Poznaliśmy wyniki tegorocznego raportu World Happiness Report, przedstawiającego zestawienie najszczęśliwszych krajów świata. Polska – w stosunku do poprzedniego rankingu – zanotowała awans o cztery pozycje, wyprzedzając m.in. Hiszpanię. W czołówce z kolei nie doszło do żadnych zmian. Szczegóły do sprawdzenia poniżej. 

Jak się mierzy poziom szczęścia państw?

Publikowany od 2011 roku World Happiness Report jest dobrym narzędziem do porównywania jakości życia w różnych krajach na świecie. Narodowy wskaźnik szczęścia wyznaczają odpowiedzi obywateli i niezależna ocena 6 czynników wpływającą na jakoś życia. Są to: 

  1. PKB na jednego mieszkańca.
  2. Wzajemne wsparcie mierzone odpowiedziami na pytanie: „Czy w trudnej sytuacji masz zaufaną osobę, u której możesz szukać wsparcia?".
  3. Długość życia w zdrowiu.
  4. Wolność mierzona odpowiedziami na pytanie: „Czy jesteś zadowolony/zadowolona z wolności podejmowania decyzji dotyczących swojego życia?".
  5. Szczodrość mierzona odpowiedziami na pytanie: „Czy wsparłeś finansowo jakiś cel charytatywny w ostatnim miesiącu?".
  6. Postrzeganie korupcji w swoim państwie.

W każdej z kategorii państwa otrzymują punkty w 10-stopniowej skali.

Jaki jest najszczęśliwszy kraj na świecie?

Pierwsze miejsce w zestawieniu World Happines Report – podobnie jak w poprzednich latach – zajęła Finlandia. Suomi została uznana za najszczęśliwszy kraj na świecie już po raz siódmy z rzędu. 

W czym tkwi sekret szczęścia Finów? To pytanie zadaliśmy Karolinie Paduszyńskiej, autorce bloga „Zastrzyk Inspiracji”, która od lat regularnie odwiedza Finlandię i na bieżąco śledzi, co dzieje się na miejscu. 

– Finowie doceniają stabilność kraju, w którym żyją. Czują się tam bezpiecznie, na co wskazuje niski poziom przestępczości. Obdarzają się wzajemnym zaufaniem. Mogą pochwalić się kapitalnym system edukacji, na którym wzoruje się wiele krajów. Doceniają wysoki poziom systemu ochrony zdrowia. Zarobki pozwalają na godne życie i rozwijanie swoich zainteresowań – podkreśla nasza rozmówczyni. 

I dodaje: – Mieszkańcy Finlandii od najmłodszych lat spędzają czas na świeżym powietrzu. Uwielbiają sport i korzystają z sauny, a to z całą pewnością dodatkowo zwiększa ich pozytywną energię. 

HelsinkiDzień w centrum Helsinek (Fot. peeterv/Getty Images)

Podium najszczęśliwszych krajów świata uzupełniły dwa inne państwa nordyckie – Dania oraz Islandia, które zajęły odpowiednio 2. i 3. pozycję. Tuż za czołową trójką uplasowała się sąsiadująca z Finlandią Szwecja, a pierwszą piątkę uzupełnił Izrael. Na kolejnych miejscach znalazły się natomiast Holandia, Norwegia, Luksemburg, Szwajcaria i Australia. Natomiast za najmniej szczęśliwy kraj świata uznano ponownie Afganistan. 

Które miejsce w rankingu najszczęśliwszych państw zajęła Polska?

Polska w rankingu World Happiness Report 2024 zaliczyła awans o cztery lokaty, przesuwając się z 39. na 35. miejsce. Nasz kraj uplasował się tuż za Estonią, a przed takimi państwami jak Hiszpania (36. pozycja), Włochy (41.), Brazylia (44.), Japonia (51.) czy Korea Południowa (52.). 

Przypomnijmy, że w opublikowanym w grudniu 2023 r. przez Eurostat raporcie badającym poziom zadowolenia z życia wśród mieszkańców Unii Europejskiej, Polska zajęła bardzo wysokie, drugie miejsce, ex aequo z Finlandią i Rumunią. Na czele zestawienia – z wynikiem 7,9 w 10-punktowej skali – znalazła się Austria

Najszczęśliwsze kraje świata – ranking 2024

  1. Finlandia
  2. Dania
  3. Islandia
  4. Szwecja
  5. Izrael
  6. Holandia
  7. Norwegia
  8. Luksemburg
  9. Szwajcaria
  10. Australia
  11. Nowa Zelandia
  12. Kostaryka
  13. Kuwejt
  14. Austria
  15. Kanada
  16. Belgia
  17. Irlandia
  18. Czechy
  19. Litwa
  20. Wielka Brytania

Stolica Finlandii z Polski w niecałe 2 godziny

O Finlandii pisaliśmy niedawno w kontekście świeżo wydanej książki dr. hab. Wojciecha Woźniaka „Państwo, które działa. O fińskich politykach publicznych”. Rozwiązania z tego nordyckiego kraju od dawna inspirują inne państwa na całym świecie. Jednym z ciekawszych pomysłów jest nietypowa wyprawka dla noworodków

Pierwsze miejsce w World Happines Report to obok muminków i zorzy polarnej kolejny powód, żeby odwiedzić Finlandię. Ze względu na klimat i przyrodę kraj ten może wydawać nam się obcy i odległy. Jak jest naprawdę? Bardzo łatwo sprawdzić to samemu. Do Helsinek dolecimy bezpośrednio aż z trzech miast: Gdańska, Warszawy i Krakowa. Połączenia obsługuje linia lotnicza Finnair. Lot w jedną stronę trwa najczęściej około 90–110 minut. 

Helsinki nie są dużym miastem. Pod względem liczby ludności stolica Finlandii jest mniejsza od Warszawy prawie trzykrotnie. Na czas zwiedzania możemy zrezygnować z komunikacji miejskiej. Praktycznie wszędzie dojdziemy na piechotę, a najważniejsze atrakcje są zlokalizowane w centrum. Dwa dni wystarczą, żeby lepiej poznać miasto.

Na podróż do Finlandii warto jednak przeznaczyć trochę więcej czasu. Zwłaszcza jeśli planujemy wybrać się na północ. Jednym z najciekawszych regionów jest Laponia, gdzie przez cały rok pracuje wioska Świętego Mikołaja.

Źródła: World Happines Report