Najmniejszy pies świata należy do rasy, która słynie z niewielkich rozmiarów. Mowa oczywiście o chihuahua. Pieski mierzą zazwyczaj nie więcej niż około 25 cm wysokości. Zdarzają się jednak jeszcze mniejsze okazy. Wśród nich prawdziwą rekordzistką jest suczka o imieniu Pearl. W Polsce nazywałaby się Perełką. W jej przypadku jest to jak najbardziej trafiona ksywka.

Ile mierzy najmniejszy pies świata?

W 2023 r. ta dwuletnia sunia oficjalnie trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa jako najmniejszy pies świata. Mimo swojego wieku (przeliczając z psich na ludzkie, ma 24 lata) niewiele urosła od urodzenia. Obecnie mierzy zaledwie 9,14 cm i nie zanosi się na to, żeby w przyszłości miała urosnąć. Dla porównania: banknot o nominale 50 zł ma niewiele ponad 13 cm długości. To obrazuje, jak mała jest Pearl. „Przerasta” ją nawet puszka Coca-Coli czy paczka paluszków. Przy takich rozmiarach Pearl ma też niewielką wagę. Waży mniej niż piłka do baseballa, czyli poniżej 150 g (około 5 uncji).

Pearl mieszka w Stanach Zjednoczonych, a dokładnie na Florydzie w Orlando. Jej opiekunką jest Vanesa Semler. W rozmowie z przedstawicielami Księgi Rekordów Guinnessa przyznała, że mimo niewielkich rozmiarów Pearl ma gigantyczną osobowość.

– Jest bardzo inteligentna i wie, jak zostać zauważoną oraz dostać to, czego chce. Pearl nie cierpi dzielić się zabawkami i jedzeniem. Szczeka, aby pokazać całe swoje rozczarowanie i irytację – opowiadała.

https://youtu.be/mc-DHjGdQq4?si=lP3VkxpClgN-O07m

Najmniejszy pies świata nie boi się większych czworonogów

Najmniejszy pies świata ma dość konkretne zachcianki. Lubi jeść między innymi mięso z kurczaka i łososia. Według właścicielki ma też słabość do oglądania telewizji i słuchania muzyki klasycznej. Nie jest jedynym psem w domu, ale mimo rekordowo niskich wymiarów umie zawalczyć o szacunek u innych czworonogów.

To akurat dość typowe zachowanie dla psów rasy chihuahua. Te maluchy nie baczą na swoje małe gabaryty i bez ogródek potrafią obszczekać nawet dobermana czy boksera. Podobne zachowania można zauważyć u niektórych jamników. Być może właśnie stąd wzięło się powiedzenie, że najmniejsze pieski szczekają najgłośniej?

Księga Rekordów Guinnessa podaje, że Pearl budzi się każdego ranka o 7:00. Dzień zaczyna od krótkiego spaceru, podczas którego musi być cały czas pilnowana. Chwila nieuwagi wystarczy, żeby zginęła na przykład w wysokiej trawie. Suczka je cztery razy dziennie. Na tzw. toaletę jest wyprowadzona co kilka godzin.

Najmniejsze psy na świecie

Jako jedna z psich rekordzistek Pearl jest obecnie najbardziej znaną chihuahuą na świecie. Co ciekawe, sława w pewnym sensie płynie w jej krwi. Poprzedni tytuł najmniejszego psa na świecie należał do jej cioci Miracle Milly. Suczka zmarła w 2020 roku, niedługo przed przyjściem na świat Pearl. Miała zaledwie 9 lat, co jest stosunkowo młodym wiekiem jak na psy tej rasy. Chihuahua żyją zazwyczaj od 12 do nawet 20 lat. Aby dowiedzieć się więcej o jej DNA, Miracle Milly została sklonowana 49 razy. Do dziś wzbudza to kontrowersje wśród zoologów.

Miracle Milly ważyła około pół kilograma. Według pomiarów z dnia 21 lutego 2013 r. mierzyła 9,65 cm. Była więc nieco wyższa od Pearl.

Wcześniej, w latach 2007–2013, najmniejszym psem na świecie była inna suczka rasy chihuahua. Boo Boo miała „aż” 10,16 cm wzrostu.

Psie rekordy

Chihuahua mogą być nie tylko najmniejsze, ale też najstarsze. W grudniu 2022 tytuł najstarszego psa na świecie trafił do 23-letniego przedstawiciela tej rasy z USA. Jak się okazało, Spike nie był jednak ultrasem spośród seniorów. Według Księgi Rekordów Guinnessa jeszcze starszy jest Bobi, pochodzący z Portugalii pies stróżujący. W maju 2023 r. staruszek skończył 31 lat. Według ekspertów sekretem jego długowieczności może być dobrze dobrana dieta.

Wśród psów nie brakuje innych zaskakujących rekordów. Dla kontrastu, najwyższym czworonogiem jest trzyletni Zeus z Teksasu. Ten dog niemiecki mierzy 1,046 metra w pozycji naturalnej, czyli stojąc na czterech łapach. Kiedy staje na dwóch tylnych, jest wyższy od niejednego dorosłego człowieka. Właściciele przyznają, że przechodnie na ulicy często porównują go do konia. Nie brakuje też pytań, czy można na nim jeździć. Oczywiście odpowiedź to: nie.

https://youtu.be/vel7axGDmsE?si=f2m7sqz_0BzYQInne duże rasy psów to między innymi owczarki kaukaskie. Samce osiągają rozmiary 72–75 cm w kłębie i wagę przynajmniej 50 kg. Suczki są nieco mniejsze i mierzą około 67–70 cm przy minimalnej wadze 45 kg. Należy pamiętać, że największe psy na świecie wymagają szczególnej opieki i uwagi. Dlatego nie są przeznaczone dla niedoświadczonych opiekunów.

Jeśli chodzi o ceny, tu także nie brakuje imponujących wartości. W 2014 roku pewien chiński biznesmen zapłacił za złotowłosego szczeniaka rasy mastif tybetański prawie dwa miliony dolarów. Pobił tym samym innego Chińczyka, który kilka lat wcześniej zapłacił za szczeniaka tej rasy 1,5 miliona dolarów. Inne wysokie wyceniane szczenięta to czarne teriery rosyjskie i samojedy. Maluchy mogą kosztować nawet 8 tys. zł.

Co jakiś czas do sieci trafiają też zestawienia najmądrzejszych ras psów na świecie. Rankingi te wzbudzają ogromne zainteresowanie, ale i kontrowersje. W końcu wielu właścicieli marzy o tym, żeby to właśnie ich psy uchodziły za najbardziej inteligentne. Jak na razie metody badawcze zachowują jednak spory margines błędu. Biorąc go pod uwagę, według badaczy nauczenie się nowej komendy przychodzi najłatwiej psom rasy border collie, pudlom i owczarkom niemieckim.

Jakie są najmniejsze rasy psów?

Niektórzy wolą mieć czworonoga, który pozostaje mały przez całe życie. Dlaczego? Mniejsze psy, takie jak chihuahua, mogą lepiej pasować do określonego stylu życia niż większe. Psy mniejszych ras są zwykle łatwiejsze w utrzymaniu, a wydatki na karmienie i weterynarię również są mniejsze.

Oto rasy psów, dla osób, które nie szukają dużych czworonogów:

  • shih tzu (ok. 27 cm w kłębie),
  • jamnik (ok. 25 cm w kłębie),
  • pomeranian (20–28 cm w kłębie),
  • maltańczyk (23–25 cm w kłębie),
  • mops (30–36 cm w kłębie).