Babia Góra to jeden ze szczytów zaliczających się do Korony Gór Polski. Na masyw uważany za jeden z najbardziej kapryśnych pod względem pogody prowadzi kilka szlaków. Perć Akademicka została wytyczona z myślą o najbardziej doświadczonych górołazach. To nie tylko najbardziej wymagające podejście na Babią Górę, ale też najtrudniejszy szlak w Beskidach.

Popularny szlak górski zamknięty. Kiedy Perć Akademicka zostanie otwarta?

W ostatnich dniach sierpnia zarząd Babiogórskiego Parku Narodowego poinformował, że Perć Akademicka, czyli żółty szlak, została zamknięta z powodu remontu. Turyści będą mogli przejść odcinek od Górnego Płaju do Diablaka dopiero po 28 października. Dzięki niezbędnym pracom konserwacyjnym i poprawie infrastruktury, przejście ma być bardziej bezpieczne i komfortowe.

Jednym z najbardziej wymagających momentów na trasie oznakowanej prawie 100 lat temu (w 1925 r.) jest ośmiometrowa, pionowa ściana nazywana Czarnym Dziobem. Turyści muszą się na nią wspiąć, żeby móc przejść dalej i podziwiać panoramę okolicy ze szczytu. Wśród miłośników pieszych wędrówek krąży opowieść, jak to przy dobrej widoczności z Babiej Góry widać nawet samoloty lądujące na krakowskim lotnisku.

Babiogórski Park Narodowy został utworzony w 1954 r. Pod koniec lat 70. ubiegłego wieku UNESCO uznało okolice najwyższej góry Beskidów za światowy rezerwat biosfery. Wybierając się w tamte strony, warto pamiętać, że Babia Góra to nie pojedynczy szczyt, a cały masyw górski. Najwyższy punkt na trasie do Diablak (1725 m n.p.m.), choć często nazywa się go właśnie Babią Górą. Po drodze turyści mogą zdobyć też między innymi Gówniaka i Sokolicę.

Nie tylko Babia Góry: zamknięte szlaki w polskich górach

Zamknięcie Perci Akademickiej nie oznacza, że na Babią Górę nie będzie można wejść przez najbliższe 2 miesiące. Wędrowcy nadal mają do wyboru trzy inne szlaki oznakowane kolorami czerwonym i zielonym.

To niejedyne zmiany na górskich szlakach w tym sezonie. Turyści wybierający się w Tatry powinni z kolei pamiętać o tym, że na początku sierpnia zamknięty został żółty szlak turystyczny na odcinku Dolina Pięciu Stawów Polskich-Szpiglasowa Przełęcz. Trasa będzie nieczynna w obu kierunkach do odwołania. Powodem jej wyłączenia z użytku również są prace remontowe.