Postanowiliśmy stworzyć subiektywną listę dziesięciu najładniejszych terenów do opalania nad wybrzeżem. To swoiste uzupełnienie rankingu najpiękniejszych plaż w Polsce. Jako bonus także coś dla poszukujących spokojnego wypoczynku: mało popularne, a równie urokliwe plaże nad Bałtykiem.

Plaże nad Bałtykiem: gdzie warto pojechać?

Jakie są najlepsze plaże w Polsce? Każdy ma oczywiście inne ulubione "typy", ale my prezentujemy wszystko to, co najlepszego ma do zaoferowania Bałtyk. Plaże, o których mowa niżej, należą do tych najbardziej chwalonych i najchętniej odwiedzanych przez amatorów naturalnego piasku.

To również coś dla miłośników malowniczych widoków i niepowtarzalnego nadmorskiego klimatu, o który trudno w innych lokalizacjach. Oto najładniejsze (naszym zdaniem) polskie plaże.

Plaża w Świnoujściu (północno-zachodnia)

Ranking otwiera północno-zachodnia plaża w Świnoujściu, jedna z najbardziej popularnych i najbardziej cenionych przez turystów. Zejście do wody jest tu bardzo łagodne i przyjazne nawet dla małych dzieci. O bezpieczny wypoczynek dbają ratownicy, którzy strzegą linii nadbrzeżnej i wodnej przez całe lato. Jest to więc idealna propozycja dla rodzin z dziećmi, którzy z jednej strony chcą cieszyć się pięknymi widokami i czystym piaskiem, a z drugiej zależy im na bezpieczeństwie. Polecamy!

Plaża w Świnoujściu (fot. Getty Images)

Plaże na Helu (Mała i Duża)

Hel od wielu lat króluje w rankingach polskich regionów wakacyjnych. Nic dziwnego, bo oferuje nie tylko malowniczy krajobraz, ale również dwie fantastyczne plaże, na których każdy znajdzie coś dla siebie. Plaża Duża ulokowana jest nad otwartym morzem, natomiast Plaża Mała mieści się od strony Zatoki Gdańskiej (przy Fokarium).

Ponieważ są to plaże nadzorowane przez miasto, ich czystość jest bez zarzutu. Ich kolejnym atutem jest to, że znajdują się w centrum, co sprawia, że mają znakomitą infrastrukturę gastronomiczną, rozrywkową i noclegową.

Plaża w Trzęsaczu

Mniej popularna, choć piękna i warta polecenia plaża. Bałtyk oferuje i takie skarby. Plaża w Trzęsaczu jest długa na około 2 kilometry i całkiem szeroka. Ulokowana nieopodal centrum. Wejść na nią można albo przez las, albo przez wydmy. Obie te opcje są wyjątkowo malownicze, zatem warto się tam wybrać choćby dla tego faktu.

Co ważne, do dyspozycji plażowiczów oddane są leżaki, a piasek jest nieskazitelnie czysty. Mniej uczęszczana, ale naprawdę rekomendowana pozycja na naszej liście!

Plaża w Gdyni-Orłowie

Jeśli jesteście amatorami spacerów brzegiem morza, to bardzo dobrym tropem będzie wypoczynek na plaży w Gdyni-Orłowie. Nie jest tak zatłoczona, jak plaża w Sopocie. Omijają ją też coraz częstsze na Bałtyku zakwity sinic. Atrakcją jest natomiast stromy, malowniczy klif.

Jest tu piękne molo, na które, w odróżnieniu od sopockiego, wstęp jest wolny. W pobliskich restauracjach można napić się kawy lub zjeść dobry lunch. Zresztą jest to możliwe także na plaży, bo funkcjonuje tu kilka lokali ulokowanych niemalże na piasku. W sklepach przy przystani rybackiej można kupić wędzone ryby.

Przy plaży znajduje się Scena Letnia Teatru Miejskiego w Gdyni. Wieczorami w sezonie można tam obejrzeć spektakle. W pobliżu jest też park Kolibki i Psia Plaża.

Plaża w Międzyzdrojach

Ta lista byłaby niekompletna bez plaży w Międzyzdrojach. Ta strzeżona plaża piaszczysta jest przyjazna zwierzętom, co już jest dużym plusem dla właścicieli czworonogów, którzy coraz chętniej wypoczywają ze swoimi pupilami nad morzem.

Niestety ze względu na dużą popularność, plaża ta bywa oblężona przez turystów. Jeśli to nie problem, to powinna się wam spodobać, bo należy do raczej szerokich i malowniczych. Przy tym łatwo się z niej dostać do innych atrakcji, jakie oferuje miasto, m.in. na słynną Aleję Gwiazd lub na przystań ze statkami. Dużym plusem plaży w Międzyzdrojach jest też możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego.

Plaża w Kołobrzegu (fot. Getty Images)

Plaża w Kołobrzegu

Kolejną piaszczystą plażą, która każdego roku zdobywa serca turystów jest plaża w Kołobrzegu, czyli popularnej miejscowości wakacyjnej. Tutaj również, podobnie jak w Międzyzdrojach, można zabrać ze sobą czworonoga. Nieopodal znajduje się słynne molo, porównywane z tym w Sopocie, a także ujście rzeki Parsęty, gdzie można podziwiać statki wpływające do portu. 

W sezonie letnim na plaży w Kołobrzegu funkcjonują trzy główne kąpieliska: Kąpielisko Zachód, Kąpielisko Centralne i Kąpielisko Wschód (przy osiedlu Kołobrzeg Podczele).

W centralnym fragmencie plaży w Kołobrzegu, niestety, jest dość tłoczno, co rzecz jasna wynika z popularności tego miejsca. Jeśli więc zależy wam na większym poczuciu spokoju, udajcie się na zachodni brzeg, czyli Grzybowo.

Plaże nad Bałtykiem z małą ilością turystów

Od czasu do czasu każdy chce złapać oddech, a tłumy plażowiczów niekiedy zaburzają kontakt z naturą. Dlatego poniżej pokazujemy wam cztery plaże nad morzem, na których można odnaleźć spokój i ukojenie. W przeciwieństwie do poprzednich propozycji, na tych plażach rzadko można uświadczyć dużych grup osób, zwłaszcza poza sezonem wysokim. Jakie są najspokojniejsze i zarazem najpiękniejsze plaże w Polsce?

Plaża w Poddąbiu

Poddąbie, czyli wieś z liczbą ludności nieprzekraczającą kilkudziesięciu, ulokowana jest między Ustką i Rowami, a więc dwoma niezwykle popularnymi kurortami. Mimo to sama w sobie jest mało znana. Dlatego na plażę w Poddąbiu przychodzi nieliczne grono osób.

To warunki idealne dla spokojnego wypoczynku. By dojść do plaży, trzeba pokonać urokliwy odcinek lasu bukowo-sosnowego, a następnie zejść schodami prosto z bajecznego klifu.

Plaża w Sarbinowie

To kolejny skarb ukryty nieopodal głośnej turystycznej miejscowości, tym razem Mielna. Zaledwie 7 kilometrów dalej znajduje się wieś Sarbinowo z piękną, choć niewielką plażą. Dawniej Sarbinowo było umiejscowione się aż 1,5 km od linii brzegowej, natomiast fale morskie bezpowrotnie pochłonęły część lądu.

Co ciekawe, wzdłuż tutejszej plaży rozciąga się promenada. Widać stąd także latarnię w Gąskach, oddaloną o około 5 kilometrów.

Dąbki (fot. Getty Images)

Plaża w Dąbkach

Kolejną propozycją jest plaża w Dąbkach. Szeroka (ok. 50 metrów), długa na około 2 kilometry i piaszczysta, ze strzeżonym kąpieliskiem. Można tu spotkać łodzie miejscowych rybaków, co z pewnością wpływa na klimat tego zacisznego miejsca.

Interesujące jest także to, że nieopodal plaży, wśród porastającego wydmy sosnowego lasu, rozciąga się długa na około 6 kilometrów promenada. Jest więc, gdzie spacerować i co jeść, a jednocześnie cieszyć się spokojem i kontaktem z naturą.

Plaża w Chałupach

Jeśli chodzi o najpiękniejsze plaże w Polsce, Chałupy zdecydowanie przodują w rankingach. Choć miejscowość Chałupy jest dość popularna wśród turystów, to jednak ruch turystyczny skupia się głównie wokół kampingów i sportów wodnych (w obrębie Zatoki Puckiej).

Ale jeśli będziecie omijać wejścia przy popularnych kempingach, odkryjecie prawdziwe skarby, jakie ma do zaoferowania plaża. Wejścia poza centrum, prowadzące przez las, są warte uwagi. Przy odrobinie szczęścia można mieć plażę tylko dla siebie.