Biorąc pod uwagę architekturę Gdyni, Gdańska i Sopotu, nazywanie ich Trójmiastem jest bardzo krzywdzące – każde z nich posiada swój wyjątkowy klimat i charakterystyczną architekturę. Oto kilka obiektów, które warto uwzględnić w swoim planie wycieczki.

Ośrodek Kultury Morskiej w Gdańsku

Gratka dla fanów nowoczesnej architektury, która swoim wyglądem nawiązuje do zabytkowej zabudowy. Oprócz tego, że zachwyca swoim spójnym z architekturą Miasta Głównego Gdańska wyglądem, Ośrodek Kultury Morskiej jest jedynym miejscem w Polsce, gdzie można zdobyć szeroką wiedzę związaną z marynistyczną tematyką. 

PGE Arena Gdańsk

Tak zwany “Bursztynowy Stadion”, który mieści się na granicy Gdańska z Sopotem, został wybudowany na Euro 2012 i może pomieścić aż 43 615 widzów. Konstrukcja bryły pokryta jest poliwęglanowymi płytkami w 6 odcieniach, które dają wyjątkowy, bursztynowy kolor, a jej nowoczesne industrialne wnętrze zostało zaprojektowane w surowym betonie, drewnie i stali.

Akwarium Gdyńskie

Wszystko, co tu znajdziemy, dotyczy podwodnego świata – Gdyńskie Akwarium to jedyny tego typu ogród zoologiczny w Polsce, a ze wszystkich stron otoczony jest wodami Morza Bałtyckiego. Można tu obserwować wiele nieznanych gatunków ryb, płazów i gadów z różnych stron świata.

Multidyscyplinarne Centrum Kulturalno-Artystyczne Zatoka Sztuki w Sopocie

Ta nowoczesna i dobrze przemyślana bryła mieszcząca się przy samej plaży w sopockich Łazienkach Północnych powstała jesienią 2011 roku, a jej największym urokiem są zastosowane tu przeszklenia i jasne kolory. Na osobną uwagę zasługuje tu działalność centrum, w którym odbywają się różnego rodzaju warsztaty, koncerty i wystawy artystyczne.

Cmentarz Żydowski w Sopocie 

Powstały w 1913 roku cmentarz znajduje się przy obecnej ulicy Jacka Malczewskiego w Sopocie i zajmuje powierzchnię 0,5 ha. Chociaż nekropolia niszczeje i coraz więcej rzeczy wymaga renowacji, zachowało się tam nieco macew z czytelnymi inskrypcjami w języku polskim, niemieckim, rosyjskim i hebrajskim, a na teren cmentarza prowadzi zabytkowa brama z hebrajskim napisem “Oto jest brama do Boga” (Ze Szaar L'Adona – przyp.red) – jedyna, która przetrwała na Pomorzu do XXI wieku.

Dom Zdrojowy w Sopocie

Obecny budynek Domu Zdrojowego w Sopocie został oddany do użytku w 2009 roku, ponieważ jego pierwowzór z 1825 roku, w którym znajdowały się połączone z hotelem i kasynem sale balowe i restauracyjne, został kompletnie prawie doszczętnie zniszczony podczas działań wojennych w 1945 roku. W nowej wersji znajduje się między innymi Państwowa Galeria Sztuki, Informacja Turystyczna, Pijalnia Wód Solankowych, a także restauracje, kawiarnie oraz galerie.

Willa Bergera w Sopocie

Willa Bergera wraz z zespołem parkowym powstała około 1881 roku jako letnia rezydencja na zlecenie gdańskiego radcy prawnego, Johanna Immanuela Bergera. Po jego śmierci w 1909 roku teren został sprzedany Paulowi Heinrichowi Hermannowi Resslerowi, który był członkiem loży masońskiej, ale również nie pozostał w jego rękach na długo. Do drugiej wojny światowej willa przechodziła z rąk do rąk, a w 1945 roku trafiła w ręce państwa i została przekształcona w Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych.

W 1985 roku ogród i frontowa elewacja budynku pojawiły się w horrorze „Medium” – pierwszym polskim filmie o tematyce okultystycznej. Budynek został zaprojektowany w stylu neoklasycystycznym, a inspiracją były budowle niemieckiego architekta Karla Friedricha Schinkla.