Festiwale muzyczne: Pol’and’Rock Festival (Przystanek Woodstock)

Festiwale takie jak Przystanek Woodstock to nie tylko muzyka. To relacje, nowe znajomości, czas dla starych przyjaciół, a dla wielu osób także synonim dojrzewania, wkraczania w dorosłość i doznawania wolności. Pierwsza edycja festiwalu miała miejsce w roku 1995 w Czymanowie. Jego inicjatorem jest Jerzy Owsiak, który postanowił w ten sposób podziękować wolontariuszom za udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Sama nazwa wywodzi się od legendarnego festiwalu Woodstock. Od samego początku wstęp na festiwal jest bezpłatny dla widzów.

Przystanek Woodstock doczekał się już 25 edycji, choć od roku 2018 ze względów prawnych (zastrzeżenie słowa "Woodstock") zmienił swoją nazwę na Pol’and’Rock Festival. Początkowe edycje festiwalu odbywały się w Czymanowie, Cieszynie, Żarach oraz Lęborku, a od wielu lat stałym miejscem organizacji festiwalu jest Kostrzyn nad Odrą. Podczas trwającego 2 lub 3 dni muzycznego święta koncerty dają liczne zespoły z Polski i zza granicy, a uczestnicy w większości mieszkają na ogromnym polu biwakowym. Nie brakuje zaplecza gastronomicznego i sanitarnego. Jeśli chodzi o polskie festiwale muzyczne, Pol'and'Rock Festival jest dziś jednym z najlepiej zorganizowanych.

Choć wokół festiwalu zdarzały się na przestrzeni lat kontrowersje, Pol’and’Rock Festival był i pozostaje dla tysięcy osób miejscem wolnym od trosk i wspaniałym. Ten najpopularniejszy festiwal muzyczny wrósł w polską tradycję i tożsamość tak samo, jak WOŚP.