Wieże widokowe w Polsce: Wrocław

Najwyższym budynkiem w Polsce jest Sky Tower Wrocław o całkowitej wysokości około 215 metrów. Jest to budynek mieszkalny, biurowy, handlowy, usługowy i rekreacyjny. Na najwyższym 51 piętrze znajduje się taras widokowy. Jego budowę ukończono w maju 2012 roku. Od 2014 roku odbywa się bieg na szczyt budynku. Start jest na poziomie ulicy, a meta na 49 piętrze. Uczestnicy wyścigu muszą pokonać 1142 schody.

Wieże widokowe w Polsce: Krynica-Zdrój, Poznań, Pruchnik

Wieża widokowa Krynica to pierwsza w Polsce, wznosząca się ponad koronami drzew, drewniana konstrukcja o wysokości 49,5 m. Jest porównywalna do wysokości 17 piętrowego wieżowca. Zbudowana z drewna akacjowego. Na jej szczyt jest do pokonania 1030 m długości ścieżki.  Zlokalizowana na najwyższym punkcie stacji narciarskiej Słotwiny Arena (896 m n.p.m).

Wieża widokowa Szachty to projekt obywatelski mieszkańców Poznania. Budowla o wysokości 25 metrów została oddana pod koniec 2018 roku. Zlokalizowana jest przy ul. Mieleszyńskiej na poznańskich Szachtach. Konstrukcja składa się z trzech stalowych pali i jest wykonana na planie trójkąta. Prowadzi na nią około 120 schodów. Można z jej szczytu podziwiać panoramę Poznania i Lubonia.

Pruchnik - wieża widokowa o wysokości 16 metrów to drewniana konstrukcja wzniesiona na Górze Lwa. Z jej tarasu można oglądać okolice Podkarpacia: Pruchnik, Pogórze Dynowskie i Jarosław. Taras widokowy znajduje się na wysokości 13 metrów.

Wieże widokowe w Polsce: Katowice, Gdańsk

Do Muzeum Śląska należy 47 piętrowa wieża widokowa. Katowice mogą się więc pochwalić wysoką budowlą, stworzoną przez rozbudowaniu wieży szybu „Warszawa II”. Wjeżdża się na nią windą na 40 piętro. Nie da się wejść pieszo, a na jej szczycie może przebywać tylko dziesięć osób. Na górze umieszczone zostały tabliczki z informacją o tym jakie budynki rozpozna się, patrząc w określonym kierunku. Widać z niej panoramę Katowic, a przy dobrej widoczności rozpozna się pasmo Beskidów i Babią Górę.

Piękno Trójmiasta można oglądać z różnych perspektyw. Trzydzieści dwa pietra ma taras widokowy Olivia Star w Gdańsku. 412 schodów prowadzi na 80 metrową wieżę widokową Bazyliki Mariackiej. Położona jest w centrum miasta i umożliwia obserwację: ratusza, Traktu Królewkiego, czy zabytków starego miasta. Punkty widokowe Gdańska pozwalają z góry spojrzeć na Zatokę Gdańską, Sopot, Gdynię i Hel. W mieście tym można podziwiać widoki także z innych miejsc takich jak: ratusz, wzgórze Pachołek, Koło Widokowe AmberSky, taras na szczycie Europejskiego Centrum Solidarności oraz Wieża ciśnień Sobieszewo.

Tarasy widokowe Warszawa 

W stolicy Polski, na 30 piętrze Pałacu Kultury i Nauki znajduje się najbardziej znany taras widokowy. Warszawa posiada także górki i kopce, z których rozpościera się widok na panoramę miasta. Punktem widokowym jest skarpa na ulicy Kościelnej, którą tłumnie odwiedzają mieszkańcy. Wysoka, 32 metrowa wieża Muzeum Powstania Warszawskiego jest jedną z atrakcji i pozwala oglądać panoramę Woli i zachodniego Śródmieścia. Ponadto na planszach zaznaczono historyczne, przedwojenne budynki sąsiadujące z muzeum.