Festiwal Słoni

Podczas Festiwalu Słoni w Dźajpurze w Radżastanie można obserwować słoniowy mecz polo, przeciąganie liny na słoniach albo konkurs słoniowych piękności...  Z okazji festiwalu zwierzęta ubiera się w najbardziej wytworne stroje.

Uczestniczące w wydarzeniu słonie przez większość dnia pracują, przewożąc turystów do górującego nad miastem Bursztynowego Pałacu.

 

Z aparatem

Przed trzema laty fotograf Charles Fréger pojechał do Dźajpuru, by uwiecznić na zdjęciach słonie pomalowane białą farbą, ozdobione bransoletkami i drapowanymi materiałami.

Zainteresowały go, bo z jednej strony mają w Indiach status świętych, a z drugiej są powszechnie wykorzystywane. Fréger tłumaczy, że cechuje je jednocześnie silna osobowość, potrzeba nieustannego ruchu i chęć zabawy.

Fotografie się udały, ale sam festiwal został odwołany z powodu protestów obrońców praw zwierząt.

Zobacz GALERIĘ >>>

 

Ich los

Osobniki przedstawione na publikowanych tu zdjęciach przebywają obecnie w Hathi Gaon, wiosce położonej niedaleko Bursztynowego Pałacu. Słonie żyją w wysokich zagrodach wokół stawów, w których kornacy kąpią swoich podopiecznych pod koniec dnia.

– Tradycja nic nie znaczy, jeśli jej skutkiem jest cierpienie i wykorzystywanie zwierząt – mówi Suparna Baksi Ganguly, były członek specjalnego rządowego zespołu ds. słoni.

 

Zobacz inny materiał Charlesa Frégera >>>