Freediving: na czym polega?

Freediving to nurkowanie bez użycia dodatkowego sprzętu. Innymi słowy, freediving to nurkowanie na bezdechu czy nurkowanie swobodne.

Główną zasadą freedivingu jest zawsze nurkowanie z partnerem. Freediving rekreacyjny to rozrywka i aktywny sport, który pozwala nam rozwijać się fizycznie, psychicznie i emocjonalnie. Freediving rekreacyjny służy wyłącznie do czerpania przyjemności z nurkowania. Nurkowanie w basenie to dobry restart dla mózgu zmęczonego życiem w dużym mieście. Po nim czujesz się wypoczęty i świeży. Ale nurkowanie w morzu to zupełnie inny proces, który pozwala znaleźć harmonię z naturą, poczuć wewnętrzny spokój i całkowitą swobodę poruszania się w przestrzeni.

Freediving pomaga poprawić zdrowie i kondycję. Udowodniono, że lekkie ćwiczenia hipoksyczne wpływają pozytywnie na wszystkie układy organizmu. Co ciekawe, freediving może również ustabilizować zdrowie psychiczne: ćwiczy zdolność radzenia sobie w stresujących warunkach i promuje lepszą koncentrację.

Kto może uprawiać freediving?

Nurkowanie bezdechowe jest dostępne prawie dla wszystkich. Freediving to aktywność, pełna przyjemnych wrażeń, euforii i inspirujących doświadczeń.

Freediving przyciąga teraz coraz więcej ludzi, rozwijając się nie tylko jako sport, ale także jako zdrowe hobby. Aktywność ta jest wskazana dla wszystkich tych, którzy ukończyli 18 lat. Jeśli nie istnieją oczywiście przeciwwskazania w postaci przewlekłych chorób związanych głównie z niewydolnością oddechową.

Freediving: od czego zacząć przygodę?

Podstawy freedivingu można opanować zarówno w basenach miejskich, jak i na wodach otwartych. Istnieje kilka systemów szkoleniowych. Różnią się one podejściem do treningu, ale szkolenie podstawowe z reguły opiera się na tym samym schemacie. Najpierw musisz poznać teorię freedivingu, a następnie rozpoczynają się zajęcia w wodzie. Pierwsze kroki to opanowanie techniki prawidłowego oddychania, podstawy bezpieczeństwa w wodzie oraz technika pływania i nurkowania w płetwach i bez nich.

Na świecie jest kilka szkół nauczania freedivingu:

AIDA - Association Internationale Pour Le Developpement De L'apnee

CMAS - Confédération Mondiale des Activités Subaquatiques

SSI - Scuba Schools International

PADI - profesjonalne stowarzyszenie instruktorów nurkowania

Różnice w treningu są całkowicie nieznaczne. Dlatego na początkowym etapie lepiej wybrać nie system, ale trenera, z którym będziesz się czuł komfortowo. Podstawowe umiejętności można opanować w basenie, a następnie można je szlifować na otwartych akwenach. Najlepsze warunki do trenowania są na Sri Lance, gdzie temperatura wody wynosi około 28 ° C, widoczność to 30-50 metrów i brak jest fal morskich. Dostępna głębokość pozwala ćwiczyć zarówno początkującym, jak i profesjonalistom.

Freediving: sprzęt

Jaki sprzęt jest niezbędny do uprawiania tego sportu? Jakie płetwy do freedivingu będą najlepsze? Pokrótce omówimy podstawowe wyposażenia każdego nurka.

 1. Głównym wyposażeniem są maska, płetwy, fajka i kombinezon. Wystarczy na trening, jak i nurkowanie amatorskie. Czasami potrzebne są ciężarki, a jeśli zanurzysz się w zimnej wodzie, neoprenowe skarpetki i rękawiczki.
 2. Maska jest potrzebna, aby zapewnić przestrzeń powietrza między oczami a wodą. Nie tylko chroni oczy przed podrażnieniami, ale także znacznie poprawia widoczność. Ponadto, dzięki specjalnemu „nosowi”, maska wyrównuje nacisk w okolicy oczu w stosunku do nacisku na głębokości zanurzenia.
 3. Fajka - w przeciwieństwie do tradycyjnego nurkowania, we freedivingu nie stosuje się jej stale, tylko w celu przygotowania do nurkowania. Jej zadaniem jest umożliwienie oddychania między zanurzeniami i ochrona dróg oddechowych przed wodą. Dzięki fajce freediver może leżeć na powierzchni wody i oddychać spokojnie, nie podnosząc głowy.
 4. Płetwy pomagają wykonywać mocniejsze ruchy nóg oraz sprawiają, że pływanie jest szybsze i bardziej energooszczędne. Musisz wybrać je pod kątem wielkości i sztywności. Płetwy nie powinny przeszkadzać ani odskakiwać. Aby poruszać się pod powierzchnią wody, zaleca się wybór bardziej miękkich modeli - są wygodniejsze. Jeśli zamierzasz zejść na większe głębokości i profesjonalnie zaangażować się w freediving - powinieneś kupić twarde płetwy.
 5. Kombinezon – w wodzie temperatura ciała spada szybciej niż na lądzie. Dlatego do wygodnego nurkowania potrzebny nam będzie kombinezon. Może być „suchy” (nie przepuszczający wody) i „mokry” (taki kombinezon przepuszcza trochę wody). Ta ostatnia opcja jest bardziej popularna, ponieważ jest tańsza i znacznie wygodniejsza w użyciu. Pod „mokrym” kombinezonem nie trzeba nosić dodatkowych ubrań (oprócz kostiumu kąpielowego). Kombinezony „suche” stosuje się przy najniższych temperaturach wody - poniżej +15 ° C. Pod nie zakłada się ciepłe ubrania. Pomiędzy ciałem a wodoodpornym materiałem kombinezonu tworzy się warstwa powietrza, która zapobiega utracie ciepła. Z powodu tej warstwy nurkowanie w modelu „suchym” jest trudniejsze.
 6. Ołowiany ładunek umieszcza się na pasku i jest potrzebny do zrekompensowania pływalności skafandra - aby zapobiec wypłynięciu osoby na powierzchnię. Zazwyczaj taki sprzęt jest dostępny we wszystkich bazach szkoleniowych oraz w firmach, które organizują bezpłatne nurkowanie na wodach otwartych.

Freediving: bezpieczeństwo

Nurkowanie pod wodą relaksuje i oczyszcza myśli, dzięki czemu można je porównać do medytacji. Aby praktykować freediving bezpiecznie, należy stosować się do ściśle określonych zasad. Instruktorzy freedivingu opracowali zestaw zasad, które pomagają zapewnić bezpieczeństwo podczas nurkowania.

 • Nie nurkuj sam. Nurkować można tylko pod nadzorem partnera.
 • Nie nurkuj w tym samym czasie z partnerem. Podczas nurkowania partner musi monitorować stan kabla. Freediver musi poruszać się wzdłuż kabla na wszystkich etapach nurkowania.
 • Partner musi być w stanie ewakuować freediver z głębokości co najmniej 15 m i musi mieć dobrze się znać na zasadach pierwszej pomocy, sztucznego oddychania i obchodzenia się z tlenem.
 • Podczas nurkowania na głębokość większą niż 30 metrów zespół ubezpieczeniowy musi mieć sprzęt do nurkowania i sprzęt do awaryjnej ewakuacji z wody lub należy użyć smyczy i systemu powrotnego freediver na powierzchnię.
 • Po nurkowaniu z akwalungiem musi upłynąć co najmniej 12 godzin przed nurkowaniem ze wstrzymaniem oddechu.
 • Nie poddawaj się pragnieniu osiągnięcia zamierzonej głębokości za wszelką cenę.
 • Prawidłowo wybierz obciążenie.
 • Przed nurkowaniem przygotuj z partnerem kompletny plan i oceń warunki nurkowania w morzu.
 • Każdy nurek powinien wiedzieć, kogo i kiedy ubezpieczyć.
 • Każdy nurek powinien wiedzieć, co robić w nagłym wypadku.
 • Należy wziąć pod uwagę wszystkie warunki wpływające na proces nurkowania i bezpieczeństwo: prąd, widoczność pod wodą, temperaturę wody, fale morskie i intensywność żeglugi.
 • Jeśli widoczność jest słaba, na przykład podczas nurkowania w jeziorze, należy podjąć dodatkowe środki bezpieczeństwa.
 • Temperatura wody wpływa na wybór kombinezonu i wagi.
 • Pomiędzy nurkowaniami na duże głębokości należy zachować przerwę wynoszącą co najmniej 5 minut, którą można wydłużyć do 8 minut w zależności od temperatury wody. Jest to konieczne, aby znormalizować bilans gazowy w organizmie i doprowadzić zawartość tlenu, dwutlenku węgla i kwasu mlekowego do normy.
 • Nie obracaj się zbyt szybko na dnie.
 • Nie patrz w dół podczas nurkowania i w górę podczas wspinaczki.
 • Nie nurkuj, jeśli jesteś zmęczony lub przeziębiony.
 • Przestrzegaj zasad nawodnienia i diety.
 • Słuchaj swojego ciała.

Rekord freediving

Rekordy w freedivingu odnotowuje się w zależności od dyscypliny. Główną organizacją zaangażowaną w rejestrację i prowadzenie zawodów jest AIDA (Apnea Development Association). Według AIDA istnieje 8 dyscyplin nurkowania swobodnego i rekordów: 3 dyscypliny w basenie i 5 dyscyplin głębinowych. Wymieńmy najpopularniejsze z nich.

Jeśli chodzi o dyscypliny w zamkniętych akwenach, to zawody odbywają się w basenie o długości 25/50 metrów, minimalna głębokość wynosi 90 cm. Freediver wstrzymuje oddech na maksymalny czas, leżąc twarzą w wodzie. Rekord świata:

 • mężczyźni 11 min 35 sekund - Stéphan Mifsud;
 • kobiety 9 min 02 s - Natalya Molchanova.

Dynamics Without Fins (Dynamic Without Fins, DNF) - freediver pływa długo pod wodą, wstrzymując oddech, wykorzystując jedynie siłę własnych mięśni. Jak sama nazwa wskazuje, pływanie odbywa się za pomocą aparatów ortodontycznych, płetw lub innych urządzeń zapewniających dodatkowe przyspieszenie. Rekord świata:

 • mężczyźni 218 m - David Mullins;
 • kobiety 182 m - Natalya Molchanova.

Dynamika z płetwami (Dynamic With Fins, DYN) - freediver pływa w monofinie lub płetwach pod wodą, wstrzymując oddech. Rekord świata:

 • mężczyźni 281 m - Goran Colak;
 • kobiety 234 m - Natalya Molchanova.

Dyscypliny na wodach otwartych odbywają się na pełnym morzu. Freediver przygotowuje się do nurkowania, trzymając się boi, do której przywiązany jest kabel. Zgodnie z regulaminem zawodów zawodnik musi przynieść na powierzchnię metkę z symbolem głębokości i przekazać ją sędziemu. Zawieszka znajduje się na deklarowanej głębokości, na specjalnej platformie na końcu kabla i jest do niej przymocowana, dzięki czemu można ją łatwo oderwać bez zbędnego wysiłku.

Stała waga bez płetw (CNF) - freediver schodzi pionowo w dół i unosi się, aby wstrzymać oddech, wykorzystując jedynie siłę własnych mięśni. Nie stosuje się żadnych dodatkowych środków promocji pod wodą, zabronione jest poruszanie się po kablu przy użyciu rąk. Ta dyscyplina jest jednym z najtrudniejszych, swobodnych nurkowań w czystej postaci, bez użycia dodatkowego sprzętu. Rekord świata:

 • mężczyźni 101 m - William Trubridge;
 • kobiety 69 m - Natalya Mochanova.

Constant Weight (CWT) - freediver schodzi pionowo w dół i unosi się, aby wstrzymać oddech, używając monofina lub zwykłych płetw. Zabrania się ciągnięcia za kabel lub zmiany ciężaru ładunku podczas nurkowania. Dotykanie kabla jest dozwolone tylko w dolnym punkcie, aby zakończyć zejście i rozpocząć wynurzanie. Najpopularniejsza dyscyplina i najczęściej wiąże się z freedivingiem. Rekord świata:

 • mężczyźni 128 m - Aleksiej Molczanow;
 • kobiety 101 m - Natalya Molchanova.

Unlimited (No Limit, NLT) - freediver schodzi na tor i wyskakuje z balonem wypełnionym powietrzem, kombinezonem do nurkowania, pasem z nadmuchiwanymi elementami lub innym wybranym sprzętem. To najniebezpieczniejsza dyscyplina. Rekord świata:

 • mężczyźni 214 m - Herbert Nitsch;
 • kobiety 160 m - Tanya Streeter.