Dokąd podróżować w 2023 roku? Już kilka tygodni temu na łamach National Geographic pojawiła się coroczna lista podróżniczych hitów. Swoje zestawienie przygotowali także dziennikarze CNN. Na pierwszym jego miejscu znalazła się Polska. Co ciekawe, docenione zostały nie tylko turystyczne walory naszego kraju.

Polska turystycznym kierunkiem na rok 2023

Autorka wpisu o Polsce, Julia Buckley, przypomniała na wstępie o otwarciu nowych luksusowych hoteli w Polsce. Jak dodała, powód aby odwiedzić kraj nad Wisła jest jednak inny. Dziennikarka zachęca do „okazania solidarności z krajem, który okazał solidarność narodowi ukraińskiemu”.

– Dzielenie ponad 500 kilometrów granicy z atakowanym krajem oznacza, że ​​Polska przyjęła więcej ukraińskich uchodźców niż jakikolwiek inny kraj. Dodaj do tego spadającą liczbę turystów (chociaż znowu wzrasta), i masz trudną sytuację – czytamy.

Buckley podkreśliła, że popularne miasta na city breaki, takie jak Warszawa, Kraków, Gdańsk, Wrocław czy Poznań są położone setki kilometrów od kraju, w którym toczy się wojna. Poza odwiedzaniem miast, zachęciła też do wypoczynku w górach, nad jeziorami czy na wsiach. – Masz szansę zrobić coś dobrego, biorąc urlop – podsumowała.

Ulica Długa w GdańskuUlica Długa w Gdańsku / fot. Aldo Pavan/Getty Images

Branża turystyczna a wojna w Ukrainie

Jeszcze na początku 2022 roku polska branża turystyczna liczyła na to, że wreszcie odrobi straty po pandemii. Po eskalacji wojny w Ukrainie zagraniczni turyści bali się jednak przyjeżdżać do naszego kraju. Największe straty prognozowano wówczas dla Krakowa. Potencjalni klienci bali się, że na ulicach jest wojsko i że nie ze wszystkich bankomatów można wypłacać gotówkę.

– Skala odwołanych imprez turystycznych na najbliższe miesiące jest szacowana na ok. 30–40 procent – mówił w marcu wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy w rozmowie z Radiem Kraków.

To nie pierwszy raz, kiedy Polska została doceniona w turystycznym zestawieniu CNN. W 2021 r. polskiego akcentu nie zabrakło na liście najpiękniejszych europejskich miasteczek. Wybór może zaskakiwać. Nie jest to miasto szczególnie odwiedzane przez turystów.

Dokąd podróżować według CNN?

W turystycznym zestawieniu CNN znalazły się 23 kierunki. Niektóre odległe, tak jak wyspy Fidżi czy Rwanda. Do innych dolecimy z Polski w godzinę lub niewiele dłużej. W Europie dziennikarze CNN wyróżnili między innymi:

  • Wilno,
  • Liverpool,
  • Göteborg,
  • Saloniki.

Ciekawą alternatywą dla bijącego rekordy popularności Dubaju może być za to Ras al-Chajma. Najlepsze atrakcje emiratu przetestował niedawno Mateusz Łysiak z redakcji national-geographic.pl.

Źródło: CNN.