Oficjalne otwarcie lotniska Warszawa-Radom nastąpiło 27 kwietnia 2023 roku. Choć początki nie należały do najłatwiejszych, podwarszawskiemu portowi od początku funkcjonowania udało się obsłużyć ponad 50 tysięcy pasażerów. Najlepszy miesięczny wynik odnotowano w lipcu, gdy odprawiono blisko 23 tys. osób. 

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyniku, który Lotnisko Warszawa-Radom osiągnęło w ciągu niewiele ponad trzech miesięcy funkcjonowania. Wierzymy, że rekomendacje zadowolonych pasażerów przyczynią się do coraz większego zainteresowania i wzrostu ruchu lotniczego. Chcielibyśmy, aby lotnisko w Radomiu było postrzegane głównie jako port ukierunkowany na turystykę wypoczynkową i city-break – zaznacza Anna Dermont, rzecznik PPL S.A.

Aktualnie z Radomia można polecieć do Rzymu, Paryża, Antalyi, greckiej Prewezy, Warny w Bułgarii oraz stolicy Albanii, Tirany. Niestety, turyści korzystający z radomskiego portu muszą przygotować się na utrudnienia. W ostatni weekend sierpnia żaden z samolotów nie wystartuje ani nie wyląduje na otwartym niespełna pół roku temu lotnisku. Jakie są powody tej decyzji? Szczegóły do sprawdzania poniżej. 

Lotnisko w Radomiu chwilowo nieczynne

Lotnisko w Radomiu w dniach 26–27 sierpnia 2023 r. nie będzie obsługiwało pasażerów. Wszystko w związku z organizowaną w przedostatni weekend wakacji na terenie portu kolejną edycją Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show. W trosce o komfort i bezpieczeństwo uczestników powracającego po pięcioletniej przerwie wydarzenia, władze radomskiego lotniska postawiły wstrzymać ruch samolotowy na czas trwania imprezy. 

– W dniach 26–27 sierpnia 2023 dojazd w okolice lotniska zostanie mocno ograniczony – czytamy na oficjalnej stronie Lotniska Warszawa-Radom. 

Z zamieszczonego w sieci komunikatu dowiadujemy się, że wszystkie samoloty, które miały lądować w Radomiu w czasie trwania Air Show 2023, będą przekierowywane na stołeczne Lotnisko Chopina. Mowa o sobotnim locie z Antalyi oraz niedzielnym z Tirany. Ponadto z Okęcia uruchomione zostaną specjalne połączenia autobusowe do Radomia, umożliwiające pasażerom m.in. odebranie swoich aut z lotniskowego parkingu. 

– Dla pasażerów, których podróż rozpoczęła się w Radomiu, a wskutek zmian w rozkładzie lotów zakończy w Warszawie, uruchomione zostaną specjalne połączenia autobusowe z Lotniska Chopina w Warszawie do Lotniska Warszawa-Radom. W ramach uruchomionego połączenia pasażerowie będą mogli nie tylko wrócić do Radomia, ale także odebrać swoje pojazdy z parkingów zlokalizowanych przy Lotnisku Warszawa-Radom. Pasażerowie autobusu zatrzymają się pod lotniskiem – zapewniają przedstawiciele radomskiego portu. 

Dodajmy, że w dniach 26–27 sierpnia anulowane są wszystkie kursy shuttle bus z Warszawy i Kielc. 

Remonty na polskich lotniskach 

W ostatnim czasie media coraz częściej informują o planowanych utrudnieniach na czołowych polskich portach. Raptem kilka dni temu donosiliśmy, że w związku z remontem pasa startowego na lotnisku w Modlinie, który będzie prowadzony w godzinach nocnych w dniach 11–21 września, odwołanych zostanie ponad 100 lotów realizowanych przez linie Ryanair

W rozmowie z serwisem National-Geographic.pl przedstawiciele Ryanaira przekazali, że „wszyscy poszkodowani pasażerowie zostali powiadomieni i poinformowani o możliwości bezpłatnego przeniesienia się na inny lot lub otrzymania pełnego zwrotu kosztów”.

Na spore utrudnienia muszą się przygotować także pasażerowie korzystający z Lotniska Rzeszów-Jasionka. Choć do planowanych prac remontowych zostało jeszcze trochę czasu, port ma zostać wyłączony z użytku na pół roku wiosną 2025 roku.

W tym okresie wszystkie samoloty, które miały startować lub lądować z rzeszowskiego lotniska, będą obsługiwane przez porty w Lublinie, Katowicach i Krakowie

Źródło: lotniskowarszawa-radom.pl.