Kolejne polskie lotnisko czeka remont. W połowie czerwca informowaliśmy, że kilkumiesięczną przerwę w działalności zapowiedział port Rzeszów-Jasionka, gdzie wiosną 2025 r. przeprowadzona zostanie renowacja pasa startowego. Prace remontowe – według wstępnych zapowiedzi – mają potrwać pół roku i zakończyć się we wrześniu. 

W tym okresie wszystkie loty, które miały startować lub lądować z rzeszowskiego lotniska, będą obsługiwane przez porty w Lublinie, Katowicach i Krakowie

– Lubelskie lotnisko będzie w dużo większym stopniu wykorzystywane przez różnego rodzaju segmenty lotnictwa. Zarówno tego pasażerskiego, jak i transportowego czy wojskowego. To wszystko, co w tej chwili dzieje się w Rzeszowie, zostanie przeniesione na lotnisko w Lublinie, ale również na inne lotniska, te bardziej oddalone. Mam tu na myśli m.in. Kraków i Katowice. Oczekujemy, że podczas remontu drogi startowej lotniska w Rzeszowie, ruch w Lublinie wzrośnie nawet o kilkaset procent – mówił Andrzej Hawryluk w rozmowie z serwisem wnp.pl. 

Do kiedy potrwa remont lotniska w Modlinie?

Jak się okazuje, na podobnym krok zdecydowało się lotnisko w Modlinie, gdzie już w najbliższych tygodniach dojdzie do remontu pasa startowego. Choć w przeciwieństwie do Rzeszowa, zlokalizowany w Nowym Dworzec Mazowieckim port nie planuje całkowitego wstrzymania ruchu lotniczego na ten okres. Nie oznacza to jednak braku utrudnień dla pasażerów. 

Wymiana oświetlenia na pasie startowym ma rozpocząć się w 11 września (poniedziałek) i potrwać do 21 września (czwartek). Prace remontowe będą prowadzone od godziny 20:00 do 05:30 nad ranem, dlatego zapowiadany remont odczują przede wszystkim podróżni, których loty były zaplanowane na wieczór. Uniemożliwia on bowiem lądowanie i startowanie samolotów w wyznaczonym przedziale czasowym. 

Remont lotniska w Modlinie. Ryanair odwoła ponad 100 lotów 

W związku z remontem pasa startowego na lotnisku w Modlinie odwołanych zostanie ponad 100 lotów realizowanych przez linie Ryanair. Irlandzki przewoźnik zdecydował się anulować m.in. wieczorne połączenia z i do Budapesztu w dniach 11, 13, 18 i 20 września. Lista jest jednak znacznie dłuższa.

Według medialnych doniesień, komunikat „cancelled” wyświetli się także pasażerom lecącym z/do:

  • Katanii,
  • Sztokholmu,
  • Paryża,
  • Lizbony,
  • Helsinek,
  • Dublina,
  • Zadaru,
  • Madrytu,
  • Manchesteru,
  • czy Eindhoven.

– Anulacje dotyczą ostatniej fali wylotowej, czyli samolotów, które wczesnym wieczorem wylatują z Modlina i wracają tu z powrotem w godzinach między 23 i 1 w nocy. Nasze samoloty zbazowane w Modlinie nie będą więc wykonywały ostatniej rotacji – przyznaje Michał Kaczmarzyk, dyrektor generalny linii Buzz, cytowany przez serwis Fly4free.pl. 

O komentarz w sprawie poprosiliśmy przedstawicieli Ryanaira. W przesłanym do naszej redakcji komunikacie czytamy, że „wszyscy poszkodowani pasażerowie zostali powiadomieni i poinformowani o możliwości bezpłatnego przeniesienia się na inny lot lub otrzymania pełnego zwrotu kosztów. Jeśli pasażerowie nie otrzymali wiadomości e-mail od Ryanair, oczekuje się, że ich lot odbędzie się zgodnie z planem”.

– Szczerze przepraszamy za wszelkie niedogodności spowodowane zamknięciem pasa startowego na lotnisku w Modlinie, które jest całkowicie poza naszą kontrolą – dodaje irlandzki przewoźnik. 

Przypomnijmy, że już na przełomie marca i kwietnia serwisy internetowe donosiły, że lotnisko w Modlinie czeka remont. Oprócz wspomnianej wymianie oświetlenia na pasie startowym, zapowiadano wówczas także modernizację dróg kołowania. Zdaniem przedstawicieli tanich linii lotniczych Ryanair, podwarszawski port potrzebuje jednak znacznie więcej niż tylko wymienionych wyżej inwestycji.

– To nie jest przełom. Każde większe lotnisko regionalne w Polsce ma takich inwestycji po kilka-kilkanaście rocznie. (...) Przełom będzie, jak ruszy rozbudowa terminala i powstanie nowa strefa dla pasażerów i nowe miejsca postojowe dla samolotów – podkreślił Michał Kaczmarzyk, szefa linii Buzz w rozmowie z „Pulsem Biznesu”. 

W 2022 roku lotnisko Warszawa-Modlin obchodziło 10-lecie swojego istnienia. Jubileusz zbiegł się z rekordową liczbą obsłużonych pasażerów. W minionych dwunastu miesiącach z podwarszawskiego portu skorzystało ponad 3,1 mln osób. 

Źródło: fly4free.pl