Chile: gdzie leży?

Chile to raj dla podróżników, którzy chcą przeżyć coś całkiem nowego i niesamowitego. Gdzie jest Chile? To państwo położone w Ameryce Południowej. Ma bardzo charakterystyczny, nietypowy kształt - ciągnie się długim pasem wzdłuż całego wybrzeża zachodniego kontynentu. Graniczy z trzeba innymi państwami - Peru, Argentyną, Boliwią. Cała zachodnia część kraju jest jednocześnie linią brzegową, którą oblewa Ocean Spokojny. W granicach kraju znajdują się też liczne, niewielkie przybrzeżne wyspy i wyspy leżące w większym oddaleniu od kontynentalnej części terytorium (archipelag Juan Fernández, Wyspa Wielkanocna, Sam Ambrosio). Jak wygląda flaga Chile? Jest nieco podobne na polskiej: biało - czerwona, jednak w górnym lewym roku znajduje się niebieski kwadrat z białą gwiazdą.

Ze względu na nietypowe rozciągnięcie Chile wzdłuż Ameryki Południowej, w kraju występuje szeroka i niezwykła gama zjawisk klimatycznych. Na północy państwa panuje wybitnie suchy klimat zwrotnikowy. Znajduje się tu Pustynia Atakama, gdzie deszcz nie padał od ponad 400 lat. im dalej na północ, tym chłodniejszy klimat Chile - w środkowym regionie odpowiada on klimatowi podzwrotnikowemu morskiemu, następnie umiarkowanemu morskiemu, by wreszcie na najdalej wysuniętych na południe krańcach przejść w klimat subpolarny. Na terenie Chile znajduje się także jeden z pięciu ekoregionów śródziemnomorskich o wspaniałych warunkach dla rolnictwa.

 

 

Chile jest krajem zróżnicowanym także pod względem powierzchni. Jego najwyższym punktem jest zarazem najwyższy aktywny (drzemiący) wulkan świata, Ojos del Salado o wysokości 6885 m n.p.m. Sieć rzeczna na terenie kraju nie jest zbyt dobrze rozwinięta - najważniejsza jest rzeka Loa o długości 40 km, uchodząca do Oceanu Spokojnego.

Stolicą Chile jest Santiago, miasto liczące około 5,4 mln, co stanowi 1/3 wszystkich mieszkańców kraju. Znajduje się w środkowym regionie państwa. Mieści się tutaj port morski, międzynarodowy port lotniczy oraz uniwersytety i atrakcje turystyczne.