W tym artykule:

  1. Arktyka zwierzęta - czy to lodowa pustynia?
  2. Arktyczne zwierzęta - jak działają na nie zmiany klimatu
  3. Arktyka wciąż nie jest chroniona przed eksploatacją
  4. Ocieplenie klimatu sprzyja arktycznej turystyce
Reklama

Przez 10 miesięcy w roku skuta lodem i wieczną zmarzliną, przez cztery pogrążona w ciemnościach. Arktyka – region rozciągający się na północ od koła polarnego aż do bieguna północnego – to jeden z ostatnich prawdziwie dzikich obszarów naszej planety.

Tu przetrwają tylko najwytrwalsi i najlepiej dostosowani. Zwierzęta Arktyki miały ok. 3 mln lat, żeby przystosować się do panujących tu surowych warunków.

Arktyka zwierzęta - czy to lodowa pustynia?

Na pierwszy rzut oka na śnieżnej pustyni i połaciach lodu skuwających Ocean Arktyczny nie ma nic. Ale zamieszkujący te ziemie ludzie – od Alaski, przez północną Kanadę, Grenlandię, po Norwegię i Rosję – wiedzą, że zarówno tundra, jak i okolice bieguna tętnią życiem.

Rdzenna ludność Arktyki to Inuici, Lapończycy, Czukcze i Nieńcy. Ludzie dostosowali się do niezwykle trudnych warunków życia, tworząc wyjątkowe kultury.

Zmiany na mapie świata. Poznajcie Ocean Południowy

Ocean Południowy dołącza do Pacyfiku, Atlantyku, Oceanu Indyjskiego i Oceanu Arktycznego. Towarzystwo geograficzne National Geographic Society uwzględni nową nazwę akwenów otaczających Anta...
Ocean
fot. Getty Images

Są też świadkami niepokojących przemian. Pod wpływem zmian klimatycznych środowisko żyjących tu zwierząt zmienia się i kurczy w alarmującym tempie.

W Arktyce mogą przetrwać głównie rośliny o znacznym stopniu specjalizacji. Najczęściej są karłowate i o krótkim okresie wegetacji. Na cieplejszych, subarktycznych obszarach częściej występują drzewa. Na obszarach o trwałej pokrywie lodowej dochodzi czasem do zjawiska zwanego zakwitem lodu. Jest ono wywołane masowym wystąpieniem glonów.

Legendy o niedźwiedziach okazały się prawdą. Używają narzędzi do polowań

Rdzenni mieszkańcy Grenlandii i Kanady od setek lat przekazują sobie historie o niedźwiedziach zabijających morsy przy użyciu prostych narzędzi. Czy mają rację?
Niedźwiedzie polarne
fot. Getty Images

Jakie zwierzęta żyją na Arktyce? Najbardziej znane to:

Zabezpieczenie przed trudnymi warunkami daje ssakom znaczna grubość futra i warstwa tłuszczu. Olbrzymia większość spotykanych w Arktyce ptaków morskich nie gniazduje tam, a jedynie żeruje w czasie krótkiego okresu obfitości pożywienia.

Arktyczne zwierzęta - jak działają na nie zmiany klimatu

Topniejący coraz szybciej arktyczny lód powoduje, że tutejsze drapieżniki tracą swoje miejsca polowań lub giną z głodu na dryfujących krach. Dotyczy to zwłaszcza niedźwiedzi polarnych.

Kultura jedzenia, czyli jak polują orki

Orki pokazują, na co je stać, gdy wspólnym wysiłkiem organizują sobie coś na ząb.
02-adult-male-herding-herring-670

Populacja fok też jest zagrożona. Topniejący lądolód spowodował, że do Arktyki zaczęły przypływać nigdy wcześniej nie zapuszczające się tak daleko na północ orki. To najgroźniejszy podwodny zabójca fok, który nowe żerowiska traktuje jak wiecznie pełną lodówkę.

Arktyka wciąż nie jest chroniona przed eksploatacją

Mimo apeli naukowców, Arktyka nie doczekała się międzynarodowego porozumienia, który zapewniałby ochronę tutejszej przyrody. Neutralna terytorialnie Antarktyda chroniona jest kilkakrotnie ratyfikowanym i poprawianym traktatem z 1959 r.

Historyczna wyprawa na nieodkryte lądy Arktyki. Co kryje się za Grenlandią?

Wiele miejsc Arktyki wciąż jest owianych tajemnicą. Uczestnicy przełomowej wyprawy mają poszerzyć naszą wiedzę o planecie.
Historyczna wyprawa na nieodkryte lądy Arktyki. Co kryje się za Grenlandią?
fot. Getty Images

Natomiast regiony Arktyki należą do konkretnych państw, którym na razie nikt nie może zabronić prób wydobycia gazu czy ropy. Zapędy te wciąż najskuteczniej hamuje tutejsza zima, ale klimat się ociepla. Z roku na rok średnie temperatury rosną, a winę za to ponosi nasza cywilizacja.

Dno morskie Arktyki kryje co najmniej 90 miliardów baryłek ropy naftowej i ok. 1,67 biliona metrów sześciennych gazu ziemnego. Obficie występują również złoża metanu.

Ocieplenie klimatu sprzyja arktycznej turystyce

Po wodach Oceanu Arktycznego, morzach: Barentsa, Beauforta czy Beringa, kursuje więcej statków niż kiedykolwiek przedtem. Wynika to z faktu, że pokrywa lodowa jest znacznie cieńsza.

Sprawdź swoją wiedzę o Grenlandii. Jakie gatunki zwierząt tam żyją?

Zwierzęta Grenlandii żyją w wyjątkowo niesprzyjającym miejscu, gdzie temperatury tylko miejscami osiągają wartości dodatnie, przez cały rok wieje silny wiatr, a pokrywa lodowa jest stałym...
Zwierzęta Grenlandii - jakie gatunki tam mieszkają? Ciekawostki o faunie Grenlandii
fot. Getty Images

Coraz prężniej, lecz niekoniecznie z poszanowaniem środowiska naturalnego, rozwija się przemysł turystyczny. Problem w tym, że jeśli każdy zechce obejrzeć cuda Arktyki na własne oczy, za kilkadziesiąt lat nie będzie czego oglądać.

Zobacz niezwykłe zdjęcia Floriana Schulza, autora zdjęć filmu "To the Arctic 3D".
GALERIA >>>

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama