Coraz droższe koszty podróżowania i niepewna sytuacja polityczna na świecie sprawiają, że w latach 20. XXI wieku mniej ludzi decyduje się na dalekie egzotyczne wakacje. O pomysłach na wypad na weekend w Polsce pisaliśmy tutaj. Do łask wracają też europejskie city breaki.

Weekend za granicą można bowiem wciąż zorganizować stosunkowo łatwo i przy odrobinie szczęścia niedrogo. W Polsce jest aż 12 lotnisk, z których można polecieć do ponad 50 różnych miast w Europie. Oto 10 kierunków, które warto wziąć pod uwagę oraz liczba godzin lotu z Polski. 

Madryt (3 godz. 50 min)

Stolica Hiszpanii przyciąga słonecznym niebem, imprezową atmosferą, imponującą architekturą i fantastycznymi halami z jedzeniem. Koniecznie trzeba tu spróbować słynnych hiszpańskich tapas z lokalnym winem oraz kawy z churros polanymi gorącą czekoladą. Te ostatnie najlepiej smakują podczas spaceru w centralnym parku Retiro. Lata w Madrycie są dość suche i upalne. Zimy z kolei mogą zaskoczyć mroźną temperaturą, choć najczęściej w słoneczne dni temperatura przekracza tu 15oC. 

Samolot do Madrytu: Lot do stolicy Hiszpanii trwa 3 godz. 50 min. Bezpośrednie połączenia z Warszawy i Krakowa oferuje LOT i Ryanair. 

O tym, co zobaczyć w Madrycie, przeczytasz w artykule National-Geographic.pl „Madryt w 24 godziny"

MadrytPark Retiro w Madrycie. Fot. Gemma Escribano/EyeEm/Getty Images

Barcelona (3 godz. 15 min)

Katalonia i stolica tego autonomicznego regionu Hiszpanii to wciąż jeden z najpopularniejszych kierunków wycieczek z Polski. Trudno się dziwić, Barcelona ma do zaoferowania nie tylko przyjemny klimat przez większość roku, ale też znakomite restauracje i bary. To w Barcelonie w końcu stoi wciąż niedokończony secesyjny kościół Sagrada Famiglia, którego wznoszenie trwa już dłużej niż budowano piramidy w Egipcie. Na zainteresowanych kulturą, sztuką i historią czeka tu ponad 80 muzeów. 

Samolot do Barcelony: Lot do Barcelony trwa średnio 3 godz. 15 min. Do stolicy Katalonii można się dostać bezpośrednio z Warszawy, Krakowa, Katowic, Poznania i Gdańska. 

Fani hiszpańskiego futbolu i Roberta Lewandowskiego z pewnością będą chcieli zobaczyć stadion Camp Neu. O tym, jak kupić bilety na mecz FC Barcelona, pisaliśmy w tym artykule. 

BarcelonaBarcelona zachwyca regularnym układem placów i ulic. Fot. Pol Albarrán/Getty Imag

Monachium (1 godz. 30 min)

Nigdzie indziej słone precle z białym piwem nie smakują tak wyśmienicie jak w stolicy Bawarii. Monachium to trzecie największe miasto Niemiec. Warto tu spędzić przedłużony weekend połączony ze zwiedzaniem bawarskich zamków i pałaców. Jesienią Monachium kipi życiem za sprawą Oktoberfest. W pozostałych porach roku również trudno się tu nudzić. Miasto wyróżnia się historyczną architekturą (nie ma tu ani jednego drapacza chmur) i rzeką, na której fale osiągają metr wysokości, przyciągając lokalnych surferów. 

Samolot do Monachium: Podróż do Monachium trwa 1 godz. 30 min. Bezpośrednie loty z Warszawy, Gdańska, Wrocławia, Poznania i Krakowa oferują LOT i Lufthansa. 

Więcej o Monachium i Bawarii latem przeczytasz w specjalnym artykule National-Geographic.pl

Monachium słynie ze znakomitego piwa i precli. Fot. Arne Trautmann/EyeEm/Getty Images

Nicea (2 godz. 30 min)

Nicea na francuskim Lazurowym Wybrzeżu to jedno z najbardziej urokliwych miast we Francji. Umiarkowana pogoda jesienią i zimą sprawia, że wielu podróżnych szuka na Riwierze Francuskiej ciepłych promieni słońca, gdy w Polsce jest zimno i pochmurno. Miasto swoją nazwę zawdzięcza greckiej bogini Nike, a można tu znaleźć dużo więcej odniesień do antycznych korzeni Nicei. Szczególne wrażenie robi zawsze pełna spacerowiczów nadmorska promenada. 

Samolot do Nicei: Lot do Nicei trwa średnio 2,5 godz. Bezpośrednie połączenie z Warszawy oferuje m.in. LOT, Wizzair i Ryanair. 

Zatrzymując się w Nicei, warto zorganizować jednodniową wyprawę do pobliskich Monako i Cannes. Do obu miast można wygodnie dotrzeć malowniczą nadmorską koleją z Nicei. Więcej o Cannes znajdziesz z naszym miniprzewodniku tutaj

NiceaNicea zachwyca malowniczą promenadą wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego. Fot. Joseph Sohm-Visions of America/Getty Images

Amsterdam (2 godz. 10 min)

Amsterdam to nie tylko rowery, coffee shopy i tulipany. Konstytucyjna stolica Holandii to miasto z największą liczbą muzeów na jednego mieszkańca na świecie. Koniecznie odwiedzić trzeba przynajmniej 3 z nich: Muzeum Van Gogha, Rijksmuseum Stedelijk. Amsterdam doskonale się jednak nadaje do długich spacerów. Miasto jest przyjazne pieszym, więc wielu podróżnych po prostu włóczy się godzinami po uliczkach i mostach, od czasu do czasu robiąc przerwę na lokalną przekąską, kawę lub znakomite holenderskie piwo. 

Samolot do Amsterdamu: Lot do Amsterdamu trwa nieco ponad 2 godziny. Bezpośrednie połączenia z Warszawy, Krakowa, Gdańska, Wrocławia i Katowic oferuje m.in. LOT i KLM.

Więcej faktów i ciekawostek o Amsterdamie znajdziesz w specjalnym artykule National-Geographic.pl tutaj

AmsterdamW Amsterdamie jest aż 160 kanałów łącznej długości 50 km. Fot. George Pachantouris/Getty Images

Paryż (2 godz. 30 min)

Trudno o bardziej oczywisty pomysł na city break niż Paryż. To jedno z tych miast, które zdecydowanie warto choć raz w życiu odwiedzić. Miasto zostało na tyle sposobów przepracowane przez dzieła kultury, że można dziś mówić o różnicy między wyobrażeniami a rzeczywistością. Psycholodzy zdefiniowali nawet tzw. syndrom paryski u turystów, którzy orientują się, że wyobrażony Paryż nie spełnia ich oczekiwań. Tym bardziej warto tu wpaść bez dokładnego planu i po prostu dać się ponieść temu niezwykłemu miastu. 

Samolot do Paryża: Lot do Paryża trwa 2,5 godz. Bezpośrednie połączenia z Warszawy, Poznania, Krakowa i Gdańska oferuje m.in. LOT, Air France, Wizzair i Ryanair. 

Więcej pomysłów na Paryż na weekend znajdziesz w artykule National-Geographic.pl tutaj

ParyżDzielnica Łacińska to jedna z najstarszych części Paryża. Okolica przyciąga urokliwymi kafejkami. Fot. Paweł Libera/Getty Images

Kopenhaga (1 godz. 30 min)

Dania od kilku lat trafia na czołówki rankingów najszczęśliwszych krajów świata. Świetnie widać to w Kopenhadze, gdzie nawet gdy pada deszcz Duńczycy zupełnie to ignorują i dalej prowadzą wesołe rozmowy na ulicach. Po parasolach można poznać turystów – tak się tu mawia. I rzeczywiście, to jedno z najładniejszych miast Europy przyciąga przede wszystkim przyjazną atmosferą jego mieszkańców. 

Samolot do Kopenhagi: Lot do Kopenhagi trwa zaledwie półtorej godziny. Bezpośrednie loty odbywają się z Warszawy, Gdańska, Krakowa, Poznania i Wrocławia. Pobyt w Kopenhadze można połączyć z odwiedzinami w szwedzkim mieście Malmö, które jest oddalone od stolicy Danii o zaledwie 30 minut podróży pociągiem. 

O tym, co zjeść w Kopenhadze pisaliśmy w naszym miniprzewodniku tutaj

KopenhagaKopenhaga przed Bożym Narodzeniem. Fot. Alexander Spatari/Getty Images

Wiedeń (1 godz. 10 min)

Wiedeń to miasto wielokrotnie wyróżniane za wysoką jakość życia. Dumna naddunajska stolica Austrii wyróżnia się imponującą architekturą, świetnie zorganizowaną komunikacją publiczną, dziesiątkami muzeów i galerii, a także wyjątkową kulturą picia kawy. To tu przecież w XVII wieku powstawały pierwsze kawiarnie. 

Samolot do Wiednia: Lot do Wiednia trwa niewiele ponad godzinę. Dogodna siatka połączeń z Warszawy, Krakowa i Gdańska sprawia, że łatwo zaplanować podróż o wygodnych godzinach. 

Więcej o tym, co i gdzie zjeść w Wiedniu przeczytasz z naszym specjalnym artykule tutaj

WiedeńWiedeński Prater to jedno z najstarszych wesołych miasteczek na świecie. Fot. Siegfried Layda/Getty Images

 

Berlin (1 godz. 20 min)

Berlin niezmiernie wyznacza trendy. O tym, jak się zmienia niemiecka stolica pisaliśmy nie dawno tutaj. Do Berlina warto wpaść, nie tylko dlatego, że jest położony blisko granicy z Polską. To jedno z najciekawszych miast w Europie od lat wyróżnia się ofertą dla każdego. Amatorzy historii znajdą tu wiele ciekawych muzeów i wydarzeń kulturalnych. Spragnieni rozrywki mogą z kolei przebierać w niezrównanej ofercie berlińskiej kultury klubowej. 

Samolot do Berlina: Mimo że samolot do Berlina tylko nieco ponad godzinę, warto rozważyć podróż pociągiem. Od Warszawy stolica Niemiec jest oddalona zaledwie 5 godzin podróży. 

O tym, jak spędzić 48 godzin w Berlinie, przeczytasz również tutaj

BerlinBerlin przyciąga młodych podróżników z całego świata. Fot. Maskot/Getty Images

Ateny (2 godz. 30 min)

Chyba żadne inne miasto Europy nie może się równać z atmosferą gościnności, jaka panuje w Atenach. Stolica Grecji oferuje 3,5 tys. lat historii, na którą nakładały się kolejno kultury grecka, rzymska, bizantyjska, osmańska i nowogrecka. Warto tu jednak przyjechać również dla doskonałej kuchni i wina. Szukając wytchnienia od zgiełku dużego miasta, warto również wybrać się na położoną nieopodal wyspę Eginę. 

Samolot do Aten: Zaledwie 2,5 godziny lotu wystarcza, by przenieść się w obszar klimatu śródziemnomorskiego. Bezpośrednio do Aten można polecieć z Warszawy, Krakowa, Wrocławia i Katowic. 

Więcej o tym, co i gdzie zjeść w Atenach, przeczytasz w specjalnym artykule tutaj

AtenyAteny zachwycają o każdej porze roku. Fot. Cavan Images/Getty Images