Choć spóźnienia są raczej domeną pociągów (nie tylko w Polsce), samoloty również mogą startować lub lądować po czasie. Czasami poślizg jest nawet kilkugodzinny. Bywa i na odwrót. Niedawno branżę lotniczą zelektryzowała wiadomość o boeingu z floty PLL LOT, który w rekordowym czasie pokonał dystans między Nowym Jorkiem a Warszawą.

Najbardziej punktualne lotnisko w Europie

Mimo wszystko najbardziej cenimy sobie, kiedy samoloty są po prostu punktualne. Gdzie w Europie można na to liczyć? Okazuje się, że właśnie w naszym kraju. Brytyjska firma OAG zajmująca się analizą danych rynku lotniczego udostępniła dane za październik 2023 r., z których wynika, że najbardziej punktualnym portem lotniczym w Europie w ubiegłym miesiącu było Lotnisko im. Chopina w Warszawie.

Co ciekawe, w październiku największym zainteresowaniem wśród podróżnych latających z Okęcia cieszyły się: Hiszpania, Niemcy, Turcja, Wielka Brytania i Włochy. Łącznie lotnisko obsłużyło w tym czasie 1 mln 655 tys. 683 pasażerów. Stołeczny port lotniczy wyróżnił się punktualnością nie tylko na tle innych europejskich krajów, ale też całego świata. W skali globalnej Chopin zajął wysokie 6. miejsce. Jest to też największe lotnisko w pierwszej dziesiątce.

Polskie lotnisko w czołówce. Co z innymi portami lotniczymi?

Sukces warszawskiego lotniska skomentował Stanisław Wojtera, prezes Polskich Portów Lotniczych. Jak podkreślił, samoloty odlatują zgodnie z rozkładem mimo „kończącej się przepustowości i tysięcy podróżnych”, korzystających codziennie z portu.

– OAG w swoich analizach pod uwagę bierze godzinę odlotu samolotu, ale nawet przy innej metodologii stosowanej np. przez Eurocontrol (punktualność odlotu i przylotu statku powietrznego) Lotnisko Chopina nadal pozostaje na podium – czytamy dalej w komunikacie warszawskiego portu lotniczego. Z badań Eurocontrol przeprowadzanych od 30 października do 5 listopada wynika, że najbardziej punktualne lotnisko w Europie znajduje się w Helsinkach. Tuż za nim są Ateny i Warszawa.

Co słychać na Lotnisku Chopina w Warszawie?

W lipcu 2023 r. roku Lotnisko Chopina odprawiło prawie 216 tys. pasażerów w ruchu czarterowym. To o 29 proc. więcej niż w tym samym okresie w 2019 r. Najpopularniejsze miasta wybierane przez pasażerów lecących z Warszawy w ciągu pierwszych 10 miesięcy 2023 r. to: Londyn, Paryż, Antalya, Amsterdam, Frankfurt i Dubaj.

Od stycznia stołeczne lotnisko odprawiło 15 mln 740 tys. 807 pasażerów.