Kraków od lat jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast w Europie, co potwierdzają prestiżowe rankingi i statystyki. Każdy, kto choć raz zawitał do dawnej stolicy Polski, wie, że metropolia skrywa wiele pięknych zakątków i potrafi zachwycić najbardziej wymagającego podróżnika. Podobnie jak „mały Kraków”, czyli położone w sąsiednim województwie Krosno. Ze względu na swoją architekturę jest ono porównywane do drugiego co do wielkości polskiego miasta

Gdzie leży Krosno?

Oddalone o ok. 60 km od Rzeszowa, Krosno leży w województwie podkarpackim, na obszarze Kotliny Jasielsko-Krośnieńskiej. Historia miasta liczy ponad 6000 lat, co potwierdzają badania archeologów. Ustalili oni, że ziemie krośnieńskie początkowo były zamieszkiwane przez Celtów. Z kolei pierwsze wzmianki dotyczące Krosna pochodzą z XIII wieku, z dokumentu sygnowanego przez księcia Leszka Czarnego. 

Krosno jest największym miastem południowego Podkarpacia, które do czasu reformy administracyjnej z 1999 r. pełniło rolę stolicy województwa krośnieńskiego. Pod względem liczby mieszkańców (ponad 44 tys.) Krosno plasuje się na szóstym miejscu spośród wszystkich miast regionu. Większą ludność mają Rzeszów, Przemyśl, Stalowa Wola, Mielec i Tarnobrzeg.

Powierzchnia Krosna wynosi 44,7 km kw. 

Dlaczego Krosno nazywane jest „małym Krakowem”? 

Krosno przez wielu nazywane jest „parva Cracovia”, czyli „małym Krakowem”. Porównanie do dawnej polskiej stolicy nie jest przypadkowe, szczególnie, gdy spojrzymy na tamtejszy rynek, który łudząco przypomina ten krakowski. Głównie ze względu na charakterystyczne renesansowe sukiennice oraz zabytkowe kamienice. Początkowa krośnicka starówka była otoczona drewnianymi budynkami, jednak z czasem były one zastępowane murowanymi konstrukcjami. 

Rynek w Krośnie / Fot. Henryk Sadura/Getty Images

Dawna stolica województwa krośnieńskiego słynie także z wyrobu szkła. Krosno nieprzypadkowo bywa określane przez miejscowych „Miastem Szkła”, bowiem to największy ośrodek przemysłu szklarskiego w kraju. Budowa pierwszej fabryki produkujące szklane wyroby rozpoczęła się tuż po I wojnie światowej, w 1923 roku. Od tego czasu kolejne pokolenia krośnian kultywują szklaną tradycję i szczycą się swoim towarem eksportowym. 

Co zobaczyć w Krośnie? 

Krosno to idealna propozycja na krótszy wyjazd lub weekendowy „city break”. Przemieszczając się ulicami w okolicach Starego Miasta odwiedzający mogą natrafić na wiele interesujących pomników, muzeów czy zabytkowych budowli z różnych okresów.

Obowiązkowym punktem na mapie miasta jest Centrum Dziedzictwa Szkła. Można w nim zapoznać się z historią hutnictwa i szklarstwa oraz na własne oczy zobaczyć, jak powstają szklane cuda. 

Pasjonaci historii z pewnością powinni zawitać do Prywatnego Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych przy ulicy Czajkowskiego. Przybliża ono zwiedzającym historię wydarzeń, jakie rozgrywały się w regionie w czasach I i II wojny światowej. Cennymi eksponatami muzeum są m.in. drewniane tablice z nad bramy głównej niemieckiego obozu pracy przymusowej w Szebniach oraz sowieckiego wojennego komendanta Krosna, pod przykrywką którego funkcjonował tajny kontrwywiad wojskowy „Smiersz”. Obie są jedynymi tego typu obiektami w zbiorach muzealnych Polski, Europy i Świata.

Bardzo chętnie odwiedzane przez turystów są miejscowe świątynie, które pamiętają czasy średniowiecza. Najstarszą z nich jest powstała w 1342 roku Bazylika kolegiacka Świętej Trójcy. Nie wypada pominąć także zabytkowego, wykonanego w stylu barokowym klasztoru oo. Kapucynów z Parafią Podwyższenia Krzyża Świętego. 

Atrakcje Krosna 

 • Centrum Dziedzictwa Szkła,
 • Prywatne Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych,
 • Muzeum Podkarpackie,
 • Muzeum Rzemiosła,
 • Muzeum Misyjne,
 • Pałac Biskupi,
 • Pałac Trzecieskich,
 • Pałac Kaczkowskich,
 • Pałac Dunikowskiego,
 • Bazylika kolegiacka Świętej Trójcy,
 • trzy zabytkowe cmentarze.

Szukasz więcej fascynujących informacji na temat świata roślin i zwierząt, odkryć archeologicznych i nieskończonego Wszechświata? Zaprenumeruj magazyn „National Geographic Polska". Najnowszą ofertę znajdziesz na tej stronie