Słynne muzeum znajduje się w Pałacu Luwr w stolicy Francji, Paryżu. W tym miejscu już od okresu średniowiecza znajdował się warowny zamek. Z czasem, w wyniku licznych modyfikacji i modernizacji, wzniesiono tu reprezentacyjny pałac królewski. Dopiero w 1672 roku król Ludwik XIV przeprowadził się do Wersalu. W Luwrze zostawił bogatą kolekcję dzieł sztuki antycznej. W wyniku rewolucji francuskiej kolekcję zabytków po raz pierwszy udostępniono publiczności 10 sierpnia 1793 roku. Luwr posiada jedną z największych kolekcji muzealnych świata, na którą składa się kilkaset tysięcy dzieł rąk ludzkich. Są to zbiory, które swoim zasięgiem obejmują pradziejowe zabytki po XIX–wieczne dzieła sztuki.

5 największych arcydzieł Luwru

  • Mona Lisa Leonarda da Vinci. To to jeden z najczęściej odwiedzanych i fotografowanych obrazów na świecie. Mona Lisa powstała w XVI. Szybko stała się ikoną kultury i przedmiotem spekulacji. Szczególnie intrygujący jest tajemniczy uśmiech kobiety na obrazie, który jest symbolem tajemnicy lub boskości.
  • Wenus z Milo, czyli marmurowa rzeźba z okresu hellenistycznego z ok. 130–100 r. p.n.e. To starożytna rzeźba przedstawiająca boginię miłości i piękna. Uważana jest za jedno z najwspanialszych dzieł sztuki starożytnej Grecji.
  • Kodeks Hammurabiego. Babiloński zbiór praw z XVIII w. p.n.e. spisany pismem klinowym, który powstał za panowania króla Hammurabiego. To jeden z pierwszych tak kompleksowych i rozbudowanych zbiorów praw powstałych w dziejach ludzkości.
  • Koronacja cesarza Napoleona I pędzla Jacquesa-Louisa Davida. Obraz zamówił sam Napoleon. Przedstawia ceremonię koronacji, która odbyła się 2 grudnia 1804 roku w Katedrze Notre-Dame. Czasami uważany jest za dokument historyczny ze względu na wierność odwzorowanych faktów.
  • Tratwa Meduzy autorstwa Théodore'a Géricault. Obraz powstał w 1819 roku. Ukazuje rozbitków na tratwie, którzy opuścili tonącą francuską fregatę Méduse u wybrzeży Afryki. Ukazuje zatem prawdziwe, dramatyczne wydarzenie. 

Kontrowersyjna piramida nowym symbolem Luwru

Szklana piramida, będąca jednocześnie monumentalnym wejście do muzeum, jest dziełem chińsko-amerykańskiego architekta Ieoh Ming Pei. Oddano ją do użytku w marcu 1989 roku. Konstrukcja ta skrywa pod spodem magazyny muzealne, kasę biletową, salę wykładową, kawiarnie i księgarnię. Stąd można dostać się bezpośrednio do stacji metra. Projekt piramidy spotkał się z wieloma krytycznymi głosami. Wskazywano między innymi na to, że jest zbyt duża w stosunku do otaczających budowli. 

– Moje podejście było raczej podejściem projektanta krajobrazu niż architekta. Głównym źródłem inspiracji był Le Nôtre (francuski architekt żyjący w latach 1613–1700 – przyp. NGP). Sam projekt modułów składających się na piramidę jest francuski. Opiera się na prostych kształtach: kwadracie i trójkącie, które powtarzają się na całym dziedzińcu (muzeum – przyp. NGP). Odzwierciedlają je także kształty basenów otaczających piramidę, a nawet nawierzchnia dziedzińca – wyjaśnił swój pomysł Ieoh Ming Pei. Dziś piramida stała się nieodzownym symbolem Luwru.

Odwiedź Luwr – informacje praktyczne

Luwr otwarty jest codziennie z wyjątkiem wtorków. Ostatnie wejście jest możliwe godzinę przed zamknięciem. Muzeum czynne jest w poniedziałki, środy, czwartki, soboty i niedziele od 9:00 do 18:00; w piątki od 9:00 do 21:45. Muzeum zaleca kupowanie biletów online. Kosztuje on 17 euro. Bilet w kasie muzeum kosztuje 15 euro. Ze względu na olbrzymie zainteresowanie muzeum ustalono dzienny limit wejść na 30 tys. osób.