Powiedzenie "słyszy, że dzwonią, ale nie wie, w którym kościele" w tej sytuacji nabiera nowego znaczenia. Ksiądz Leonardo Guerri z kościoła Santa Maria a Coverciano we Florencji od kilku lat prowadzi spór z mieszkańcami. Lokalna gazeta Corriere Fiorentino nazwała go  „wojną dzwonów”.

Mieszkańcy Florencji mieli dość kościelnych dzwonów

Osoby mieszkające blisko kościoła skarżą się na kościelne dzwony, dzwoniące codziennie między 8 rano a 21:00. Jak twierdzą, hałas uniemożliwia im zarówno pracę, jak i odpoczynek. Najgłośniej jest w niedziele i święta – wtedy dzwony biją co pół godziny.

Florentczycy przez 4 lata pisali petycje do kościoła o ograniczenie pracy dzwonów. W tym czasie sprawa trafiła do sądu, a na miejscu przeprowadzono testy poziomu hałasu. Wygląda na to, że  „wojna dzwonów” zakończy się ciszą – przynajmniej po części.

Toskańska agencja ochrony środowiska nałożyła na księdza Guerri grzywnę w wysokości 2 tys. euro. To nie oznacza jednak, że dzwony całkowicie zamilkną. Od teraz będą mogły bić tylko na wezwanie na msze święte i ostatnie nabożeństwa dnia o godz. 18:00. Ksiądz z kościoła Santa Maria a Coverciano odmówił udzielenia komentarzu mediom.

Nie tylko mieszkańcy Florencji borykali się z nadmiernie bijącymi dzwonami kościelnymi. Od lat w całej Toskanii zgłaszane były podobne problemy. W 2014 r. arcybiskup Florencji, kardynał Giuseppe Betori, wysłał nawet do swojej diecezji dyrektywę o kontrolach poziomu hałasu w sąsiedztwie kościołów. Poprosił również księży, aby nie nadwyrężali poczucia chrześcijańskiej pobożności osób mieszkających w pobliżu dzwonnic.

Katedra we Florencji

Zabytki Florencji cieszą się ogromną sławą. Każdego roku przyciągają tysiące turystów nie tylko z Włoch, ale również z zagranicy.

Jednym z obowiązkowych punktów wycieczki do Florencji jest Katedra Santa Maria del Fiore. Mieszkańcy miasta nazywają ją Il Duomo. Świątynia zachwyca swoją architekturą, zwłaszcza fasadą zaprojektowaną i wykonaną w stylu gotyckim.

Jej obecny wygląd to efekt neogotyckich przeróbek przeprowadzonych w XIX w. Podziwiając panoramę miasta nie sposób nie zauważyć charakterystycznej kopuły katedry, której rozpiętość ma średnicę o 2 m większą niż kopuła Panteonu w Rzymie.

Inne znane zabytki we Florencji to między innymi: średniowieczny kamienny most Ponte Vecchio, Piazzale Michelangelo, czyli XIX-wieczny plac z widokiem na miasto i oczywiście światowej sławy renesansowa rzeźba Dawida.

Dzwony na świecie

Najbardziej znany dzwon w Polsce to oczywiście dzwon Zygmunt. Można go podziwiać na Wieży Zygmuntowskiej w katedrze wawelskiej. Mierzy ponad 2 metry i waży 12 600 kg. Mimo imponujących wymiarów Zygmunt nie jest największym dzwonem w Polsce. Od 1999 r. tytuł należy do Dzwonu Maryja Bogurodzica, który ma prawie 4,5 metra wysokości.

Największy dzwon na świecie można oglądać na placu przy Kremlu w Moskwie. Rekordzista mierzy ponad 6 metrów, waży 202 tony i... nigdy nie zadzwonił.

Źródło: The Local