Najładniejsze jeziora w Wielkopolsce to nie tylko popularne miejsca, które okolicznym mieszkańcom i turystom oferują rozbudowaną infrastrukturę i najróżniejsze atrakcje. Wiele spośród wielkopolskich akwenów ma nieco dziki charakter, ale czy stanowi to ich wadę? Absolutnie nie, bo mniejsza popularność przekłada się na ciszę i spokój, a właśnie tego szuka wiele osób, które chcą uciec od codziennego zgiełku. Chyba wszystkie województwa w Polsce oferują całkowicie ustronne miejsca, a wielkopolskie nie jest tu wyjątkiem. Zapraszamy do zapoznania się z listą obejmującą ciekawe miejsca w Wielkopolsce, dedykowane miłośnikom wypoczynku nad wodą.

Jezioro Lusowskie

Osoby szukające kameralnego jeziora w Wielkopolsce powinny zainteresować się naszą pierwszą propozycją. Jezioro Lusowskie nie oferuje zbyt wielu atrakcji, ale dla wielu osób właśnie to stanowi o jego wyjątkowości. Zbiornik położony jest w Lusowie, w odległości ok. 15 km od Poznania.

Na miejscu znajdziemy piaszczystą, wyjątkowo ustronną plażę, pomost, kilka ławek i to w zasadzie prawie wszystko. Prawie, bo Jezioro Lusowskie oferuje to, co w takich miejscach jest najważniejsze - czystą wodę i malownicze położenie.

Nad jeziorem powstał obszar chronionego krajobrazu, który gromadzi ponad 50 gatunków chronionych roślin. Jest to zatem idealne miejsce dla miłośników przyrody.

Jezioro Kórnickie

W obszarze miejscowości Kórnik i Bnin położone jest słynne Jezioro Kórnickie. W odróżnieniu od poprzedniego, to miejsce jest często wybierane przez mieszkańców Wielkopolski, którzy lubią wypoczywać w malowniczej scenerii.

Na miejscu działa Ośrodek Sportu i Rekreacji Oaza Błonie. Infrastruktura jest świetnie przygotowana na przyjazd turystów i mieszkańców. Działa tam wypożyczalnia sprzętu wodnego, można skorzystać z placu zabaw i kilku boisk sportowych (do siatkówki, piłki nożnej i koszykówki). Wzdłuż linii brzegowej nie brakuje kawiarenek i restauracji. Całkiem dobrze rozwinięta jest też baza noclegowa. Sporą atrakcją jest też rejs statkiem wycieczkowym

Jeżeli znudzi nas odpoczynek na plaży, możemy udać się na długi spacer promenadą, składającą się ze ścieżki dla pieszych i wydzielonego pasa dla rowerzystów. 

Jezioro Wolsztyńskie

Kolejne ciekawe miejsce w województwie wielkopolskim to Jezioro Wolsztyńskie. Jeden z najpiękniejszych zbiorników Pojezierza Poznańskiego zlokalizowany jest w północnej części Wolsztyna. Przez duży zbiornik polodowcowy (124,4 ha) przepływa Dojca - dopływ Odry.

Miejsce to jest niezwykle przyjazne rodzinom z dziećmi, nie tylko za sprawą nieźle rozwiniętej infrastruktury, ale także niewielkiej głębokości zbiornika - uśredniona wartość to zaledwie 2 metry.  

O atrakcyjności tego miejsca decyduje wiele czynników. Osoby szukające wypoczynku docenią czystą, malowniczą plażę i promenadę. Miłośnicy natury będą zachwyceni pięknem tamtejszego rezerwatu przyrody. Jezioro Wolsztyńskie to także raj dla wędkarzy. W jego wodach żyje bowiem wiele gatunków ryb, w tym sum, sandacz, płoć i okoń. 

Sporą atrakcją tego miejsca jest też wybudowany nad brzegiem jeziora Skansen Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski. Polecamy odwiedzić to miejsce, nie tylko miłośnikom historii.

Jezioro Jaroszewskie

Wymieniając najczystsze jeziora w Wielkopolsce, nie można pominąć naszej następnej propozycji. Jezioro Jaroszewskie rozlewa się w miejscowości Sieraków, położonej w odległości ok. 80 km od Poznania. Powierzchnia zbiornika to ok. 92 ha. Średnia głębokość przekracza 14 metrów. W najgłębszym punkcie, Jezioro Jaroszewskie osiąga prawie 36 metrów

Przyjezdni znajdą tam wszystko, co jest im potrzebne do przyjemnego wypoczynku - bazę noclegową obejmującą domki i pokoje, lokale gastronomiczne, wypożyczalnię sprzętu wodnego i czystą, zadbaną plażę.  

Będąc na miejscu, warto zrobić sobie przerwę w plażowaniu i wybrać się na spacer ścieżkami Sierakowskiego Parku Krajobrazowego. Tamtejsza przyroda jest wyjątkowo piękna, a widoki - zachwycające.

Jezioro Rusałka

Ciekawe jeziora znajdziemy też w samym Poznaniu. Jednym z nich jest słynna Rusałka. To jedno z najpopularniejszych miejsc w Wielkopolsce. Funkcjonuje tam strzeżone kąpielisko, a na terenie jeziora nie brakuje też wielu innych atrakcji, w tym tras spacerowych, rowerowych i biegowych. Dla rowerzystów przewidziano też samoobsługowe miejsca napraw jednośladów (to ciekawe, a zarazem przydatne udogodnienie). 

Nie brakuje tam boisk sportowych, siłowni napowietrznych i placów zabaw. Odpocząć można w jednym z wielu lokali gastronomicznych

Osoby przyjezdne powinny pamiętać, że miejsce to jest też popularne wśród naturystów. Jeżeli zatem nie chcemy narażać dzieci na widok nagości, warto wcześniej zorientować się, których miejsc należy unikać. 

Jezioro Swarzędzkie

Nasza ostatnia propozycja mieści się w malowniczej Dolinie Cybiny. Już samo położenie jest mocną stroną tego miejsca. Po przyjeździe szybko okaże się, że ujmujący krajobraz nie jest jedyną atrakcją Jeziora Swarzędzkiego.

Najlepiej zorganizowany jest południowy brzeg zbiornika. Znajdziemy tam ścieżkę spacerową, przystań, przy której działa wypożyczalnia sprzętu wodnego, nowoczesny skatepark, halę i boiska sportowe oraz korty tenisowe. Latem każdy chętny może odbyć kurs żeglarski

Północna strona jeziora to przede wszystkim raj dla rowerzystów. Znajduje się tam Cysterski Szlak Rowerowy i Droga św. Jakuba, która wiedzie aż do galicyjskiego sanktuarium w hiszpańskim Santiago de Compostela