Finlandia to nie tylko najszczęśliwszy kraj globu, co potwierdza coroczny ranking World Happiness Report, ale także naród, który od lat wyznacza trendy na wielu płaszczyznach życia. Nie jest zatem zaskoczeniem, że to właśnie Finowie, jako jedni z pierwszych na świecie, mogą przejść kontrolę graniczną bez konieczności posiadania papierowego paszportu. W ramach trwającego pilotażu (DTC Digital Travel Credentials) wystarczy, że okażą dokument w wersji elektronicznej.

Finlandia testuje cyfrowe paszporty

O tym, że Finlandia planuje wprowadzić elektroniczną wersję paszportów informowaliśmy już w sierpniu 2022 roku. Wówczas przedstawiciele tamtejszej straży granicznej przekonywali, że pilotażowy program zostanie uruchomiony wiosną 2023 r. Ostatecznie testy cyfrowych paszportów rozpoczęły z kilkumiesięcznym opóźnieniem. Wystartowały przed kilkoma dniami, a dokładniej 28 sierpnia. 

Na razie z możliwości okazania cyfrowego paszportu mogą skorzystać wyłącznie pasażerowie lecący liniami Finnair z portu Helsinki-Vantaa, czyli najbardziej ruchliwego fińskiego lotniska, do Wielkiej Brytanii. Mowa konkretnie o trzech połączeniach – do Londynu, Manchesteru i Edynburga.

Cała procedura jest bardzo prosta i nie wymaga wielu formalności. Zainteresowani wzięciem udziału we współfinansowanym przez Unię Europejską programie pilotażowym muszą pobrać aplikację FIN DTC. Następnie powinni udać się na komisariat policji i osobiście dokończyć rejestrację. 

– Do przejścia kontroli granicznej szybko i płynnie, bez stania w kolejkach potrzebna jest osobista rejestracja udziału w pilotażu w komisariacie policji oraz aplikacja na smartfona z systemem Android lub iOS – dodaje fińska straż graniczna.

Gdzie jeszcze będą testowane cyfrowe paszporty?

Program testowania cyfrowego paszportu w Finlandii potrwa do lutego 2024 roku. Co ciekawe, już jesienią do pilotażu ma dołączyć Chorwacja, która cieszy się dużą popularnością wśród turystów znad Wisły. Elektroniczną wersję dokumentu honorować będzie port lotniczy im. Franja Tudmana w Zagrzebiu. 

Na razie nie wiadomo, kiedy i czy w ogóle w programie DTC udział weźmie Polska. Niewykluczone jednak, że na przestrzeni najbliższych kilku miesięcy Komisja Europejska wyda zalecenie, by każdy z krajów członkowskich umożliwił swoim obywatelom przetestowanie cyfrowego paszportu.

Obecnie polscy pasażerowie mogą liczyć na inne udogodnienia. Przypomnijmy, że w kwietniu na lotnisku Chopina w Warszawie uruchomiono punkt, w którym można wyrobić paszport tymczasowy w 15 minut. Ponadto stołeczny port, jako pierwszy w Europie, wprowadził nowe rozwiązanie dla podróżnych odlatujących z Warszawy. W pobliżu punktu kontroli bezpieczeństwa został ustawiony paczkomat umożliwiający odesłanie do domu przedmiotów, których nie można zabrać na pokład samolotu. 

– Paczkomat stanie w strefie kontroli bagażu przy przejściu Fast Track E na Lotnisku Chopina w Warszawie. Aby skorzystać z usługi, wystarczy zapakować przedmiot na wyznaczonym stoisku i, z pomocą aplikacji InPost Mobile, nadać przesyłkę przez Paczkomat InPost. W ten sposób cenne przedmioty nie znajdą się w koszu, ale bezpiecznie trafią do wybranego urządzenia Paczkomat lub pod wskazany adres – podkreśla Rafał Brzoska, założyciel i prezes InPost.