23 czerwca wystartował wakacyjny plebiscyt Travelera „Cuda Polski 2023”, w którym o miano „cudu” powalczą wciąż turystycznie nieodkryte atrakcje z każdego województwa. O tym, kto zwycięży zadecydują czytelnicy w głosowaniu internetowym. Poniżej przedstawiamy nominowanych z Małopolskiego i Śląskiego. 

Cuda Polski National Geographic Traveler 2023: nominacje z województwa małopolskiego 

  • Krakowski Szlak Modernizmu. To 10 tras, po przemierzeniu których można znacznie lepiej poznać architekturę Krakowa i jego historię. Jednocześnie Instytut Architektury stworzył stronę internetową szlakmodernizmu.pl – doskonałą bazę wiedzy na temat architektury modernistycznej i postmodernistycznej miasta. Wśród tras znalazły się m.in. takie jak Aleje Trzech Wieszczów, Nowa Huta, Półwsie Zwierzynieckie, Stare Miasto, ale też szlaki schodzące z utartych turystycznych traktów. 

Krakowskie Szlaki Modernizmu / Fot. Adobe Stock

  • Pustynia Błędowska. „Polska Sahara” to jedyne miejsce w naszym kraju, w którym przyroda stworzyła unikatowy ekosystem pustynny. To także największy w Polsce obszar lotnych piasków, liczący przeszło 33 kilometry kwadratowe. Dziś jest to obszar objęty ochroną.  

Pustynia Błędowska / Fot. Adobe Stock

  • Trasa rowerowa VeloDunajec. To najpiękniejsza trasa rowerowa w Małopolsce, przecina 7 pasm górskich, objeżdża 3 duże jeziora i zagląda pod bramy 7 zamków. Zaczyna się pod Tatrami, a w Wietrzychowicach – miejscu, gdzie Dunajec wpada do Wisły – spotyka się z Wiślaną Trasą Rowerową. 

Trasa rowerowa VeloDunajec / Fot. Adobe Stock

Cuda Polski National Geographic Traveler 2023: nominacje z województwa śląskiego

  • Trójwieś Beskidzka. Istebna, Koniaków i Jaworzynka to trzy malownicze wioski położone w Beskidach, tuż przy granicy z Czechami i Słowacją (tzw. trójstyk granic). Znane są z kultywowania tradycyjnego rękodzieła – rzeźby, haftu, snycerki i słynnej koronki koniakowskiej.  

Trójwieś Beskidzka / Fot. Adobe Stock

  • Żelazny Szlak Rowerowy. Niemal 55-kilometrowa trasa w formie pętli przebiegającej przez polsko-czeskie pogranicze. Szlak przebiega przez teren 5 gmin. Motywem przewodnim trasy jest tematyka kolei, która dawniej łączyła te tereny, wywierając duży wpływ na gospodarkę i infrastrukturę.    

Żelazny Szlak Rowerowy / Fot. Adobe Stock

  • Muzeum Zamkowe w Pszczynie. Pszczyna to malownicze miasto zwane Perłą Górnego Śląska. Największą atrakcją miasta jest Muzeum Zamkowe należące do najpiękniejszych rezydencji w Polsce. Na terenie zabytkowego parku znajduje się Pokazowa Zagroda Żubrów, gdzie spotkać można nie tylko żubry, ale też muflony, jelenie i sarny.  

Muzeum Zamkowe w Pszczynie / Fot. Adobe Stock

Weź udział w plebiscycie „Cuda Polski National Geographic Traveler 2023” i wytypuj najciekawsze miejsca w Polsce. Głosy można oddawać za pośrednictwem strony cudapolski.national-geographic.pl. Głosowanie potrwa do 16 lipca, a laureatów tegorocznej edycji wydarzenia poznamy 24 lipca.