Pielgrzymka do Mekki, czyli hadżdż, jest jednym z filarów Islamu. Każdy mężczyzna musi ją odbyć przynajmniej raz w życiu. Nic dziwnego, że w czasie tzw. miesiąca pielgrzymki władze Arabii Saudyjskiej od lat zmagają się z olbrzymim napływem ludzi. Każdego roku w uroczystościach bierze udział około 2,5 miliona muzułmanów. 

Gdzie jest Mekka?

Mekka to miasto na zachodzie Arabii Saudyjskiej. Do wybrzeża Morza Czerwonego jest stąd zaledwie 180 km. Mekka jest stosunkowo dużym miastem. Na stałe mieszka tu ponad 1,5 miliona ludzi. Muzułmanie wierzą, że to w tym mieście właśnie w 571 roku przyszedł na świat prorok Mahomet, założyciel pierwszej wspólnoty islamu. 

W arabskim manuskrypcie sprzed tysiąca lat słynne sanktuarium z Czarnym Kamieniem w Mekce pokazywano jako centrum świata. Dziś Mekka wygląda znacznie inaczej niż na starych zdjęciach. Meczet z sanktuarium wielokrotnie przebudowywano, aby pomieścić więcej pielgrzymów i zapewnić im bezpieczeństwo. Pomimo tych działań i tak dochodzi do tragedii. W 2006 roku stratowanych na śmierć zostało prawie 400 pielgrzymów, w 2015 roku – około tysiąca. Podczas pandemii koronawirusa świat zachwyciły jednak zdjęcia, na których widać było zachowywanie dystansu społecznego w najświętszym miejscu islamu

Współcześnie miasto Mekka nie ogranicza się tylko do sanktuarium. Dziś to wielkie, nieustannie rozbudowujące się miasto.

MekkaMekka nocą podczas miesiąca pielgrzymek. Fot. Mohamed Reedi/Getty Images

Gdzie znajduje się czarny kamień?

Sanktuarium nazywa się Al-Kaba, czyli sześcian. Ważnym jego elementem jest znajdujący się w narożniku Czarny Kamień. Wedle tradycji archanioł Gabriel przekazał go Abrahamowi. Pierwotnie nie był czarny, lecz stał się taki z powodu wchłaniania grzechów pielgrzymów. Badacze sądzą, że relikwia składa się z kawałków meteorytu lub lawy. Czarny Kamień jest umieszczony we wschodniej części Al-Kaby. Dla wyznawców to dar z nieba, który miał wskazać ludziom, gdzie składać ofiarę Bogu. Al-Kaba to zbudowany z granitu i drewna wielki relikwiarz, sanktuarium, dom Boga. Wokół wzniesiono największy meczet świata: Al-Masdżid al-Haram

Zdaniem badaczy Czarny Kamień był przedmiotem kultu już w czasach przedislamskich, a w miejscu Al-Kaby pierwotnie znajdowała się świątynia dawnych arabskich bóstw plemiennych.

Kim był Mahomet?

Muhammad ibn Abd Allah ibn Abd al-Muttalib jest uznawany za założyciela islamu i głosiciela księgi „Koran". Tradycyjnie przyjmuje się, że prorok przyszedł na świat w 570 roku w Mekce, a zmarł w 632 roku w Medynie, dokąd musiał uciekać wraz ze swoimi pierwszymi zwolennikami w 632 roku. Stworzona i rozpowszechniona przez Mahometa religia nawiązywała do tradycji judaizmu i chrześcijaństwa. Sama nazwa „islam" oznacza „podporządkowanie się" człowieka Bogu. Najważniejszym pismem wyznawców islamu jest Koran. Zgodnie z tradycją święta księga została objawiona Mahometowi przez Boga. Więcej o tym, jak narodził się kult Allaha, przeczytasz tutaj

W 2022 roku na niecałe 2 miliardy ludzi uznaje się za wyznawców islamu. 

MekkaMuzułmanie modlący się wokół sanktuarium Al-Kaba. Fot. Jasmin Merdan/Getty Images

Pielgrzymka do Mekki – Co warto wiedzieć

  • Każdy muzułmanin powinien odbyć pielgrzymkę do Mekki przynajmniej raz w życiu. 
  • Jeśli wyznawcy islamu zdrowie lub majątek nie pozwalają na odbycie pielgrzymki, ma prawo wyznaczyć swojego zastępcę. 
  • Pielgrzymki odbywają się w 12. miesiącu kalendarza muzułmańskiego (Zu al-hidżdża).
  • Przed wejście do sanktuarium należy się obmyć, przybrać proste białe szaty i sandały. 
  • Pielgrzymi okrążają Al-Kabę 7 razy.
  • Dostojni goście z gubernatorem Mekki na czele machają miotłami i czyszczą pomieszczenie wodą ze studni Zamzam z dodatkiem destylatu z płatków różanych.