24 lutego Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę. Już od pierwszych godzin, tysiące kobiet, mężczyzn i dzieci zaczęło ewakuować się na zachód, ku granicy z Polską.  

W ostatnich dniach uchodźcy szczególnie potrzebowali wsparcia i pomocy wolontariuszy, organizacji humanitarnych, ale także polskiego rządu i całej Unii Europejskiej. Praca na przejściach granicznych polsko-ukraińskich nieprzerwanie trwa. Tysiące ochotników codziennie przyjeżdża pomagać Ukraińcom.

Potrzebna jest żywność, leki, ubrania i transport. Pomóc może każdy. Czasem nie trzeba nawet wychodzić z domu, a liczy się każdy gest. Ostatnie dni pokazały, że ludzi dobrej woli jest naprawdę dużo. Wojna jednak trwa i wciąż coraz więcej osób potrzebuje wsparcia.  

Pomoc rządowa polskiego MSZ 

27 lutego polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchomiło portal pomagamukrainie.gov.pl. To strona zarówno dla uchodźców, którzy szukają pomocy, jak i dla Polaków, którzy pragną pomóc. Każdy, kto jest w stanie zapewnić schronienie lub wesprzeć Ukraińców w inny sposób może wypełnić formularz dostępny na stronie głównej. 

Należy zgłosić się jako organizacja pozarządowa, samorząd, firma lub osoba prywatna. Następnie wystarczy zadeklarować, jak możesz pomóc. Organizacje pozarządowe (NGO) i samorządy muszą określić, czy pomagają na terenie Polski, czy Ukrainy. Następnie trzeba określić formę wsparcia.  

Za pośrednictwem rządowej strony internetowej można zaproponować również nocleg. W tym celu należy określić, dla ilu osób mamy pokój oraz na jak długi czas. Następnie wystarczy podać swoje dane kontaktowe.  

Firmy mogą również zgłosić swoją gotowość do zapewnienia transportu, przewozu osób oraz zatrudnienia. Oprócz danych osobowych, w formularzu trzeba dokładnie zaznaczyć między innymi, jaki rodzaj transportu można zaoferować i co można przewieźć. W przypadku pomocy przewozowej ważne jest, aby określić liczbę osób, którą można zabrać. Natomiast jeśli chodzi o pracę, należy określić rodzaj stanowiska i liczbę wakatów. 

Osoby prywatne mogą wesprzeć uchodźców materialnie. Na stronie dostępny jest link do listy wojewódzkich punktów zbiórki. Warto zwrócić uwagę na to, co przynosić, a czego nie przynosić. To niezwykle ważne w kontekście organizacyjnym i logistycznym. Można również udzielić wsparcia finansowego. Odnośnik przekieruje nas do specjalnego rachunku bankowego, na który można dokonać wpłat.  

Pomoc instytucji i organizacji pozarządowych

Na rządowej stronie znajdziemy również listę zbiórek, zrzutek i innych działań, które zapewniają pomoc uchodźcom. Oto niektóre organizacje: 

Przed organizacją pomocy warto dokładnie sprawdzić, jakich produktów potrzebują uchodźcy. Na rządowej stronie jest dokładna lista, która może ułatwić nam decyzje o tym, co przekazać potrzebującym. 

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej 

PCPM to polska organizacja pozarządowa, która już od wielu lat niesie pomoc humanitarną poza granicami naszego kraju. Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę wspiera jej obywateli. Na ich stronie internetowej każdy może wesprzeć działania, które polegają na ewakuacji ludności, dostarczaniu żywności i pomocy psychologicznej dla dzieci: https://pcpm.org.pl/ukraina.

Pomoc w społecznościach lokalnych 

Warto śledzić lokalne i osiedlowe grupy na Facebooku i innych mediach społecznościowych. Działa tam mnóstwo wolontariuszy, ochotników i osób prywatnych, którzy każdego dnia przygotowują i organizują pomoc. Jeżeli nie mamy możliwości dostarczyć potrzebnych produktów do odległych miejsc, być może jest ktoś kto organizuje transport na naszym osiedlu. Należy jednak zawsze zweryfikować każdą zbiórkę.  

Ukraiński Dom w Warszawie 

Na stronie internetowej https://ukrainskidom.pl/pomoc-ukrainie/ każdy wolontariusz może wesprzeć Ukrainę. W przypadku nagłych sytuacji, między innymi udzielenia pilnej informacji dotyczącej przekroczenia granicy czy kwestii prawnych, można pisać na adres e-mail: konsultacje@ukrainskidom.pl lub dzwonić: +48 727 805 76 

Na stronie dostępny jest również formularz, który może wypełnić każdy, niezależnie od formy pomocy.  

Internetowa zbiórka Się Pomaga 

Na stronie https://www.siepomaga.pl/ukraina portal zbiera pieniądze na pomoc ofiarom wojny w Ukrainie. To sprawdzona strona, która od lat wspiera finansowo wszystkich, którzy potrzebują takiej pomocy. Wystarczy kliknąć przycisk “wesprzyj” i wybrać metodę płatności.  

Fundacja Avalon

Fundacja Avalon pomaga uchodźcom z niepełnosprawnościami. Na stronie internetowej https://helpuj.pl/zbiorki/zbiorka-na-centrum-pomocy-uchodzcom-z-niepelnosprawnosciami została uruchomiona zbiórka, z której pieniądze będą przeznaczone dla osób, które natychmiast potrzebują wsparcia zarówno w Polsce, jak i na terenie broniącej się Ukrainy. Fundacja pozyskuje sprzęt ortopedyczny, środki higieny osobistej dla punktów recepcyjnych oraz placówek, które zapewnią opiekę uchodźcom z niepełnosprawnościami. Pieniądze są zbierane również w celu uruchomienia nieodpłatnej aktywnej rehabilitacji, skierowanej do osób z niepełnosprawnością narządu ruchu, przy wsparciu językowym wolontariuszy, którzy będą na bieżąco tłumaczyć wszystkie ćwiczenia i zalecenia.

Strona na Facebooku "Pomoc dla Ukrainy"

Na facebookowym profilu "Pomocy dla Ukrainy" jest już prawie 400 tysięcy osób. Tysiące Ukraińców i Polaków przekazują tam wszelkie informacje o osobach, które potrzebują pomocy. Warto dołączyć do grupy i być na bieżąco z aktualnościami dotyczącymi wsparcia. 

Mojeekino.pl - Solidarni z Ukrainą

Jeżeli chcecie pomóc Ukrainie i jednocześnie lubicie oglądać filmy możecie zrobić dwie rzeczy jednocześnie. Na stronie mojeekino.pl  możecie obejrzeć trzy ukraińskie filmy: "U311 Czerkasy", "Cienie imperium" oraz "Putin Forever?". Całkowity dochód ze sprzedaży biletów zostanie przekazany na fundację „Come back alive”, która współpracuje bezpośrednio z dowództwem i personelem jednostek wojskowych, zakupując m.in. sprzęt pomocniczy, kamery termowizyjne, gogle noktowizyjne i opatrunki hemostatyczne

Fundacja Dobre Jutro

Fundacja organizuje pomoc dla Polaków mieszkającym w Ukrainie oraz samym Ukraińcom. Wolontariusze przekazują potrzebującym jedzenie, leki, odzież i sprzęt wojskowy oraz pomagają zorganizować transport i znaleźć mieszkanie na terytorium Polski. Fundacja współpracuje z różnymi firmami, które umożliwiają jej działanie na różnych płaszczyznach, a o swoich działaniach na bieżąco informują w mediach społecznościowych. Każdy może wesprzeć działania fundacji na stronie zrzutka.pl