Palacze, którzy wybierają się do Meksyku, muszą pamiętać o tym, że wyjście „na dymka” od niedawna wiąże się tam z nie lada gimnastyką. Od 15 stycznia w kraju obowiązuje zakaz palenia we wszystkich miejscach publicznych, również na powietrzu. Zakaz dotyczy więc także hoteli, plaż czy parków.

Meksyk wprowadza surowe prawo antynikotynowe

Po wprowadzeniu nowego prawa w Meksyku można palić papierosy tylko w prywatnych domach i na prywatnych posesjach. Meksykańskie przepisy antynikotynowe należą do najsurowszych na świecie. Oczywiście zakaz dotyczy nie tylko mieszkańców, ale także licznie odwiedzających Meksyk turystów.

Nie ma taryfy ulgowej, a tłumaczenie niewiedzą może skończyć się grzywną w wysokości nawet do 1300 zł. Kto nie przyjmie kary, musi liczyć się z groźbą pozbawienia wolności na okres do 36 godzin.

Czy to zapowiedź nowej normalności? Coraz więcej krajów stawia na strefy wolne od nikotyny. Dotyczy to zarówno miejsc pracy, jak i przestrzeni handlowych, rozrywkowych czy kulturalnych. Najsurowsze prawo obowiązuje w Królestwie Bhutanu, gdzie w 2010 roku wprowadzono zakaz sprzedaży papierosów.

Obecnie aż trudno uwierzyć w to, że w PRL-u popielniczki stały niemal wszędzie. Także w szpitalach i biurach. Do niedawna podobne widoki można było zastać na Bałkanach, między innymi w Bośni i Hercegowinie.

Gdzie nie można palić na plażach?

Od kilku lat popularne kierunki wakacyjne walczą z palaczami na plażach. W styczniu 2023 roku nowe prawo antynikotynowe wprowadzono na Teneryfie. Palić nie można na na plażach i kąpieliskach. Złamanie zakazu wiąże się z wysokimi grzywnami. W 2020 r. zakaz palenia wprowadzono między innymi na niektórych plażach w południowej Francji i na Sardynii, a rok później w kontynentalnej części Hiszpanii. Podobne prawo obowiązuje na Hawajach już od 2014 r.

Władzom nie chodzi tylko o komfort plażowiczów. Priorytetem pozostaje ochrona nabrzeżnych ekosystemów. Z raportu Europejskiej Agencji Środowiska wynika, że niedopałki to jedne z najczęściej znajdowanych śmieci na plażach w Europie. Zawarta w nich nikotyna, metale ciężkie i benzen mogą skazić glebę i środowiska wodne. Z kolei filtry papierosów mogą zostać zjedzone przez ptaki morskie lub inne zwierzęta.