Zbliżające się lato to powrót wielu outdoorowych rozrywek. Nie wszystkie są oczywiste, ba, nie zawsze musimy brać w nich czynny udział. Kto chociaż raz widział na żywo pokazy lotnicze, ten wie, że samo obserwowanie powietrznych akrobacji może przyspieszyć tętno.

Gdzie w tym roku odbędą się air show w Polsce? Oto lista wydarzeń, których nie chcesz przegapić.

Pokazy lotnicze w Polsce

Sezon rozpocznie się na Lubelszczyźnie. Tegoroczna edycja Świdnik Air Festival została zaplanowana na pierwszy weekend czerwca. Na razie poza datą – 4 czerwca – organizatorzy nie zdradzili jeszcze więcej szczegółów.

Dwa tygodnie później – w weekend 17–18.06 – odbędzie się Antidotum Airshow Leszno. Nad głowami widzów latać będą odrzutowce i śmigłowce polskich i zagranicznych sił powietrznych, paralotnie, motoparalotnie i nie tylko. Zagrzmi też Eurofighter Typhoon, czyli jeden z najnowocześniejszych myśliwców świata. Zgodnie z tradycją w Lesznie nie zabraknie pokazów nocnych z muzyką na żywo i bardzo dużą dawką pirotechniki.

Samolot Eurofighter Typhoon / fot. Bundesheer (Bundesministerium für Landesverteidigung und Sport) / Markus Zinner - originally posted to Flickr as Eurofighter Typhoon, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=12103028

Czerwiec zakończy się na Podkarpaciu, a konkretnie w Mielcu, gdzie 24.06 odbędą się Podkarpackie Pokazy Lotnicze.

Zaplanuj wyjazd na pokazy lotnicze w te wakacje

Na pierwszy weekend lipca – 1–2.07 – w Piotrkowie Trybunalskim zaplanowano 11. Edycję Międzynarodowego Festiwalu Lotniczego FLY FEST. Partnerem wydarzenia są najlepsi w Polsce fotografowie lotniczy AIR-2-AIR. Tradycyjnie pojawią się tez weterani polskich sił zbrojnych oraz zespoły akrobacyjne.

W tym roku na piotrkowskim niebie zaprezentują się m.in.

  • Zespół Akrobacyjny Orlik z 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego,
  • Orlen Żelazny Grupa Akrobacyjna,
  • Artur Kielak,
  • Formacja Cellfast Flying Team.

Na sierpień (5–6.08) zaplanowano Mazury Air Show. Pokazy odbywają się nad lotniskiem Kętrzyn-Wilamowo, skąd statki powietrzne lecą do Giżycka nad jezioro Niegocin, dając popisy nad wodą od strony plaży miejskiej.

Wielki powrót Air Show Radom

W ostatni weekend wakacji – 26 i 27 sierpnia – po pięciu latach przerwy wróci Air Show Radom. W pokazach lotniczych zaprezentują się najlepsi polscy lotnicy, którzy brali udział w akcjach humanitarnych, misjach ratujących życie, transportach organów do przeszczepów „Akcja Serce” oraz wirtuozi pilotażu z zespołu akrobacyjnego „Orlik”.

Miłośnicy latających maszyn będą mogli zobaczyć w pokazach takie samoloty jak:

  • myśliwiec F-16 z Belgii „Dream Viper”,
  • Saab JAS-39C Gripen z czeskich sił powietrznych,
  • F/A-18C Hornet z Finlandii,
  • Rafale Solo Display z Francji,
  • oraz F-16 z Danii.