Turcja już od wielu sezonów utrzymuje się w czołówce ulubionych wakacyjnych kierunków Polaków. Ojczyzna świętego Mikołaja to atrakcyjny kraj nie tylko w sezonach letnich. Rosnącą popularnością cieszą się też tureckie kurorty narciarskie. Inna sprawa to cenne zabytki i stanowiska archeologiczne, które również przyciągają podróżników. Dodajmy do tego Kapadocję słynącą z podziemnych miast oraz widokowych lotów balonem i mam gotowy plan wyjazdu na co najmniej kilka dni.

Nowe połączenia lotnicze do Turcji

Żeby cieszyć się Turcją, nie trzeba czekać do lata. W zaplanowaniu zimowego wyjazdu do tego kraju mogą pomóc nowe połączenia lotnicze. Tani turecki przewoźnik Pegasus Airlines uruchomi w grudniu trzy kolejne trasy. Do tej pory turyści mieli do wyboru tylko jedno połączenie, z Krakowa do Ankary. Nowa siatka połączeń stawia na turystyczne perełki Turcji.

Już od 31 grudnia z Krakowa polecimy też do Antalyi. Loty w dwie strony będą realizowane w niedziele do 31 marca. Co prawda zimą na Riwierze Tureckiej nie zastaniemy upałów, ale wciąż jest tam zdecydowanie cieplej niż w Polsce. Nawet w styczniu i lutym miejscowe termometry mogą pokazywać do 20 stopni Celsjusza. Za bilet w jedną stronę zapłacimy około 200 zł.

Jeszcze wcześniej Pegasus uruchomi też dwa nowe połączenia do Turcji z Warszawy. Od 29 grudnia w każdy piątek turecki przewoźnik zabierze podróżnych do Antalyi. Tego samego dnia uruchomiona zostanie także nowa trasa do Izmiru. Stolica Turcji Egejskiej jest położona niedaleko Efezu. To kierunek kuszący nie tylko wczasowiczów szukających słońca, ale również pasjonatów historii. W okolicy nie brakuje wiekowych zabytków.

Zima w Turcji

Tureckie ośrodki narciarskie oferują wysoki standard. Mimo to ceny i tak są wyraźnie niższe niż w alpejskich kurortach. Nie jest więc dziwne, że coraz więcej Europejczyków przekonuje się do tego nietypowego kierunku i właśnie tam planuje coroczne białe szaleństwo na stokach.

Gdzie szukać śniegu w Turcji? Narciarze mają do wyboru sprawdzone ośrodki. Najnowocześniejszy z nich, Erciyes Ski Resort, został uruchomiony w 2011 r. Znajduje się w pobliżu miasta Kayseri, na zboczach wygasłego wulkanu. Goście mają do dyspozycji 34 stoki o łącznej długości 102 km.

Fani zimowych sportów chętnie odwiedzają też:

  • Kartalkaya,
  • Ejder 3200,
  • Uludağ.