Chodzenie po górach to niekończące się przygody i wyzwania. Często na przeszkodzie do zdobycia kolejnego szczytu stają nam warunki pogodowe lub ograniczenia naszego ciała i umysłu. Na tym jednak polega piękno gór, że często dają nam lekcję pokory. Są jednak tacy, dla których „zwykłe” trekkingi to za mało. Mają potrzebę pobijania swoich osobistych rekordów i stawiania sobie kolejnych celów. Niektórzy na przykład „kolekcjonują” szczyty.

Czym jest Korona Gór Polski?

Na popularności wśród miłośników naszych rodzimych gór zyskuje w ostatnich latach Korona Gór Polski. To lista 28 szczytów, która obejmuje najwyższe, najbardziej charakterystyczne i jednocześnie najpiękniejsze góry w Polsce. Są wśród nich wierzchołki w Tatrach (m.in. Rysy, Kozi Wierch i Mnich), karkonoska Śnieżka, szczyty w Beskidach Zachodnich (Babia Góra, Pilsko czy Radziejowa), a także w Górach Świętokrzyskich (Łysica) oraz Gorcach (Turbacz).

Zdobywanie Korony nie należy do najłatwiejszych, ale chętnych wciąż przybywa. Pod koniec lat 90. powstał Klub Zdobywców Korony Gór Polski, do którego zapisało się już prawie sto tysięcy miłośników gór. Czy to wystarczająca zachęta przed nadchodzącą wiosną?

Grunt to dobre przygotowanie

Buty adidas Terrex Free Hiker i adidas Terrex Ax4 Mid Gtx / eobuwie.pl

Chodzenie po górskich szlakach daje ogromną satysfakcję i radość, ale jednocześnie szybko weryfikuje naszą kondycję i umiejętności. Dodatkowo, ostre kamienie i kapryśna pogoda sprawdzają, czy dobrze się przygotowaliśmy do wędrówek po szlakach. Co zatem zrobić, by bezproblemowo docierać na piękne szczyty?

Przede wszystkim pomyślmy o kondycji. Warto już na kilka tygodni przed wyprawą zacząć treningi. Sprawdzi się bieg, rolki i jazda na rowerze, a nawet chodzenie po schodach. Zaczynajmy od kilkunastu minut i stopniowo wydłużajmy trening. Jadąc w góry musimy mieć ze sobą kilka ważnych i niezbędnych rzeczy, takich jak wygodny plecak, latarkę, kurtkę przeciwdeszczową, bieliznę termiczną, telefon z powerbankiem, rękawiczki, apteczkę, mapę, zapas odpowiedniego jedzenia, folię termiczną i gwizdek ratowniczy. A na nogach… porządne outdoorowe buty.

Jak wybrać buty trekkingowe?

Buty adidas Terrex Ax4 Mid Gtx / eobuwie.pl

Obuwie na górskie szlaki musi być wygodne, nieprzemakalne i – co bardzo ważne – o rozmiar większe o tego, które nosimy na co dzień. Będziemy mogli wtedy swobodnie założyć na stopę grubszą skarpetę, a podczas schodzenia ze szczytu nasze palce nie będą boleśnie uderzały o przód buta. Dlatego but nie powinien być bardzo dopasowany. Ponieważ w górach chodzimy po kamieniach o różnych kształtach, należy unikać też podeszw z gładkim bieżnikiem. Grozi to ślizganiem się na szlaku.

Ciekawe propozycje na górskie szlaki ma eobuwie.pl. Znajdziemy tu dobre specjalistyczne buty do hikingu i trekkingu oraz innych sportów outdoorowych, zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Świetnie wyglądają m.in. te z kolekcji adidas Performance z serii Terrex. Modele adidas Terrex Ax4 Mid Gtx  i adidas Terrex Free Hiker gwarantują bezpieczeństwo i wygodę w trakcie pieszych wędrówek, maksymalny komfort i lekkość na szlaku. Wszystko dzięki podeszwie wykonanej w technologii EVA. Z kolei buty adidas Terrex Trailmaker (dostępne też w pięknym różu) są lekkie, przewiewne, a jednocześnie wodoodporne (technologia RAIN.RDY) i odporne na przetarcia. Zapewniają trwałe wsparcie i przyczepność na śliskich kamieniach i błocie. Buty adidas Terrex Eastril 2 to natomiast idealny model na co dzień. Buty mają miękką wkładkę z wytrzymałego i odpornego na ścieranie materiału.

Buty adidas Terrex Ax4 Mid Gtx i adidas Terrex Trailmaker / eobuwie.pl

Wędrówki po górskich szczytach, a szczególnie po tych należących do Korony Gór Polski, w takich butach to idealny pomysł na powitanie wiosny.