Niewielkie psiaki nie przedstawiają specjalnych wymagań w kwestii przestrzeni życiowej, ich wyżywienie nie pochłania majątku i najczęściej są łatwe w ułożeniu. Najmniejsze psy są przy okazji świetnymi towarzyszami o ogromnym uroku i pogodnym usposobieniu. Nie nadają się na stróża czy obrońcę, ale nie taka jest ich rola.

Niektóre małe psy rasowe z łatwością mieszczą się na ludzkiej dłoni. Są żywiołowe, skore do zabawy i często bywają znacznie bardziej hałaśliwe niż największe psy na świecie, ale to nie wada, a część ich uroku osobistego. Mogą żyć nawet w niewielkich mieszkaniach, co dla mieszkańców wielkomiejskich metropolii stanowi jeden z kluczowych argumentów, przemawiających za wyborem właśnie takiego towarzysza. Nie można jednak wychodzić z założenia, że małe rozmiary pieska są równoznaczne z minimalnym zakresem troski i opieki. Nic z tych rzeczy. Nawet najmniejsze rasy psów wymagają sporo uwagi, nierzadko nawet więcej niż ich "pełnowymiarowe odpowiedniki". Warto pamiętać o tym, jeżeli zamierzamy zaopiekować się małym czworonogiem, np. jednym z naszego zestawienia.

Chihuahua

Chihuahua

W małym ciałku wielki duch - tak najkrócej można scharakteryzować pierwszego małego czworonoga na naszej liście. Chihuahua to niezwykle pojętne psy, wykazujące ogromny apetyt na naukę. Chihuahua jest bystry, inteligentny i niezwykle lojalny, a przy tym - odważny. Wykazuje gotowość do obrony swojego terenu, co może być sporym problemem. Chihuahua nie lęka się większych psów, a w ewentualnym starciu właściwie pozostaje bez szans. W rodzinie wybiera sobie jednego opiekuna. Nie oznacza to natomiast, że jest nieczuły wobec pozostałych domowników. Te urocze psiaki uwielbiają, gdy skupia się na nich całą swoją uwagę. Gdy przez dłuższy czas pozostają ignorowane, głośno i stanowczo wyrażają swoje niezadowolenie. Osiągają 16-20 cm w kłębie i wagę od 1,5 do 3 kg. Zdarzają się znacznie lżejsze, osiągające 0,5 kg osobniki, ale takie psy nie są preferowane jako wzorzec rasy. 

Pinczer miniaturowy

Pies potocznie nazywany sarenką lub ratlerkiem jest wyjątkowo wesoły i żywiołowy. Wydaje się mieć niewyczerpalne pokłady energii, co przejawia się nie tylko sporą chęcią na zabawę, ale także... niezmordowanym szczekaniem. To wszystko sprawia, że pinczer miniaturowy będzie świetnym towarzyszem dla osoby aktywnej, szukającej małego kompana dłuższych lub bliższych wypraw. Warto jednak pamiętać, że te małe czworonogi mają swój "charakterek" - bywają uparte i często okazują się "głuche" na polecenia opiekuna. Uwielbia być faworyzowany, a gdy względy jego pana zdobędzie inny czworonóg lub nawet człowiek, okaże swoje niezadowolenie. Pinczery miniaturowe osiągają od 25 do 30 cm w kłębie, a ich waga zamyka się w przedziale 4-6 kg.

Szpic miniaturowy pomeranian

Szpic miniaturowy pomeranian

Najmniejszy przedstawiciel szpiców jest psem całkowicie pozbawionym agresji. W kontaktach z człowiekiem wykazuje wiele ciepła, zawsze ma ochotę na zabawę i jest ciekawy otaczającego go świata. Taki zestaw cech czyni go idealnym psiakiem do towarzystwa. Należy jednak pamiętać, że pomeranian to wyjątkowo wrażliwa rasa, która nie znosi samotności. Jeżeli mały, puchaty czworonóg nie otrzyma odpowiedniego zainteresowania, może to mieć zgubny wpływ na jego psychikę. W związku z tym, nie jest to rasa polecana osobom wiecznie zabieganym. Ciekawostka - szpice miniaturowe są świetnymi stróżami. Z oczywistych względów nie obronią terenu, ale dzięki wyjątkowej czujności w porę zasygnalizują obecność intruza. Przedstawiciele tej rasy osiągają wysokość w kłębie od 15 do 22 cm i wagę od 1,9 do 3,5 kg.

Yorkshire terrier

Kolejny "mały-wielki pies" w naszym zestawieniu. Yorki bywają jeszcze bardziej uparte niż chihuahua, a przy tym - wykazują sporą niezależność. To sprawia, że pies prowadzony bezrefleksyjnie spróbuje zdominować swojego opiekuna. Warto więc od szczeniaka zaznajamiać go z podstawowymi komendami i uczyć posłuszeństwa. Przy całej swojej niezależności, yorki wykazują ogromne przywiązanie do właściciela. Uwielbia spędzać czas z rodziną, samotność wyraźnie mu nie służy. Sympatyczne maluchy osiągają do 25 cm w kłębie i wagę do 3,1 kg.

Maltańczyk

Biała jak śnieg, długa, jedwabista sierść to cechy szczególne kolejnego psiaka na naszej liście - uroczego maltańczyka. To prawdziwa oaza spokoju. Psiak uwielbia pieszczoty i beztroskie wylegiwanie się na kolanach opiekuna. Nie jest to jednak maskotka, która całymi dniami będzie zdobić modną kanapę. Nic bardziej błędnego. Maltańczyki wymagają sporej aktywności. Jeżeli im jej nie zapewnimy, w ich małych główkach zrodzi się milion pomysłów na to, jak umilić sobie czas, a większość z nich z pewnością nie spodoba się właścicielowi. Jak większości małych psów, maltańczykom nie służy samotność. Długie godziny spędzane samotnie są dla niego jak psychiczna tortura. Samce osiągają od 21 do 25 cm w kłębie, suczki - od 20 do 23 cm. Waga dorosłego osobnika zamyka się w przedziale 2-4 kg.

Papillon

Papillon

Papillon to odmiana spaniela kontynentalnego miniaturowego, charakteryzująca się dużymi, odstającymi uszami. To świetny towarzysz dla osoby, która rozumie, że małe pieski wymagają wielkiej czułości. Przedstawiciele tej rasy są wyjątkowo wrażliwi, zatem należy poświęcać im sporo uwagi. Samotność wyraźnie im nie służy. Warto też pamiętać, że ten mały czworonóg ma w sobie wielkie pokłady energii, które musi należycie spożytkować. Długie spacery nie są dla niego żadnym wyzwaniem, nie tylko latem, ale także zimą. Dorosłe osobniki osiągają do 28 cm w kłębie i ważą od 2,5 do 4,5 kg (suczki mogą ważyć 5 kg).

Bichon frise

Nasze zestawienie zamyka niezwykle towarzyski bichon frise. Niewielki psiak o kręconej, białej sierści wykazuje się niezwykłą czułością w kontaktach z człowiekiem. Opiekun staje się jego najlepszym przyjacielem. Psiak chce mu towarzyszyć na każdym kroku. Jak większości małych ras, samotność wyraźnie mu nie służy, ale pozostawiony w domu bichon frise nie ma tendencji do szczekania lub niszczenia mebli i osobistych rzeczy właściciela. Raczej położy się na pozostawionych w dostępnym miejscu ciuchach (by czuć zapach swojego opiekuna) i będzie cierpliwie wyczekiwał powrotu domownika. Psiak jest całkowicie pozbawiony agresji. Wykazuje sporą inteligencję, dzięki której łatwo przyswaja nowe polecenia i sztuczki. Osiąga od 24 do 30 cm w kłębie i wagę od 4,5 do 7 kg.