Gdańsk, bo o nim mowa, bije kolejne rekordy popularności. W minionym roku liczba odwiedzających największe miasto Polski pod względem powierzchni przekroczyła ponad 4 miliony. To wzrost o 400 tysięcy w porównaniu do 2022 roku. 

– Mamy rekord! Po raz pierwszy nasz piękny Gdańsk odwiedziło ponad 4 mln gości! Dokładnie 4,1 mln odwiedzających w 2023 roku! To o 400 tys. więcej w porównaniu do 2022 roku. Jaką ocenę wystawili nam odwiedzający? 8,6 na 10 – przekazała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. 

Gdańsk z rekordową liczbą turystów

Z raportu Gdańskiej Organizacji Turystycznej i Pomorskiego Instytutu Naukowego im. Profesora Brunona Synaka dowiadujemy się, że 76% wszystkich turystów odwiedzających stolicę Pomorza stanowili Polacy. Prym, co nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem, wiedli mieszkańcy pobliskich miejscowości. Gdańsk cieszył się także sporym zainteresowaniem urlopowiczów z województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego oraz wielkopolskiego. 

Natomiast wśród zagranicznych gości (24% ogółu) dominowali Skandynawowie – Szwedzi, Norwegowie i Duńczycy, oraz nasi zachodni sąsiedzi, Niemcy. W ostatnim roku gdański ratusz odnotował również wzrost liczby turystów z Wielkiej Brytanii, Holandii, Litwy i Stanów Zjednoczonych

Jak wskazują analizy, większość odwiedzających (36%) przyjechało do Gdańska w celach wypoczynkowych. 27% pytanych chciało lepiej poznać miasto, a 19% odbyło podróż służbową. Co ciekawe, prawie 60% badanych przyjechało na Pomorze samochodem, 21% badanych wybrało pociąg. Tylko 7% zdecydowało się na lot samolotem. 

Gdzie zatrzymywali się turyści? Najczęściej w hotelach (29%), u rodziny lub znajomych (15%) oraz w wynajętych mieszkaniach (13%). 

Najpopularniejsze atrakcje Gdańska 

Najchętniej odwiedzanymi przez turystów miejscami w 2023 r. były:

  • Muzeum II Wojny Światowej,
  • Katedra Oliwska,
  • Bazylika Mariacka,
  • koło widokowe Amber Sky,
  • a także Ratusz Głównego Miasta.

Magnesem przyciągającym tłumy do Gdańska okazał się również coroczny jarmark bożonarodzeniowy. W 2022 r. okrzyknięto go drugim najpiękniejszym w Europie. 

Średnia ocena atrakcyjności turystycznej stolicy Pomorza według turystów – w skali od 1 do 10 – wyniosła 8,6

– Ankieta obejmowała wiele składowych. To ogólna ocena satysfakcji z całego pobytu w Gdańsku, czyli zaplecze hotelowe, oferta muzeów, kulinaria, przyroda, dojazd do miasta i komunikacja wewnątrz miasta, a także rozmaite wydarzenia – zaznacza Michał Brandt, Starszy Specjalista ds. Promocji i Marketingu Biznesowego w Gdańskiej Organizacji Turystycznej. 

Polskie miasta coraz bardziej popularne 

Polskie miasta z roku na rok zyskują na popularności, co potwierdzają wszelakie badania. Rekordowy rok za sobą – oprócz Krakowa – ma za sobą także Lublin. Liczba odwiedzających stolicę Lubelszczyzny w 2023 r. przekroczyła – po raz pierwszy w historii – magiczną barierę miliona. Tylko od lipca do września do „stolicy wschodniej Polski” przyjechało 567 tys. podróżnych. 

– To rekordowy wynik, na który wpłynęło wiele czynników. Nie tylko liczne wydarzenia organizowane w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023, ale również skuteczne działania promocyjne, szeroka oferta kulturalna, intensywne działania podmiotów lokalnego sektora turystyki czy coraz lepsza dostępność komunikacyjna Lublina – podkreśla Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji. 

Przypomnijmy, że w 2023 roku Polska zajęła 19. miejsce w zestawieniu najczęściej odwiedzanych państw na świecie. W minionych dwunastu miesiącach do naszego kraju zawitało 17,5 miliona osób. Światowym liderem okazała się Francja, która gościła aż 83,6 mln turystów. 

Źródło: visitgdansk.com