięknych kamienic oraz dobrych restauracji i klubów. Wiele osób uważa, że to właśnie w dawnym uzdrowisku założonym przez Jeana Georga Haffnera, lekarza wojsk napoleońskich z XVIII wieku, znajdują się najpiękniejsze plaże w całej zatoce. 

W Sopocie można również odwiedzić wyjątkowy wiekowy zabytek. W miejscu wczesnośredniowiecznego grodziska, które funkcjonowało między VIII a X wiekiem, pod koniec lat 90. XX wieku częściowo je zrekonstruowano. W miesiącach wiosenno-letnich można spotkać tam ludzi w strojach z epoki, którzy prezentują dawne rzemiosła i sztukę wojenną. A wszystko w scenerii bujnej zieleni i szumiących strumyków. Tuż obok grodziska znajduje się nowoczesny pawilon wystawienniczo-edukacyjny. Można tam obejrzeć najstarsze artefakty pochodzące z Sopotu i ciekawe wystawy czasowe. Grodzisko w Sopocie jest oddziałem Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

Trójmiasto to miejsce, które nigdy nie śpi, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Na szczególną uwagę zasługuje Gdynia, która jest najmłodszym miastem. To przykład przedwojennego polskiego modernizmu, który można kochać lub nie, ale nie da się przejść obok niego obojętnie. Co ciekawe, mieszkańcy Gdyni uważani są za najszczęśliwszych ludzi w Polsce. To nie może być przypadek. 

Półwysep Helski dla miłośników ciszy i spokoju

Półwysep Helski latem jest rajem dla surferów, miłośników kempingów i osób uwielbiające nocne życie. Trochę inna atmosfera panuje tam jednak wiosną. To czas, w którym każdy może docenić piękno tego regionu Polski. Region ten charakteryzuje się swoistym mikroklimatem. Znajdują się tam niezwykle czyste i szerokie plaże, przepiękne lasy i bory oraz duże wydmy. Hel to znakomity wybór dla osób, które cenią sobie zarówno ciszę i spokój w maju, jak i aktywny wypoczynek. Warto zwrócić uwagę, że cały półwysep można przejechać rowerem po wybudowanych ścieżkach rowerowych. 

Na samym końcu półwyspu Helskiego znajduje się oczywiście Hel. To małe miasteczko, które jest otoczone wodami Zatoki Puckiej i Morza Bałtyckiego. Każdego roku turyści zachwycają się tam przede wszystkim niezwykle czystym powietrzem. To miejsce jest idealne dla wszystkich, którzy chcą odetchnąć od zgiełku i zanieczyszczeń dużych miast. W Helu znajdują się również ciekawe atrakcje. To między innymi: 

  • Fokarium,
  • Latarnia Morska,
  • Muzeum Rybołówstwa,
  • Muzeum Obrony Wybrzeża,
  • Kościół św. Piotra i Pawła w Helu,
  • Ulica Wiejska, czyli główny deptak,
  • Port rybacki.

Ciekawym miejscem jest również Muzeum Kolei Helu. W pomieszczeniach jednego z ogromnych, żelbetowych schronów, które były magazynami amunicyjnymi poniemieckiej baterii Schleswig-Holstein, umieszczono ekspozycję poświęconą historii helskich kolei. Jej początek miał miejsce w 1921 roku, kiedy w zaledwie 9 miesięcy powstała miejscowa wąskotorówka. Warto też wpaść do Domu Morświna. Jest to mikromuzeum poświęcone temu zagrożonemu gatunkowi.