„Polskie Malediwy lub „Śląska Chorwacja. Tak potocznie nazywany bywa Park Gródek, który właśnie został doceniony przez „The Sun”. Tutaj – jak informuje brytyjski dziennik – odwiedzający mogą znaleźć namiastkę azjatyckiego raju, nie opuszczając Europy. Powodów, by odwiedzić to miejsce, jest jednak znacznie więcej niż tylko krystalicznie czysty zbiornik wodny. 

„Polskie Malediwy” wyróżnione

Park Gródek w Jaworznie nieprzypadkowo zyskał miano „polskich Malediwów” i stał się jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc na Śląsku. To unikatowe w skali kraju miejsce już od kilku lat przyciąga miłośników wypoczynku i zachwycających widoków rodem z rajskich wysp. 

W ostatnich dniach o parku zrobiło się głośno za sprawą artykułu, który pojawił się na łamach internetowej odsłony „The Sun”. Brytyjski dziennik wprost zachęca swoich czytelników, by jeszcze w tym roku zaplanowali wyjazd do tego niezwykle malowniczego miejsca nieopodal Katowic. Autor publikacji tłumaczy, że „głównym powodem porównania do Malediwów jest kolor wody, a także małe drewniane chodniki, z których można obserwować ryby pływające w jeziorze”

– To europejskie miejsce przyciąga wzrok wyjątkowymi atrakcjami, tanim piwem i zbiornikiem wodnym z turkusową wodą, którą można porównać z egzotycznymi plażami, takimi jak Malediwy – czytamy. 

„Polskie Malediwy” – Park Gródek w Jaworznie (fot. Daniel Ostrega/Shutterstock)

Ryan Gray w swoim tekście o „polskich Malediwach” wspomina także o filmie Patryka Micka, który używając drona, pokazał, jak wspaniale położony jest park w Jaworznie. 

– Polska ma tak wiele do zaoferowania – od gór na południu po morze na północy! Gdzieś pomiędzy nimi znajduje się małe, krystalicznie czyste jezioro z drewnianą ścieżką w stylu Malediwów. Jeśli nie masz pomysłu na krótką weekendową wycieczkę, koniecznie rozważ odwiedzenie tego miejsca! – powiedział w opisie nagrania. 

Przypomnijmy, że „Polskie Malediwy” powstały na terenie dawnego kamieniołomu dolomitu. Wstęp na teren obiektu jest całkowicie darmowy, a odwiedzający mogą ze sobą zabrać swoich czworonożnych przyjaciół. Warto jednak pamiętać, że w parku nie wolno się kąpać. 

Brytyjczycy upodobali sobie Polskę

To nie pierwszy raz, gdy o Polsce jest głośno w całej Europie w związku z jej atrakcjami turystycznymi. Przed rokiem wiele w mediach mówiło się o plaży ciągnącej się wzdłuż Półwyspu HelskiegoWszystko po tym, jak dziennik „The Sun” okrzyknął charakterystyczną kosę” mianem „raju na Ziemi”

Ponadto w artykule nie zbrakło także porównań do Scilly, czyli liczącego ponad 16 km kw. archipelagu zlokalizowanego na zachód od wybrzeży Kornwalii.

W 2023 roku, według danych GUS, Polskę odwiedziło ponad 640 tysięcy turystów z Wielkiej Brytanii. 

Szukasz fascynujących informacji na temat świata roślin i zwierząt, odkryć archeologicznych i nieskończonego Wszechświata? Zaprenumeruj magazyn „National Geographic Polska”. Najnowszą ofertę znajdziesz na stronie kultowy.pl.