Planując weekendowy city break turyści znad Wisły najczęściej rozważają wyjazd do Warszawy, Krakowa lub Wrocławia. Zapominając przy tym o zachodniej Polsce, która także skrywa wiele atrakcji i cennych zabytków. Przykładem może być Zielona Góra, czyli największe miasto województwa lubuskiego, a zarazem jedna z dwóch jego stolic. 

Aby zachęcić do odwiedzenia tej części naszego kraju, przedstawiamy najciekawsze atrakcje Zielonej Góry, które są znakiem rozpoznawczym tego miasta. Na liście między innymi wyróżniony w plebiscycie magazynu National Geographic Traveler „Cuda Polski 2023” Park Książęcy Zatonie. 

Najważniejsze informacje o Zielonej Górze 

Położona w zachodniej Polsce Zielona Góra to największe miasto i jedna z dwóch (obok Gorzowa Wielkopolskiego) stolica województwa lubuskiego. Pod względem zajmowanej powierzchni (278,3 km kw) zajmuje szóste miejsce w kraju, ustępując jedynie Warszawie, Krakowowi, Szczecinowi, Łodzi oraz Wrocławiowi. Jeśli uwzględnimy liczbę mieszkańców, Zielona Góra plasuje się dopiero w trzeciej dziesiątce. Według aktualnych danych, stolicę Lubuskiego zamieszkuje ponad 140 tys. osób. 

Badania archeologów i historyków wykazały, że pierwsze osady o typowo rolniczym charakterze zostały założone na terenach dzisiejszej Zielonej Góry najprawdopodobniej w X wieku. Za czasów rządów księcia Henryka Brodatego miasto zaczęła zasiedlać nowo przybyła ludność, która pracowała przed wszystkim przy wyrobie tkanin wełnianych.

W 1323 roku Zielona Góra, decyzją Henryka IV Wiernego, otrzymała pełne prawa miejskie. Miasto przez wieki było mocno związane z sąsiadującym Dolnym Śląskiem i niewiele miało wspólne z ziemią lubuską, o czym świadczy chociażby obecny herb Zielonej Góry, na którym znajdziemy czarnego orła na żółtym tle, oznaczającego historyczną przynależność miasta do Śląska. W 2022 r. władze i mieszkańcy Zielonej Góry obchodzili 800-lecie powstania miasta i 700-lecie uzyskania praw miejskich

Herb Zielonej Góry / Fot. Hermsdorf / iStock / Getty Images Plus

Z czego słynie Zielona Góra? 

Zielona Góra nieprzypadkowo została okrzyknięta polską stolicą wina, bowiem to właśnie w tym regionie powstają najlepsze winne trunki w kraju. Tradycja winiarska w Winnym Grodzie, jak kiedyś nazywane było miasto, sięgają XI wieku, gdy do Lubuskiego przybyli doświadczeni w uprawie winnej latorośli osadnicy z Niemiec.

Na przestrzeni lat na terenie miasta i jego bliskich okolic powstało wiele wytwórni win, w tym między innymi słynne zakłady Gremplera. Najbardziej popularna z nich założona została w 1826 roku. Była to pierwsza w Niemczech wytwórnia wina musującego, która po II wojnie światowej zastąpiona zostałą Lubuską Wytwórnią Win

Co roku, w pierwszej połowie września, w stolicy woj. lubuskiego odbywa się największe święto wina w Polsce, czyli Winobranie, znane także jako Dni Zielonej Góry. Wydarzenie trwa dziewięć dni, podczas których mieszkańcy i turyści mogą zapoznać się z lokalną kulturę, zasmakować regionalnych potrwa i, co najważniejsze, najlepszych winnych trunków.

Atrakcje Zielonej Góry nie ograniczają się jednak wyłącznie do winnic. Podczas pobytu w największym mieście Lubuskiego nie sposób nie odwiedzić miejscowego stadionu żużlowego, gdzie na co dzień trenują zawodnicy Falubazu. To jeden z najbardziej utytułowanych polskich klubów, który w swoim dorobku ma aż siedem tytułów drużynowego mistrza kraju. 

Co warto zobaczyć w Zielonej Górze?

  • Palmiarnia i Park Winny
  • Muzeum Ziemi Lubuskiej
  • Park Książęcy Zatonie
  • Dolina Gęśnika
  • Planetarium Wenus

Atrakcje Zielonej Góry

Palmiarnia i Park Winny

Ważnym punktem na mapie Zielonej Góry – oprócz Starego Rynku z malowniczymi kamienicami i klimatycznymi uliczkami – jest zlokalizowany w niemal samym centrum miasta Park Winny. Na terenie obiektu znajduje się nie tylko pokazowa winnica czy labirynt, ale także palmiarnia. Odwiedzający mogą na miejscu podziwiać jedną z najwyższych palm w Polsce oraz wiele innych egzotycznych gatunków roślin. W pobliżu ulokowana jest również kawiarnia, restauracja i kilka tarasów widokowych. 

Muzeum Ziemi Lubuskiej

Muzeum Ziemi Lubuskiej uchodzi za jedno z najstarszych tego typu obiektów w tej części Polski. Jego początki sięgają lat 20. minionego wieku. Do najcenniejszych eksponatów MZL należą m.in. obraz „Dziewczynka ze słonecznikami”, dokument cesarza Leopolda I dla cechu rzeźników Zielonej Góry, Ikona Narodziny Matki Boskiej czy rzeźby Marii z Dzieciątkiem i Św. Barbary. 

Park Książęcy Zatonie

Park w Zatoniu to jeden z laureatów wakacyjnego plebiscytu Travelera „Cuda Polski 2023”. Znajduje się tutaj wiele pomników przyrody i tajemniczych zakamarków, ulokowanych w rewitalizowanych ruinach pałacu z XVII wieku. 

Dolina Gęśnika

Chętnie odwiedzana przez zielonogórzan jest niezwykle malownicza Dolina Gęśnika. Znajdą tu coś dla siebie zarówno miłośnicy aktywnego spędzania czasu na łonie natury, jak i rodziny dziećmi. Do dyspozycji mieszkańców i turystów są urokliwe alejki, piaszczyste plaże, place zbaw, plenerowa siłownia czy wybieg dla psów. 

Planetarium Wenus

Co można polecić turystom zwiedzającym Zieloną Górę? Z pewnością Planetarium Wenus, które – jak podaje oficjalna strona Vist ZIelona Góra – jest prawdopodobnie jednym z zaledwie trzech obiektów na świecie, gdzie pozycja kopuły zmienia swoje położenie w trakcie projekcji. 

Stary Rynek w Zielonej Górze / Fot. bbsferrari / Getty Images

Ciekawostki o Zielonej Górze 

  • Z Zielonej Góry bliżej jest do Berlina (160 km) czy czeskiej Pragi (290 km) niż do oddalonej o ponad 400 km Warszawy. 
  • Zielona Góra, w czasach przynależności do Niemiec, nosiła nazwę Grünberg.
  • Zielonogórski Stary Rynek wraz z deptakiem tworzą jeden z najdłuższych ciągów spacerowych w Polsce
  • Patronem Zielonej Góry jest św. Urban, opiekun winiarzy. 
  • Zielona Góra od lat uchodzi za jedno z najszczęśliwszych polskich miast. W rankingu przygotowanym przez serwis Otodom.pl we współpracy z ThinCo.pl, Politykainsight.pl, SWPS Innowacje i pracownią badawczą IQS za 2023 rok, stolica województwa lubuskiego znalazła się na szczycie zestwienia. 

Źródło: Vist Zielona Góra