Mimo że powierzchnia jezior w Polsce w porównaniu do całego kraju wynosi niecały jeden procent (na tle Europy wypadamy całkiem nieźle), to naprawdę mamy w czym wybierać. Poniżej przedstawiamy listę najpiękniejszych jezior w Polsce, nad którymi wypoczniemy w wiosenno-letnie weekendy. Spokój, cisza, malownicze pocztówki polskiej wsi z jeziorem w tle. Uwielbiamy takie krajobrazy!

Najpiękniejsze jeziora w Polsce

Kierunkiem numer jeden dla miłośników żeglowania, biwakowania pod chmurką i obcowania z naturą wydają się niewątpliwie Mazury, często nazywane „polską Finlandią” i „Krainą Tysiąca Jezior”. To miejsce akcji wielu znanych powieści autorstwa m.in. Hansa Hellmuta Kirsta czy niemieckiego prozaika Artura Beckera. 

Ale jeziora w Polsce to nie tylko MazuryGdzie zatem znajdują się najpiękniejsze jeziora w Polsce? Poznaj subiektywny ranking TOP10 jezior i zalewów w naszym kraju, zasługują na miano najpiękniejszych.

  1. Jezioro Nidzkie
  2. Jezioro Niegociń 
  3. Jezioro Drawsko
  4. Jezioro Piaseczno
  5. Jezioro Łebsko
  6. Jezioro Wigry
  7. Jezioro Śniardwy
  8. Jezioro Okonińskie
  9. Jezioro Pile
  10. Jezioro Czorsztyńskie

Szczegółowy opis i zdjęcia każdego z nich do sprawdzenia w dalszej części artykułu. 

Jezioro Nidzkie, woj. warmińsko-mazurskie

Listę otwiera jezioro Nidzkie położone w Puszczy Piskiej. Jezioro niezwykłe i magiczne I jedno z najbardziej dzikich i nieokiełznanych w Polsce. W jego większej części obowiązuje zakaz używania silników spalinowych (z wyjątkiem północno-zachodniej części jeziora w okolicy Rucianego), dzięki czemu jest ono ciche i spokojne. Jezioro skrywa niezwykły skarb, jakim jest leśniczówka Pranie, w której progach niezwykle często bywał i tworzył Konstanty Ildefons Gałczyński.

Wśród utworów, jakie tam powstały są m.in. Niobe, Wit Stwosz, Pieśni, Ezop świeżo malowany, Ojczyzna i wiele innych. Dziś w leśniczówce działa muzeum Gałczyńskiego, które w sezonie wakacyjnym staje się prawdziwym centrum kultury. Odbywają się tu koncerty muzyki poważnej, piosenki literackiej, wystawy, spotkania autorskie. To miejsce, którego doświadcza się wszystkimi zmysłami. 

Jezioro Niegociń, woj. warmińsko-mazurskie

Jezioro Niegocin, znajdujące się na szlaku wodnym z Giżycka do Mikołajek, Węgorzewa, Rucianego-Nidy i Pisza oraz połączone siecią kanałów, to trzeci pod względem rozmiarów akwen w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, o powierzchni 26 km kw. i głębokości dochodzącej niemal do 40 m.

We wschodniej części jeziora znajduje się Wyspa Miłości. Związana z nią legenda o nieszczęśliwej miłości Galiny, trzynastej córki rybaka, mieszkającego z rodziną na wyspie i młodzieńca ze stałego lądu. Ich nieszczęśliwą miłość obrazuje rzeźba na Placu Grunwaldzkim w Giżycku, słynącego z Ekomariny i mostu obrotowego.

Jezioro Drawsko, woj. zachodniopomorskie

To leżące na Pojezierzu Drawskim na terenie Parku Krajobrazowego jezioro może pochwalić się aż dwunastoma wyspami. Największa z nich to Bielawa ze śladami wczesnego osadnictwa. Znanym pobliskim kurortem jest Czaplinek, w którym odpoczywała rodzina Borejków, znanych z książek Małgorzaty Musierowicz.

Jezioro Piaseczno, woj. lubelskie

Czysta woda sprawia, że miejsce jest popularnym ośrodkiem wypoczynkowym na Pojezierzu Łęczycko-Włodawskim. Ale, ale…to nie wszystko. Piaszczyste dno Jeziora Piaseczno kryje w sobie tajemnice, sięgające czasów II wojny światowej. Wyobraźnię nurków rozpala samolot Junkers, zestrzelony podobno przez partyzantów i pogrzebany w odmętach jeziora.

Jezioro Łebsko, woj. pomorskie

Jezioro Łebsko oczarowuje położeniem w pobliżu Bałtyku i ruchomych wydm Mierzei Łebskiej. W wakacje po jeziorze kursuje statek, na którego trasie znajdują się różne atrakcje: Kluki z Muzeum Wsi Słowińskiej, które pielęgnuje kulturę kaszubskich Słowińców – to opcja dla podróżnych z zacięciem antropologicznym, a Wyrzutnia Rakiet, dawny teren badawczo-doświadczalny – to propozycja z lekkim dreszczykiem adrenaliny, dla odkrywców.

Jezioro Wigry, woj. podlaskie 

Okolice największego jeziora Suwalszczyzny były w czasach jagiellońskich popularnymi terenami do polowań. Dziś, miłośnicy żeglarskich klimatów mają tu do dyspozycji wodny sprzęt, aktywni – rowerowe i piesze szlaki, a amatorzy zabytków – dawny klasztor Kamedułów.

Jezioro Śniardwy, woj. warmińsko-mazurskie

Śniardwy, perła Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, jest największym polskim jeziorem, a więc i dobrze rozpoznawalnym. Śniardwy ze względu na ukształtowanie dna, w wielu miejscach bardzo płytkie i kamieniste, stanowi wyzwanie dla żeglarzy, co bynajmniej ich nie odstrasza.

Jezioro Okonińskie, woj. kujawsko-pomorskie

To polodowcowe jezioro rynnowe usytuowane jest na malowniczym terenie Tucholskiego Parku Krajobrazowego. Latem można korzystać z uroków łatwo dostępnych plaż, a jesienią szukać grzybów w pobliskich lasach.

Jezioro Pile, Pojezierze Drawskie

Jezioro leży na Pojezierzu Drawskim na malowniczym szlaku kajakowym rzeki Piławy. Pod taflą kryje się „zatopiony las”, który powstał na skutek zatopienia części jeziornej wyspy przez wybuch materiałów, pozostawionych przez stacjonujące tam wojsko radzieckie. Okoliczności eksplozji są wciąż zagadką, a drzewa rosnące na wyspie osunęły się do wody tworząc podwodną gęstwinę. I nie lada gratkę dla nurków.

Jezioro Czorsztyńskie, Kotlina Nowotarsk

Sztuczne Jezioro Czorsztyńskie powstało w celach przeciwpowodziowych, a stało się ważnym ośrodkiem turystycznym z zaporą i elektrownią, zamkiem w Niedzicy i Czorsztynie, rejsem po zalewie, a zimą szusowaniem po górze Wdżar. Pasjonujące losy obu zamków związane są z historią Polski i Węgier. W jaki sposób wiąże się ona z Inkami? Przekonajcie się na miejscu.

Pamiętajmy! Jeziora to nasze skarby – dbajmy o nie. 

Źródło: skyscanner.pl