Polska jest coraz chętniej odwiedzana przez turystów z zagranicy. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2022 r. do naszego kraju zawitało ponad 5,8 mln przyjezdnych, czyli o 2,3 mln więcej niż w 2021. 

Nic więc dziwnego, że Polska co i rusz pojawia się w czołówce prestiżowych rankingów i jest zauważana przez największe światowe media. To właśnie kraj nad Wisłą otwierał listę turystycznych poleceń CNN na 2023 rok. Amerykańscy dziennikarze docenili nie tylko walory turystyczne, ale przede wszystkim ogromne wsparcie i solidarność, jaką Polacy okazali w stosunku do walczącej Ukrainy.

Dodajmy, że to nie pierwszy raz, kiedy Polska została wyróżniona przez CNN. W 2021 r. Amerykanie opublikowali zestawienie 15 najpiękniejszych miasteczek na Starym Kontynencie. Wśród nich znalazł się położony w województwie małopolskim Tarnów, który zachwycił autorów rankingu „małomiasteczkowym klimatem” oraz urzekającą starówką.

Brytyjczycy zachwyceni plażą na Półwyspie Helskim

W ostatnim czasie Polska została doceniona przez internetową redakcję dziennika „The Sun”. Brytyjczycy uznali plażę na Półwyspie Helskim za jedną z najpiękniejszych, nazywając ją „rajem na Ziemi”. W artykule nie zbrakło także porównań do Scilly, czyli liczącego ponad 16 km kw. archipelagu zlokalizowanego na zachód od wybrzeży Kornwalii.

Autorzy podkreślają, że Półwysep Helski to idealna propozycja na aktywny wypoczynek w pięknych okolicznościach przyrody i słonecznej pogodzie. Dużym atutem, według „The Sun”, są także koszty wyjazdu. Na stronie czytamy, że loty z Wielkiej Brytanii do Polski nie należą do najdroższych. Średnio za bilet do Gdańska trzeba zapłacić ok. 40 funtów i to niezależnie od sezonu

W artykule poświęconym Półwyspowi Helskiemu nie zabrakło miejsca na polską kuchnię. Brytyjczycy docenili to, że w okolicy można znaleźć wiele dobrych knajpek, w których podawane są lokalne specjały. 

Półwysep Helski / Fot. olejx/Getty Images

Półwysep Helski nie po raz pierwszy wyróżniony

Warto przypomnieć, że w 2013 roku Mierzeja Helska i Mierzeja Wiślana znalazły się wśród 15 najbardziej niezwykłych półwyspów na ziemi. Zwycięzcą rankingu ogłoszonego przez serwis „The World Geography” jest La Dune de Bouctouche w Kanadzie. To 12-kilometrowe wydmy wzdłuż zatoki Bouctouche z zachwycającym wijącym się „wiszącym” drewnianym deptakiem. Pejzaże są romantyczne i kuszą długimi spacerami – brzmiało uzasadnienie. 

Jednak rozciągający się na 34 km piaszczysty wał w kształcie kosy, czyli Półwysep Helski, i 90-kilometrowa wydma biegnąca od Gdańska po Lochstedt za Piławą w Rosji, czyli Mierzeja Wiślana, urzekają nie mniej niż zwycięzca z Kanady. W zestawieniu znalazły się odpowiednio na 6. i na 5. miejscu.

Mierzeja Helska jest najmłodszym fragmentem polskiego wybrzeża. Jeszcze 200–300 lat temu w tym miejscu znajdował się ciąg wysepek, które zaczęły się ze sobą łączyć. Obecnie oddziela Zatokę Pucką od Morza Bałtyckiego.

Mierzeja Wiślana z dawnymi wioskami rybackimi jak Piaski, Jantar czy Mikoszewo w średniowieczu również składała się z wysp. „The World Geography” zachwalał panujące na Mierzei Wiślanej warunki klimatyczne. – Latem to najcieplejszy region polskiego wybrzeża – podkreślali autorzy zestawienia.

Źródła: The Sun, archiwum National-Geographic.pl