Jarmarki bożonarodzeniowe co roku organizowane są w największych miastach w Polsce. Stragany z grzańcem, wypiekami i rękodziełem będzie można odwiedzać między innymi w Warszawie, Gdańsku czy we Wrocławiu już pod koniec listopada.

Najpopularniejsze jarmarki znajdują się w Niemczech. Niektóre biura podróży organizują nawet specjalne wycieczki po niemieckich miastach właśnie w okolicach świąt Bożego Narodzenia. To jednak nie nasi sąsiedzi stoją za tą tradycją. Historia świątecznych targowisk miała swój początek już w XIII w. w Wiedniu. Do dziś Austriacy, podobnie jak Niemcy, co roku tłumnie odwiedzają jarmarki. Stragany uginające się od rozmaitych dóbr to gratka nie tylko dla mieszkańców, ale też wabik na turystów.

Najlepsze jarmarki bożonarodzeniowe na świecie

Czy Polska ma szansę dołączyć do krajów kojarzących się z jarmarkami bożonarodzeniowymi? Niewykluczone. Według CNN jedna z najlepszych tego typu imprez na świecie jest organizowana właśnie w naszym kraju. Mowa o corocznym jarmarku na Rynku Głównym w Krakowie. W tym roku wydarzenie rozpocznie się 24 listopada i potrwa aż do 1 stycznia.

Jarmark bożonarodzeniowy w Krakowie (fot. Shutterstock)

Redakcja CNN doceniła krakowski jarmark bożonarodzeniowy między innymi za malowniczą scenerię. W tym oczywiście Bazylikę Mariacką i Sukiennice.

– Biesiadnicy mogą skosztować polskich przysmaków, takich jak kiełbasa, kupić własnoręcznie robione prezenty i smakołyki, słuchając muzyki na żywo w wykonaniu zespołów ludowych i kolędników – czytamy dalej.

Jest to też jedna z największych takich imprez w Europie. Poza Krakowem w zestawieniu CNN znalazły się też jarmarki bożonarodzeniowe między innymi w: Bazylei, Brukseli, Pradze, a nawet Singapurze.

Krakowskie szopki bożonarodzeniowe

Jarmark bożonarodzeniowy to jednak niejedyny świąteczny aspekt Krakowa. Nie można nie wspominać o słynnych szopkach, zwłaszcza że te krakowskie cieszą uznaniem na całym świecie. Swego czasu największa z nich stała nawet w katedrze Notre Dame w Paryżu. Miała ponad pięć metrów wysokości.

Co istotne, krakowskie szopki są nie tylko wysokie, ale też bogato zdobione. Zamiast typowej stajenki nawiązują do architektury znanych kościołów – stąd też charakterystyczne wieże. Tradycja budowania szopek jest żywa w Krakowie od ponad stu lat. Konkursy szopkarskie odbywają się tam co roku. W ich trakcie twórcy prezentują swoje dzieła pod pomnikiem Adama Mickiewicza na Rynku Głównym.

Gdzie na jarmark bożonarodzeniowy w Polsce?

Wygląda na to, że pod względem jarmarków bożonarodzeniowych Kraków jest bezkonkurencyjny na tle innych polskich miast. Warto jednak zajrzeć i do nich. Podpowiadamy, gdzie i kiedy w najbliższym czasie zostaną otwarte świąteczne jarmarki.

  • Warszawa (Międzymurze Piotra Biegańskiego): od 24 listopada do 7 stycznia;
  • Gdańsk (Targ Węglowy): od 24 listopada do 23 grudnia;
  • Poznań (Plac Wolności): od 17 listopada do 7 stycznia;
  • Wrocław (Rynek): od 24 listopada do 7 stycznia;
  • Katowice (Rynek i Plac Obrońców Katowic): od 17 listopada do 7 stycznia.