Właściciele psów lubią podkreślać, że ich czworonogi są nie tylko urocze, ale też mądre. Może i niektóre psiaki mają problemy z nauczeniem się prostej komendy „siad”, ale według najnowszych badań, nasi pupile rozumieją średnio aż 89 słów i wyrażeń.

Czy psy rozumieją, co do nich mówimy?

Naukowcy z Kanady przeprowadzili ankietę wśród 165 właścicieli różnych ras psów. Pytania dotyczyły słów i wyrażeń, które rozumieją ich zwierzęta. Po przeanalizowaniu wyników okazało się, że czworonogi rozumieją średnio 89 słów, a jeden wyjątkowo zdolny pies jest podobno w stanie zrozumieć ponad 200 komunikatów. Wyrażenia zrozumiałe dla pupili to przede wszystkim popularne komendy, takie jak „połóż się”. Prawie wszystkie badane psy reagowały na swoje imię, a większość zachowywała się też adekwatnie do poleceń „siad”, „chodź”, „na dół”, „zostań”, „czekaj”, „nie”, „OK” i „zostaw to”.

Nie wszystkie psy wykazały się takimi samymi zdolnościami. Według ankietowanych właścicieli wyraźnie wyróżniają się owczarek australijski, border collie, owczarek niemiecki, biszon kędzierzawy, cavalier king charles spaniel i chihuahua. Te rasy reagują na więcej słów i wyrażeń niż inne.

– Ze względu na swoją historię ewolucyjną i bliskie związki z ludźmi psy pasterskie i towarzyszące nauczyły się reagować na ludzkie sygnały werbalne i niewerbalne na poziomie nieporównywalnym z innymi – tłumaczą autorzy badań.

Jak dodają, umiejętność reagowania na sygnały komunikacyjne ma kluczowe znaczenie dla ról, jakie psy odgrywają w naszym życiu. Co ciekawe, wyniki badań są spójne z poprzednimi sugerującymi, że czworonogi sprawniej reagują na polecenia, niż zakazy.

Psy i ludzie – najlepsi przyjaciele

Psy od lat są uważane za najlepszych przyjaciół ludzi. Już w 1928 roku naukowcy starali się ocenić, w jakim stopniu pupile rozumieją to, co do nich mówimy. Psychologowie CJ Warden i LH Warner zaobserwowali wówczas, że Fellow, młody owczarek niemiecki płci męskiej, reagował na około 68 słów lub wyrażeń, w tym polecenie „wyjdź na zewnątrz i poczekaj na mnie”.

Przeciętny udomowiony pies rozumie przynajmniej kilka słów, ale naukowcy chcieli użyć spójnej metodologii dla dużej liczby, aby obliczyć średnią. Z odpowiedzi właścicieli wynikało, że ich psy reagowały na od 15 do 215 wyrażeń, co dało średnią 89. Autorzy badań podkreślają jednak, że czworonogi mogą nauczyć się reagować w określony sposób na konkretne słowa i wyrażenia, nie wiedząc tak naprawdę, co oznaczają.

Źródło: Applied Animal Behaviour Science