Kambodża: podstawowe informacje

Kambodża to niesamowity kraj Khmerów, którzy w XII wieku zbudowali na swoim terytorium słynny na cały świat kompleks świątynny Angkor Wat, który jest zabytkiem architektury i główną atrakcją kraju. Jeśli interesuje cię ciekawe i tanie miejsce na wakacje, to jest to właśnie Kambodża. Ceny są tutaj bardzo przystępne, a sam kraj jest pełen atrakcji.

Kambodża znajduje się w południowej części półwyspu Indochińskiego i składa się z 23 prowincji oraz stolicy, miasta Phnom Penh. Formą rządu jest monarchia konstytucyjna, na której czele stoi król Norodom Siamoni. Populacja Kambodży wynosi około 16 milionów ludzi. Większość królestwa znajduje się na płaskich obszarach, które są dorzeczami jeziora Tonle Sap i rzeki Mekong, które są otoczone pasmami górskimi. Od południa i południowego zachodu Kambodża jest otoczona przez wody Zatoki Tajlandzkiej, a jej powierzchnia wynosi 181 040 km². Jest także właścicielem wielu wysp, z których największą jest wyspa Kong (100 km²).

Kambodża to przede wszystkim płaski kraj. W środkowej części płynie rzeka Mekong. Na północnym zachodzie znajduje się największe jezioro słodkowodne w Azji Południowo-Wschodniej, Tonle Sap. Na terytorium Królestwa istnieje kilka regionów geograficznych różniących się ukształtowaniem terenu i klimatem. Około połowy terytorium kraju zajmują wiecznie zielone lasy tropikalne (na północy, północnym wschodzie i południowym zachodzie w górach Cardamom). Te mokre dżungle są trudne do pokonania ze względu na fakt, że drzewa w nich zaplątane są roślinami z rodziny dipterocarp, które mają gigantyczne rozmiary (do 45 m). W lasach Kambodży rosną czerwone, czarne, drzewo sandałowe, kamfora, smalec i inne cenne gatunki drzew. Środkowy poziom lasów reprezentują winorośle i bambus.

Na równinach środkowych przeważa sawanna. Na płyciznach Zatoki Tajlandzkiej i w rzece Tonle Sap rosną namorzyny z krótkim, pełzającym krzewem.

Klimat Kambodży to głównie tropikalny monsun, bardzo gorący. Przez cały rok temperatura powietrza w cieniu mieści się w granicach + 25 do + 32 ° С. Wyróżnia się trzy pory klimatyczne.

Obywatele prawie wszystkich krajów wjeżdżających do Królestwa, potrzebują wizy do Kambodży. Istnieją trzy sposoby uzyskania wizy kambodżańskiej. Poprzez wniosek w ambasadzie, po przybyciu do Kambodży, a także aplikując przez Internet. Możesz dostać się do Kambodży samolotem lub autobusem z sąsiednich krajów - Tajlandii, Wietnamu i Laosu. Warto dodać, że w Kambodży oficjalnie idą dwie waluty - dolary amerykańskie i khmerskie riels. Wszędzie zapłacisz w dolarach.

Kambodża: co zobaczyć?

Jeśli lubimy zabytki, to naszym celem turystycznym powinna być Kambodża. Wiza jest stosunkowo prosta do uzyskania, a zwiedzanie Kambodży jest bezpieczne. Jeśli szukasz taniego wypoczynku, to idealnym rozwiązaniem jest właśnie Kambodża. Waluta, jaka tu obowiązuje, ma doskonały przelicznik, zwłaszcza w rozliczeniu dolarowym.

Kambodża jest skarbnicą dla turystów, którzy kochają historię starożytną. To przede wszystkim sama stolica państwa Phnom Penh. Miasto zostało po raz pierwszy stolicą państwa w 1434 roku. Jednak dopiero w 1866 roku stał się głównym miastem kraju. Od tego czasu znajduje się tutaj główna rezydencja króla Kambodży - Pałac Królewski w Phnom Penh. Jest to centrum administracyjne, gospodarcze i handlowe Królestwa Kambodży. Drugim najważniejszym po mieście Phnom Penh w Kambodży jest Battambang – centrum prowincji o tej samej nazwie i kompleks rolny położony na bogatym obszarze rolniczym, na którym uprawia się ryż, kawę, jutę i bawełnę.

Kambodża przyciąga turystów starożytnymi zabytkami, plażami i możliwością odwiedzenia dżungli, a także przyjazną naturą miejscowej ludności i egzotyczną lokalną kuchnią. Infrastruktura turystyczna jest mniej rozwinięta niż w sąsiednim Królestwie Tajlandii, ale znacznie lepsza niż Myanmar i Laos. W centrach turystycznych – Siem Reap, Phnom Penh i Sihanoukville, każdy znajdzie zakwaterowanie i rozrywkę dla swoich gustów i budżetu. Ponadto kraj ma ponad 20 parków narodowych z unikalną roślinnością i dziką przyrodą. Główne miejsca turystyczne w Królestwie Kambodży to stolica Phnom Penh, stolica kulturalna Siem Reap i kompleks świątynny Angkor, wakacje na plaży w Sihanoukville i wyspy Zatoki Tajlandzkiej.

Większość turystów przyjeżdża zobaczyć główne atrakcje Kambodży - wyjątkowy Angkor Wat i stolicę Phnom Penh. Jednak piękne zabytki kultury khmerskiej znajdują się nie tylko w pobliżu Siem Reap. Warto jechać nieco dalej od centrów turystycznych, aby zobaczyć niesamowite ruiny klimatycznej świątyni Beng Melia lub odkryć starożytne ziggurat – piramidę śmierci Koh Ker ukrytą w dżungli. Nie tylko architekturą szczyci się Kambodżą. Wodospad tysiąca lingamów Kbal Spean i ogromne jezioro Tonle Sap oraz pływające na nim wioski również są zachwycające.

Jeśli jesteś poważnie zainteresowany historią kraju, polecam odwiedzić muzeum ludobójstwa. Dawne więzienie Tuong Sleng otworzy oczy na tragiczną historię życia tego ludu. Wydarzenia, które miały miejsce w latach 70., podczas panowania Czerwonych Khmerów, zostały tu pokazane w sposób niezwykle ciekawy, choć drastyczny.

Kambodża: kiedy jechać?

Kiedy jednak jest najlepszy czas w Kambodży na wakacje? Zwiedzanie kraju przy nieustannie padającym deszczu może nie być komfortowe, a takim państwem jest jednak Kambodża. Atrakcje warto zanalizować zatem pod kątem pory deszczowej i suchej.

Kiedy latać do Kambodży? Mniej więcej w tym samym czasie, co w Tajlandii. Czeka na ciebie tropikalny klimat monsunowy. Istnieją dwie wyraźnie oznaczone pory roku: pora sucha i pora deszczowa. Pora deszczowa trwa od maja do października. Dużo deszczu pada od lipca do września. Jak to ma miejsce w krajach o podobnym klimacie, deszcze są bardzo silne, ale krótkotrwałe.

Pora sucha trwa od listopada do kwietnia i jest uważana za szczyt sezonu w Kambodży. Wtedy prawie nie ma deszczu, a w marcu i kwietniu obserwuje się najwyższe temperatury. Sama temperatura w ciągu roku wynosi od +25°C do +40°C. W miesiącach letnich średnio od +26°C do +32°C, w zimie od +22°C do +26°C. W ciągu roku spada od 750 do 2000 mm opadów, a wilgotność utrzymuje się powyżej 90%. Możesz pływać przez cały rok, ale latem zdarzają się huragany. Jeśli nie boisz się deszczu i chcesz zaoszczędzić pieniądze, możesz jechać do Kambodży latem.

 

Kambodża: bezpieczeństwo

Kambodża jest postrzegana jako kraj niebezpieczny. To jednak jeden z mitów, z jakimi zmaga się ten kraj. Przestępczość w kraju jest niewielka, a populacja jest przyjazna, co pozwala bezpiecznie podróżować do najbardziej odległych i odległych miejsc w kraju.

Raczej proste środki ostrożności podczas podróży po Kambodży pomogą zminimalizować zagrożenia. Wskaźnik przestępczości w Kambodży jest niski. Większość Kambodży jest spokojna i dobrze nastawiona do obcokrajowców. Wyższy wskaźnik przestępczości, jak zwykle, utrzymuje się w dużych miastach. Charakterystyczne są rabunki z wyrwaniem toreb, portfeli i sprzętu (aparaty i kamery wideo, telefony), kradzieże kieszonkowe. Aby uniknąć tych problemów, staraj się nie nosić toreb z dokumentami i pieniędzmi (wystarczy zabrać ze sobą kserokopię paszportu), nie noś przy sobie dużych pieniędzy.

Kambodża ma bardzo wysoki poziom korupcji. Chociaż ogólnie policja w Kambodży jest bardzo przyjazna dla turystów. Policjanci często przymykają oczy na drobne przestępstwa, takie jak kierowanie motocyklem przez cudzoziemca z nieważnymi prawami lub pozwalają na rozwiązanie problemu na miejscu za symboliczną „nagrodę”.

Kambodża: co przywieźć z podróży?

Z Kambodży możemy przywieźć wiele ciekawych podarunków dla naszych przyjaciół czy rodziny. Najczęstszym prezentem są produkty spożywcze, a także lokalnie wytwarzana biżuteria.

Korzystny klimat Kambodży sprzyja uprawie wyjątkowej i pysznej kawy. Najpopularniejszą odmianą, które warto kupić nie tylko dla siebie, ale także jako prezent dla swoich krewnych, jest kawa Mondolkiri. Ta jest sprzedawana w paczkach po 500 gramów, zarówno w ziarnach, jak i mielonych (mielenie zgrubne). Kawa ta przyciąga turystów nie wyrazistym aromatem, ale niezwykłą teksturą i bogactwem gotowego napoju.

W Kambodży można kupić najbardziej pachnące papryki na świecie. Jest sprzedawana na rynkach lub w sklepach z pamiątkami na wagę, a także w sklepach w postaci sosu. Średni koszt to 15 USD za kilogram. Istnieją cztery odmiany papryki Campotian. Popularnym wyborem są produkty palmowe. To drzewo jest głównym źródłem dochodów dla kraju. Każdy z nich jest przeznaczony do wytworzenia określonego produktu, więc wybór produktów palmowych w Kambodży jest bardzo duży. Możesz także kupić olej palmowy, ale lepiej jest używać go jako środka do pielęgnacji suchej i podrażnionej skóry, a nie jako produktu spożywczego. W prezencie z Kambodży możesz przynieść butelkę whisky palmowej – ma niezwykły słodki smak, co czyni ją szczególnie atrakcyjną.

W dżungli Kambodży żyją „gigantyczne pszczoły”, których miód jest uważany za wyjątkowy na całym świecie. Jego główną cechą jest konsystencja, jest tak płynna, że proces produkcyjny składa się tylko z trzech etapów: zbierania, ściskania komórek gołymi rękami i filtrowania. Dzięki minimalnemu przetwarzaniu w takim miodzie wszystkie witaminy i przydatne substancje są zachowane.

Ponieważ z winnicami w Kambodży nie jest najlepiej, miejscowi znajdują bardziej oryginalne produkty do robienia mocnych napojów. Na przykład wódka ryżowa, jest tutaj uważana za główny napój i będzie doskonałym prezentem dla znajomych. Ci, którzy lubią egzotyki, pokochają nalewkę na węże i skorpiony przywiezione z Kambodży (25 USD za 0,5 l). W rzeczywistości ten napój naprawdę ma wiele przydatnych właściwości, ponieważ zawiera rośliny lecznicze.

W Kambodży jest wiele pięknej biżuterii wykonanej z metali szlachetnych z kamieniami szlachetnymi. Biżuteria w Kambodży naprawdę wygląda drogo i jest wysokiej jakości, ale ważne jest, aby pamiętać, że w 90% przypadków, pod pozorem złotego pierścionka, zaoferują ci podróbkę. Prawdziwa biżuteria w sklepach kosztuje ponad 200 USD.