Sekcja Podróż do Azji  to filmowe wyprawy, które dają szansę odwiedzenia zakątków, o których nie wspominają żadne przewodniki i spotkanie z ludźmi, których życia nie dokumentują kolorowe magazyny. Festiwal Filmowy Pięć Smaków po raz pierwszy będzie dostępny dla publiczności w całej Polsce, ponieważ w całości odbędzie się online na autorskiej platformie VOD. 

Sekcja Podróż do Azji to przegląd fabuł, w których spotykają dwa wątki: wędrówka - ta realna i ta metaforyczna - oraz żywioł wody, dający i odbierający życie, głęboko wpisany w lokalne mitologie i tradycje. Publiczność odkrywać będą także ukryte rejony kontynentu, lokalne tradycje i najważniejsze więzi, kształtujące życie w większych i mniejszych ludzkich skupiskach.

Możliwości dalekich wojaży zostały w tym roku znacząco ograniczone, nie oznacza to jednak, że musimy rezygnować z odwiedzania malowniczych wybrzeży i ukrytych w dalekich górach miasteczek. Program sekcji obejmuje różne aspekty świadomego podróżowania: kontemplowanie odchodzących w przeszłość tradycji, poznawanie społeczności głęboko związanych ze swoim lokalnym środowiskiem, szukanie odmiennych sposobów myślenia i odkrywanie w dalekich stronach tego, co nam bardzo bliskie. 

W programie sekcji: 

Kadr z filmu "Hotel Wyzwolenie"

Hotel Wyzwolenie


Mukti Bhavan / Hotel Salvation, reż. Shubhashish Bhutiani, Indie 2016

Nagrody: Asian Academy Creative Awards - najlepszy scenariusz; Filmfare Awards - najlepszy scenariusz; Indian FF Stuttgart - najlepszy film; IFF of India - najlepszy film; Jagran FF - najlepszy aktor; National Film Awards of India - wyróżnienie dla najlepszego filmu; Rajasthan IFF - najlepszy aktor, najlepszy film; River Bend FF - najlepszy film, Venice FF - Biennale Award dla najlepszego filmu; Vesoul Asian FF - nagroda krytyków dla najlepszego filmu;  Washington DC South Asian FF - najlepszy aktor.

Były nauczyciel Daya czuje, że jego dni dobiegają końca: by godnie powitać nadchodzący kres, chce udać się do świętego miasta Waranasi. Upartemu ojcu asystuje uwikłany w niekończące się biznesowe sprawy syn. W stykającym się z wodami Gangesu hotelu, nawiedzanym przez insekty i sprzedawców marijuana lassi, mężczyźni spotkają się z nieodgadnionymi ścieżkami losu i zrewidują swoje cokolwiek szorstkie relacje. Rozgrywający się w niezwykłych sceneriach historycznego miasta komediodramat podbił serca publiczności na całym świecie, umiejętnie balansując ciepły humor i melancholię z nienachalnym filozoficznym przesłaniem. 

Kadr z filmu "Mekong 2030"

Mekong 2030


Mekong 2030, reż. Kulikar Sotho, Anysay Keola, Sai Naw Kham, Anocha Suwichakornpong, Pham Ngoc Lan, Laos 2020

Wyimek z życia rdzennej społeczności Bhutańskiej wioski, dystopijne science fiction, fantazja o współczesnej religijności: nowelowy film grupy niezależnych autorów z Azji Południowo Wschodniej to różnorodna tematycznie i formalnie opowieść o przyszłości jednej z największych rzek świata. To od niej zależy los wielu ekonomii w regionie, to ona daje i odbiera żyzne grunty, to ona jest źródłem legend i lokalnych mitów. Mozaikowy portret jej wybrzeży w Mjanmie, Wietnamie, Kambodży, Tajlandii i Laosie to awangardowa refleksja nad przemijaniem i wprowadzanymi przez człowieka zmianami w odwiecznym rytmie przyrody. 

Kadr z filmu "Morski potwór"

Morski potwór


Baconaua / Sea Serpent, reż. Joseph Laban, Filipiny 2017

Nagrody: Cinemalaya Independent FF - najlepsza reżyseria, zdjęcia, nagroda specjalna Jury; Young Critics Circle Philippines - najlepszy film, najlepsze osiągnięcia w sztuce operatorskiej i scenografii.

Trójka rodzeństwa z gasnącą nadzieją oczekuje na powrót ojca, który nie wrócił z połowu: po dziewięćdziesięciu dniach nieobecności tradycyjnie będą musieli odprawić ceremonię pochówku. Najstarsza córka oswaja się z nową rolą głowy rodziny, podczas gdy wioskę nawiedza tajemnicza plaga: na wybrzeżu pojawiają się setki błyszczących czerwienią w morskich wodach jabłek. Niezwykle nastrojowa historia czerpie z lokalnej mitologii, snując niespieszną opowieść o kręgu życia, budując zarazem refleksję o wyspiarskiej filipińskiej tożsamości. 

Kadr z filmu "Nad rzeką Takatsu"

Nad rzeką Takatsu


Takatsugawa / The Takatsu River, reż. Yoshinari Nishikori, Japonia 2019

Prefektura Shimane słynie z tańca kagura, z którego wywodzi się słynny japoński teatr kabuki. Odpływ młodych ludzi do miast sprawia, że brakuje rąk, w które tancerze mogliby przekazać tajniki dawnej sztuki. Powrót jednego z nich staje się okazją do zaskakujących spotkań, długo odkładanych rozmów i szukania tego, co wciąż spaja niewielką społeczność. Pełna uroku fabuła nostalgicznie portretuje jeden z mniej znanych zakątków Japonii, z psychologiczną wrażliwością pokazując złożoność więzi sąsiedzkich i szukając równowagi między nieuchronnymi zmianami a szacunkiem dla tradycji. 

Kadr z filmu "Wioska Ohong"

Wioska Ohong


He feng cun / Ohong Village, reż. Lim Lung-yin, Tajwan, Czechy 2019


Nagrody: Torino FF - Cipputi Award za reżyserię

Na najdalej wysuniętym na południe krańcu Tajwanu mieszkańcy rybackiej wioski szykują się do corocznego festiwalu religijnego. Sheng wraca w rodzinne strony owiany aurą spektakularnego sukcesu, na pytania o swoją pracę odpowiada jednak wymijająco. Jego ojciec, właściciel wielkiej farmy ostryg, również zdaje się coś ukrywać. Niezwykły wizualnie, zrealizowany na taśmie 16mm debiut inspirowany kinem Tarkowskiego to nastrojowy portret społeczności, której egzystencja zagrożona jest przez zachodzące w wielkim świecie zmiany. 

Kadr z filmu "Wyspa syren"

Wyspa syren


Ineojeonseol / Mermaid Unlimited, reż. O Muel, Korea Południowa 2017

Krnąbrna olimpijska pływaczka z problemami zostaje wysłana na skalistą wyspę, której notorycznie brakuje reprezentacji w zawodach sportowych. Ma szkolić w pływaniu synchronicznym grupę kobiet, zajmujących się tradycyjną sztuką poławiania muszli - a te, rzecz jasna, z dużą podejrzliwością podchodzą do wymysłów miastowej dziewczyny, z góry patrzącej na ich mistrzowskie zdolności. Brawurowa opowieść o przełamywaniu barier, rodzącej się w bólach kobiecej solidarności i sensie sportowej rywalizacji to równocześnie świetna rozrywka i unikalny wgląd w niezwykłą kulturę wulkanicznej Jeju.

W ramach 14. AFF Pięć Smaków znalazło się siedem sekcji filmowych: Podróż do Azji, Kino ze Smakiem, Parasites, Azjatycki VR, Hongkong dziś, Asian Cinerama i Nowe Kino Azji. Szczegółowy program, aktualności, karnety i bilety: www.piecsmakow.pl. Ceny - karnet: 100 zł (pozwala na obejrzenie wszystkich filmów z programu), dostęp na pojedynczy seans: 18 zł, pakiet doświadczeń VR: 30 zł.