Największe psy na świecie, przy których nawet okazały owczarek niemiecki wygląda dość skromnie, całkowicie zmieniają definicję "dużego psa". Potężna budowa i znaczna masa to cechy, które zdają się wskazywać na agresywną naturę olbrzymich pupili. Trzeba jednak wiedzieć, że wielkie psy świata to niekoniecznie rasy obronne, a wśród nich znajdziemy też wiele "pieszczochów", którym nie w głowie boje.

Już na wstępie warto zaznaczyć, że największe psy na świecie nie są przeznaczone dla niedoświadczonych opiekunów. W dużej mierze wynika to z ich temperamentu i wielkiej siły, nad którą trzeba zapanować, ale nie tylko. Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że podobnie jak największe koty domowe, wielkie psy wymagają szczególnej opieki i uwagi. Gdy im ją zapewnimy, okażą się wspaniałymi towarzyszami, wyjątkowo oddanymi swojemu właścicielowi.

Mastiff tybetański

mastiff tybetańskifot. Metin Aktas/Anadolu Agency via Getty Images

Zestawienie największych psów świata otwiera mastiff tybetański - potężnie zbudowany i bogato owłosiony molos typu górskiego. To jedna z tych ras, które zachowały wiele cech pierwotnych - samodzielność i niezależność. Mimo to, sympatycznie wyglądające olbrzymy mocno przywiązują się do swoich opiekunów, wykazując wyjątkową cierpliwość w kontaktach z nimi. Trzeba jednak pamiętać, że nieumiejętnie prowadzony, może przejawiać agresję wobec ludzi. Samce osiągają minimum 66 cm w kłębie i wagę od 45 do 75 kg, a suczki - minimum 61 cm i wagę od 34 do 55 kg.

Mastiff neapolitański

Kolejna wielka rasa to mastiff neapolitański - potężny molos o krótkiej sierści i dużej ilości luźnej skóry. W przeszłości, przedstawicieli tej rasy hodowano jako psy bojowe. Przełożyło się to na sporą nieufność i agresywną, impulsywną naturę. Należy jednak zaznaczyć, że współczesne mastiffy neapolitańskie, które pełnią rolę psów do towarzystwa, są znacznie bardziej zrównoważone i przewidywalne.

Mimo to, mówimy tu o psach wymagających prowadzenia pewną, doświadczoną ręką. Wobec swoich właścicieli są lojalne i uczuciowe, ale trzeba wiedzieć, że najbardziej przywiązują się do jednej osoby, którą same wybierają. Samiec osiąga wysokość w kłębie od 63 do 77 cm i wagę w przedziale 60-70 kg. Wymiary i waga suczki to 58-70 cm i 50-60 kg.

Owczarek kaukaski

W rankingu największych psów świata nie może zabraknąć owczarka kaukaskiego. To wyjątkowo wymagająca rasa. Pokryty gęstym futrem kolos wykazuje znaczną samodzielność i nie jest specjalnie skory do współpracy z ludźmi. Prawidłowo prowadzony osobnik jest przyjazny wobec wszystkich członków rodziny, jednak natura stróża i instynkt terytorialny każą mu być nieufnym wobec obcych.

Każdy intruz, który pojawi się na terenie "kaukaza", zostanie zaatakowany. Samiec osiąga 72-75 cm w kłębie i wagę przynajmniej 50 kg (znane są osobniki ważące ok. 100 kg). Suczka jest nieco mniejsza - osiąga 67-70 cm i minimalną wagę 45 kg.

Kangal

Kolejne miejsce w zestawianie zajmuje molos typu górskiego, reprezentujący tureckie rasy. Kangal to urodzony stróż, który nie ulęknie się żadnego intruza. Na co dzień, wydaje się powolny i ociężały. To tylko pozory. Pies nie traci energii bez potrzeby, ale w sytuacji zagrożenia terenu, który pilnuje, okazuje się niezwykle szybki i zwinny. Nie szczeka bez potrzeby i nie manifestuje swojej obecności w żaden inny sposób.

To sprawia, że dla intruza pozostaje niewidoczny, przynajmniej do momentu, gdy ten nie wtargnie na teren psa. Kangale przywiązują się do wszystkich członków rodziny i wykazują wyjątkową cierpliwość w kontaktach z dziećmi. Samce mierzą od 74 do 85 cm i osiągają wagę od 50 do 70 kg. Wymiary i masa suczek to 71-79 cm i 40-60 kg.

Bernardyn

Kolejnego psiaka na naszej liście nie trzeba przedstawiać nikomu. Olbrzymi "kudłacz" (pamiętajcie jednak, że bernardyny występują także w odmianie krótkowłosej) charakteryzuje się umiarkowanym temperamentem i łagodnym usposobieniem. Nie można jednak zapomnieć, że bernardyny wykazują skłonność do stróżowania, więc nie są całkowicie pozbawione agresji.

Są natomiast tolerancyjne wobec innych psów, zaakceptują też kota. Uwielbiają kontakt z opiekunami i są wyjątkowo delikatne wobec dzieci. Samiec może osiągać 70-90 cm w kłębie, natomiast suczka - 65-80 cm. To bardzo ciężkie psy. Ich waga zamyka się w przedziale 65-120 kg. 

Nowofundland

Podobnie jak bernardyn, nowofundland do "kudłaty" kolos o wyjątkowo zrównoważonym charakterze. Potrzebuje stałego kontaktu z opiekunami, jest wyrozumiały wobec dzieci i łatwo zaprzyjaźnia się z innymi czworonogami. Agresja nie leży w jego naturze, co sprawia, że nie nadaje się do roli stróża - nowofundland nawet obcych wita machaniem masywnego ogona, a w obronie właścicieli staje tylko w wyjątkowych sytuacjach. Samiec osiąga ok. 71 cm wysokości w kłębie i 70 kg wagi. Suczki są wyraźnie mniejsze - osiągają 66 cm i 55 kg. 

Mastiff hiszpański

Pokryty krótką lecz gęstą sierścią mastiff hiszpański już samym wyglądem budzi ogromny respekt. W odróżnieniu od wielu innych molosów, jest wyjątkowo zrównoważony. Ma świadomość swojej siły, co przekłada się na znaczną pewność siebie. W związku z tym, w większości sytuacji pies przejawia stoicki spokój, odstraszając potencjalnego intruza jedynie głębokim szczeknięciem. To typowy towarzysz jednego właściciela, ale pozostaje lojalny wobec całej rodziny. Samce osiągają od 77 do 88 cm w kłębie i wagę 90-100 kg, a suczki - od 72 do 88 cm i 55-80 kg. 

Wilczarz irlandzki

Mówi się, że na miłość wilczarza irlandzkiego trzeba sobie zapracować. Rzeczywiście, ten wielki pies będzie wyjątkowo oddany i wierny, ale pod warunkiem, że opiekunowi uda się nawiązać z nim głęboki kontakt. Jest przyjazny wobec ludzi, ale obcych może traktować ze sporym dystansem. Samiec osiąga minimum 79 cm w kłębie i wagę do 54,5 kg, suczka - minimum 71 cm i 40,5 kg.

Mastiff angielski

Co łączy największe psy i największe pająki na świecie? Odstraszają samym wyglądem, ale często nie przejawiają agresywnych zachowań. Właśnie tak jest z flegmatycznym mastiffem angielskim. Kolos o łagodnym usposobieniu jest wyjątkowo zrównoważony. To nie tylko jeden z największych, ale i najcięższy pies świata. Rekordzistą w tej kategorii był Zorba - osobnik ważący 155 kg! Przeciętni przedstawiciele tej rasy ważą od 85 do 120 kg (suczki od 75 do 95 kg) i osiągają 70-90 cm w kłębie.

Dog niemiecki

Największe zwierzęta świata są doprawdy imponujące. Udowadnia to rasa zamykająca nasze zestawienie. Dog niemiecki z całą pewnością nie jest najbardziej masywnym czworonogiem, ale za to najwyższym. Wystarczy powiedzieć, że tytuł największego psa świata dzierży Freddy - dog mierzący aż 103,5 cm w kłębie. Gdy ten kolos stanie na dwóch łapach, osiąga 2,24 m!

Rozmiary doga niemieckiego każą podchodzić do tego psa z respektem, ale wypada podkreślić, że to najłagodniejszy ze wszystkich molosów. Jest wyjątkowo uczuciowy i nie znosi samotności. Przeciętny samiec osiąga wysokość od 80 do 90 cm i wagę 54-90 kg. Suczki są nieco mniejsze - mierzą 72-84 cm i ważą od 46 do 60 kg.